Tip na článok
Otec Róbert, svojho času obávaný muž východu, sledoval syna na šampionáte v Kanade.

Tajomstvo bronzového hokejistu! Otec je považovaný za bosa podsvetia

Róbert Okoličány, označovaný za bosa zločineckej skupiny, roky nechodí na pojednávania - vraj nemá na cestu. Na výlet do Kanady sa peniaze našli.

Galéria k článku (7 fotografií )
V putách: Róbert Okličány, vpredu, a Róbert Nigut, ktorý dnes patrí medzi najhľadanejších zločincov. Podľa obžaloby sám Oki v rodinnom dome vo Veľkej Bare zavraždil Jozefa Ferenca výstrelom do hlavy.
Okoličányovci: Otec Róbert, svojho času obávaný muž východu, sledoval syna na šampionáte v Kanade.
Fanúšik: Róbert Okoličány s dresom.

V roku 2009 dostal doživotie, neskôr tento rozsudok Najvyšší súd zrušil a nariadil ďalšie dokazovanie, vďaka čomu sa dostal z vyšetrovacej väzby na slobodu. Jeho meno sa spája s najbrutálnejšími zločinmi, medzi ktorými nechýbajú vraždy ani vydieranie.

Ako je však na Slovensku zvykom, muž považovaný za šéfa jednej z najnebezpečnejších zločineckých skupín si užíva slobodu. Súdy ignoruje pre údajný nedostatok peňazí, no vozí sa na luxusnom aute a chodí na výlety, aké si môže dovoliť málokto.

Róbert Okoličány, označovaný za najobávanejšieho východoslovenského bosa, je človek paradoxov. Týždenník PLUS 7 DNÍ ho stretol na akcii, kde by ho čakal málokto. Nechýbal na nej predseda parlamentu s ochrankou, zástup novinárov ani hokejové talenty.

Uvítací ceremoniál

Je to zhruba týždeň, čo sa celé Slovensko radovalo z bronzového úspechu hokejistov do dvadsať rokov na majstrovstvách sveta. Po dlhom lete z Kanady ich v hoteli pri Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave čakali novinári, fanúšikovia, rodičia, hokejoví funkcionári i predseda parlamentu Peter Pellegrini.

V hlúčiku fanúšikov sa objavil aj nenápadne vyzerajúci muž so zdvihnutým golierom, s rukami vo vreckách a ostražitým pohľadom. Celý čas stál v bezpečnej vzdialenosti a vždy, keď hrozilo, že by ho mohla zachytiť kamera alebo objektív fotografa, prikrčil sa a otočil iným smerom.

Na uvítací ceremoniál hokejových talentov prišiel obávaný muž slovenského podsvetia Róbert Okoličány.

Hrdo pozoroval príchod mladíkov s medailami na krku, stojac len pár metrov od jedného z najvyšších ústavných činiteľov Pellegriniho, ktorý každému z hokejistov podal ruku. Šéf parlamentu a, paradoxne, ani jeho ochranka zrejme netušili, že sa ocitli v spoločnosti obávaného muža, odsúdeného v roku 2009 Špeciálnym súdom na doživotie.

Čítajte viac:

Náhoda? Aj v roku 2013 sa chybou súdov dostali na slobodu veľké ryby

Fanúšik

Niekdajší postrach Košíc Róbert Okoličány sa po úvodnom privítaní bronzových chlapcov presunul do vstupnej haly hotela. Po chvíli prišiel k Okimu, ako ho v mafiánskych kruhoch prezývajú, mladík s medailou na krku. Bol to brankár Dávid Okoličány, člen slovenskej reprezentácie do dvadsať rokov, ktorý na svetovom šampionáte odohral dvadsaťosem minút proti Kanade.

Syn muža považovaného za mafiánskeho bosa. Keď mladík podpísal niekoľko plagátov, dresov i hokejok, na parkovisku pred hotelom vytiahol reprezentačný dres a dal ho hrdému otcovi.

