Nebolo vám lepšie pred koronou, keď ste sa mohli naplno sústrediť na vaše bruselské aktivity ako teraz, keď musíte chodiť na koaličné rady a riešiť domáco-politické problémy?

Popravde ma až prekvapilo, aký fajn bol náš bruselský lockdown, teda domáca karanténa. Prvýkrát, možno v živote, som spomalila. Zrazu som sa nemala kam ponáhľať. Až ma to vykoľajilo, lebo sa väčšinou stále niekam ponáhľam. Naučila som sa používať mnoho komunikačných technológií. Mám dnes nainštalované programy, o ktorých som ani netušila, že existujú! Ako rodina sme si to užili, aj európsky parlament to zvládol fajn. Ak sa pýtate, či ma návrat k našim domácim témam otravuje, odpoveď je nie, hoci je pravda, že úroveň debát v EP je iná. U nás je to o emóciách, tam o dátach a faktoch.

Ako dlho ste mali ten relatívny pokoj?

Na Slovensko som prišla koncom júna, takže sme v Bruseli boli skoro štyri mesiace v domácej karanténe. Stále mám pocit, akoby sme sa ocitli v science fiction filme.

Hneď, ako ste sa vrátili, strana vás vysiela na diskusie k interupciám, zapájate sa do tém diplomoviek. Tak to chcete alebo vás SaS-ka do prvej línie zapája trochu nasilu?

Desať rokov, čo som v politike, som do debát vstupovala vždy veľmi intenzívne a ani teraz nedá mi nekomentovať našu politiku. Vždy pozorne sledujem domáce dianie, vyjadrujem sa k tomu, baví ma prepájať naše dianie s európskym. Mala som aj taký videoformát na mojom Facebooku, volalo sa to Z Luciinej baretky, snažím sa moojich voličov informovať o mojich aktivitách a o tom, čo sa deje v EP. Akonáhle som sa však vrátila, išla som hneď na koaličnú radu, na klub strany v parlamente, bola som vtiahnutá do debát, ktoré majú iné grády, ako keď ich komentujete z Bruselu. Je to živšie.

Igor Matovič je podľa mňa typ politika, ktorý nemá definíciu. Je podľa mňa taká meňavka.
Lucia Ďuriš Nicholsonová

Hovoríte živšie, iné, je to ťažšie?

Je to iné, trochu nevyzreté, ale nepovedala by som, že ťažšie. Debaty v EÚ sú pokojnejšie, ide tam o výmenu argumentov, ich silu a to aj naprieč frakciami. Menej sa tam uzatvárame do politických mantinelov. Stane sa mi, že hlasujem za pozmeňujúci návrh socialistov a je to normálne. U nás je medzi stranami hrubšia čiara.

Ste podobne ako on aktívna na sociálnych sieťach, využívate ich podobne ako premiér na komentovanie politiky, zdieľanie článkov. Ako hodnotíte jeho aktivity tam, napríklad tie, čo sa týkali jeho pracovnej cesty v Bruseli?

Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.
Zdroj: Martin Mikláš

Nie som jeho sledovateľkou, lebo na mňa to nevyskakuje samo od seba. Ľudia mi to však občas prepošlú alebo ma označia, čo na to hovorím. Igor Matovič je podľa mňa typ politika, ktorý nemá definíciu. Je podľa mňa taká meňavka. Inak mňa svojho času označovali ako Matoviča v sukni a nikdy som nevedela, či je to pozitívne alebo nie. Pred voľbami som ho poznala ako človeka, ktorý sa nedokáže zmieriť ani s náznakom skrivodlivosti a principiálne bojuje za dobro. Verila som, že po voľbách nadobudne štátnické vystupovanie.

Celý rozhovor s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou si prečítajte v aktuálnom vydaní týždenníku PLUS 7 DNÍ, ktorý je už v predaji.

VIAC fotografií nájdete v GALÉRII

Prečítajte si tiež: