Tip na článok
Zbitý Kováč ml.: Táto fotografia na titulnej strane nášho týždenníka vyvolala šok nielen na Slovensku.

Tajomstvo fotografie zbitého Kováča: Rakúski policajti netušili, že ju máme

Mladý muž v bielom tielku, so strapatými vlasmi, modrinami na tvári a krvavým škrabancom pri ústach - presne tak vyzeral na fotografii unesený syn slovenského prezidenta Michal Kováč ml., ktorú sme priniesli na titulnej strane nášho týždenníka pred 21 rokmi. Vyvolala zdesenie a šok, málokto však vtedy vedel, ako sme ju vlastne získali.

Únos prezidentovho syna bol udalosťou - aj novinárskou - aká sa hádam stane raz za život. Žiaľ. Nášmu týždenníku sa však vtedy podarilo prinášať stále nové a nové odhalenie a kauze sme sa venovali celé roky. V podstate sa dá povedať, že až dodnes.

Úplne prvý článok, ktorý o únose vyšiel, však vyvolal najväčší šok - najmä fotografia, ktorú sme priniesli prví a jediní. Tá totiž hovorila sama za seba.

Na policajnej stanici

Získali sme ju spolu s kolegyňou Dašou Matejčíkovou a fotografom Milanom Illíkom na policajnej stanici v Hainburgu, kde vtedy mladý Kováč skončil potom, ako ho tam opitého nechali v aute - dnes už vieme, že príslušníci tajnej služby. Rakúski policajti nám ochotne porozprávali, ako ho našli a čo sa ďalej dialo. Spočiatku nemohli vôbec uveriť, že je to prezidentov syn. Keď napokon pochopili vážnosť celej situácie, zobrali ho do nemocnice.

Ešte predtým ho však v neútulnej malej policajnej kancelárii odfotografovali.

Článok v Plus 7 dní pred 21 rokmi: Takto sme vtedy písali o únose prezidentovho syna. Foto: MILAN ILLÍK

Potajomky

A práve túto fotografiu nám policajti ochotne ukázali. Dať nám ju nechceli, a tak, v nestráženej chvíli, pokiaľ som sa rozprávala s rakúskym vyšetrovateľom, ju náš fotograf spolu s redaktorkou potajomky prefotili. Pozrite si ju znovu - na počesť zomretého prezidenta. Je obžalobou tých, ktorí to urobili - a dodnes sa neospravedlnili.

VIDEO Plus 7 Dní