Zakrátko zastalo pred hotelom luxusné BMW, do ktorého si Dávid Okoličány zložil veci. Skôr ako sa automobil pohol z miesta, zablokovali ho policajti. Nablýskané fáro stálo v pešej zóne, kde nemalo čo robiť. Róbert Okoličány začal s mužmi zákona debatovať a po pár minútach vysvetľovania odfrčal preč bez pokuty.

Čítajte viac:

Dvadsiatka pobláznila Slovensko: Takto jej poďakoval prezident

Na mizine

Proces s Róbertom Okoličánym a jeho pätnástimi mužmi trvá od roku 2007. Za ten čas prebehlo už stodvadsať pojednávaní, údajný vrah strávil za mrežami päť rokov. Pre prieťahy a zmarené pojednávania sa dokonca upravovali zákony - poslanci najprv schválili predĺženie maximálnej lehoty väzby zo štyroch na päť rokov a neskôr sprísnili pravidlá väzby.

Napriek tomu sa Róberta Okoličányho nepodarilo udržať za mrežami. Muž, ktorý podľa obžaloby vraždil a dával vraždiť, aby sa zbavil konkurencie, si užíva slobodu niekoľko rokov. Na súdne pojednávania však nechodí. Tvrdí, že nemá dosť peňazí, aby si mohol dovoliť cestu z východného Slovenska do sídla Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Keďže Róbert Okoličány nedal súhlas, aby súd konal v jeho neprítomnosti, pojednávanie museli niekoľkokrát odročiť. Dokonca ho pred senát museli predviesť kukláči, keďže podľa súdu si nepreberal predvolania.

Na jednom pojednávaní prečítal sudca zaujímavý fax, ktorý do Pezinka poslala Okoličányho exmanželka. Róbert Okoličány v ňom žiadal o konanie v neprítomnosti so zdôvodnením, že je v hmotnej núdzi, nemôže cestovať do Pezinka a zabezpečiť si v meste ubytovanie.

Nasledoval ústretový krok platený z peňazí daňových poplatníkov - senát Špecializovaného trestného súdu pricestoval z Pezinka do Košíc, aby vyhovel Okoličánymu a ďalším obžalovaným, ktorí sa sťažovali, že nemajú peniaze na cestu! Pojednávanie museli napriek tomu odročiť - tentoraz neprišli advokáti...

„Keď sa Okoličány ospravedlňuje, často argumentuje nedostatkom finančných prostriedkov. Asi posledné tri roky sa nezúčastňuje na pojednávaniach,“ dodala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

Výlet do Kanady

Finančná mizéria, ktorou sa Róbert Okoličány oháňa pred súdmi, však akosi nejde dohromady s jeho životným štýlom. Ako sa nám totiž podarilo zistiť, vycestoval na nedávny svetový šampionát do Kanady. Hoci súdom tvrdí, že je v hmotnej núdzi, v Kanade bol minimálne od 26. decembra 2014 do 5. januára tohto roka.

Spolu s rodinou bol na všetkých stretnutiach slovenských hokejistov okrem posledného zápasu o bronz. Na človeka, čo nemá pár eur na cestu z Košíc do Pezinka, poriadne nákladný výlet.

Ako je však možné, že muž obžalovaný z najstrašnejších zločinov nechodí pre chýbajúce peniaze na pojednávania, no môže prísť do Bratislavy po syna či odskočiť si na hokejový šampionát do Kanady? Umožňujú to naše skvelé zákony.

A hrdý otec netají spokojnosť, že účinkovanie našej mladej reprezentácie si mohol vychutnať na vlastné oči. „Ešte to mohlo byť aj lepšie. To neznamená, že keď prehrávajú o päť gólov, nemá hrať naplno. Verím, že keby dostal viac priestoru, tak by zachytal ako Godla,“ zhodnotil synovo účinkovanie za morom.

