Streľbe na akademickej pôde, pri ktorej došlo začiatkom marca k zranenie mladej kadetky má ďalšie konzekvencie. Lucia Kurilovská prišla o post rektorky vysokoškolskej ustanovizne zameranej na výučbu budúcich príslušníkov Policajného zboru. Na žiadosť dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca tak rozhodla prezidentka Zuzana Čaputová. Dôvody, prečo sa s návrhom šéfa silového rezortu stotožnila zatiaľ nie sú známe.

Nesúhlas akademických senátov

Kurilovskú odvolala napriek stanoviskám akademického senátu samotnej  Univerzity Komenského v Bratislave, ale tiež  vedenia tamojšej Právnickej fakulty. Menované orgány vyjadrili Kurilovskej podporu. Pred pár dňami zároveň vyzvali k rozvahe pri vyvodzovaní dôsledkov v súvislosti s kauzou postrelenej študentky. ,,Vnímame s ľútosťou incident, v dôsledku ktorého utrpela vážne zranenia kadetka Akadémie PZ. Zároveň však vyzývame k rozvahe pri rozhodnutí o návrhu na odvolanie rektorky Lucie Kurilovskej, aby trend rozvoja Akadémie PZ  nebol zvrátený len z dôvodu politického tlaku a vlny emócií," zdôraznili. Z verejne dostupných informácií totiž podľa nich vyplýva, že išlo o individuálne zlyhanie jednotlivého zamestnanca, konajúceho v rozpore s pokynmi nadriadených, ktorému objektívne nie je schopný zabrániť žiadny manažér, aj keď plnenie svojich pokynov riadne kontroluje.

Podporu Kurilovskej vyjadrili aj zamestnanci Akadémie PZ , ktorí požiadali prezidentku Čaputovú, aby návrh na jej odvolanie neprijala. "Rektorka Akadémie PZ v Bratislave je kvalifikovaným odborníkom, výborným manažérom a bezpochyby osobou na správnom mieste," uviedli v liste adresovom hlave štátu.

Dlho váhal       

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec doručil prezidentke návrh na odvolanie Kuriloskej len pred pár dňami. Urobil tak v súvislosti s kauzou postrelenej študentky. K udalosti došlo 1. marca v priestoroch streleckého polygónu policajnej akadémie. Kadetku so zraneniami previezli do nemocnice. Pedagóga Vladimíra Š. polícia obvinila z trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti.

Mikulec s podaním návrhu na odvolanie Kurilovskej váhal vyše mesiaca.  Svoje napokon zrejme zohralo verejné vystúpenie samotnej postrelenej študentky, ktorá po miernom zotavení pre médiá opísala priebeh udalostí v inkriminovaný deň odlišne, ako ich dovtedy prezentovalo vedenie akadémie aj ústami Lucie Kurilovskej.

Rektorkou policajnej akadémie bola od augusta 2014, kedy jej poverovací dekrét odovzdal prezident Andrej Kiska. V júni 2022 ju opätovne menovala Zuzana Čaputová.