Prečo by mal, keď nemusí?

Keďže Róbert Okoličány nemal problém absolvovať viacdňový pobyt v Kanade ani návštevu Bratislavy a cestu luxusným BMW do Košíc, zisťovali sme, či sa rovnako ochotne dostaví aj na blížiace sa pojednávanie naplánované na pondelok 19. januára. Dostali sme lakonickú odpoveď.

„Nie! Prečo by som mal? Vy by ste chodili na súdy cez celé Slovensko? Na to ja nemám peniaze. Zákon to predsa nezakazuje,“ reagoval Róbert Okoličány. Keď sme namietali, že pred súdom ťažko obháji účasť na kanadskom hokejovom šampionáte, nedal sa vyviesť z miery. „A čo keď mi cestu zaplatila bývalá manželka?“ odbil nás rečníckou otázkou.

Zdá sa teda, že aj stodvadsiate prvé pojednávanie sa uskutoční bez prítomnosti muža považovaného za bosa zločineckej skupiny. O neúčasti Okoličányho však súd informovaný nebol. „Ospravedlnenie zatiaľ súd nedostal,“ uviedla Kudjáková vyše týždňa pred pojednávaním.

Kto je Róbert Okoličány?

Róbert Okoličány je obžalovaný ako šéf zločineckej skupiny, ktorá má na krku devätnásť trestných činov. Nechýbajú medzi nimi vraždy, vydieranie, únosy. Okoličány je ako vykonávateľ obžalovaný zo siedmich skutkov.

Oki začínal ako šofér svojho bratranca, nebohého Karola Kolárika, označovaného koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia za bosa košického podsvetia. Keď sa pohádali, Oki začal robiť na vlastnú päsť.

Chránený svedok Róbert Görcsös vyhlásil pred súdom na Okiho adresu: „Okoličány bol šéfom košického podsvetia. Zločineckú skupinu zosnovali v lete 2000 v Košiciach. Zameriavala sa na vydieranie, úžerníctvo a vraždy.“

Šestnásťčlenná zločinecká skupina podľa obžaloby päť rokov vydierala košických podnikateľov, kradla autá, mlátila protivníkov bejzbalovými palicami a lámala im kosti sekerami. Na krku majú aj päť vrážd, tri pokusy o vraždu a ťažké ublíženia na zdraví.

Okoličányho skupinu zadržala polícia v roku 2005 po vražde šéfa konkurenčnej košickej skupiny Jozefa Estóka, pri ktorej zastrelili aj prevádzkara košického hotela Slovan Romana Straku a postrelili jeho priateľku.

Vo februári 2009 poslal vtedajší Špeciálny súd Okoličányho na doživotie. Najvyšší súd zrušil doživotný rozsudok pre Okoličányho aj tresty pre viacerých spoluobžalovaných a vec sa vrátila na nástupnícky Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Hrozba, že Okoličány sa dostane po uplynutí väzby spoza mreží, priviedla poslancov k zmene Trestného poriadku. Ani to však nepomohlo a Okoličány dnes čaká na rozsudok na slobode.

Dávid Okoličány

"Od troch rokov hrám hokej. Priviedol ma k nemu otec (Róbert Okoličány) a mne sa to zapáčilo. Je to finančne aj časovo veľmi náročné. Bez podpory rodičov a hlavne otca by som to nezvládol. Vyhral som titul v doraste za Košice, reprezentoval som Slovensko na majstrovstvách sveta do šestnásť rokov a teraz som reprezentant Slovenska do dvadsať rokov."

"Rodina ma podporovala v Montreale a potom aj v Toronte. Boli pri všetkých zápasoch okrem Švédska, lebo potom už mali letenku domov. Dnes som profesionál, hokejom sa živím. Bronzová medaila zo svetového šampionátu je pre mňa najväčší úspech. Doprial by som to každému.“

VIDEO Plus 7 Dní