Z politických strán kritizuje zastropovanie najmä Smer, chystajú sa diskusie za okrúhlym stolom, kde budú prítomní predseda zástupcovia reťazcov, ale aj Slovenskej potravinárskej komory a iní.
“Keď sa presunieme do obchodných reťazcov a vieme, že tie reťazce majú neprimerané zisky, tak ísť nie do zastropovania cien ako takých, ale do zastropovania obchodnej prirážky na úrovni plus mínus 40 percent. Robili sa analýzy, že takáto prirážka zabezpečí pokrytie nákladov reťazca aj primeraný zisk,” hovorí podpredseda Smeru Richard Takáč.
Situácia je podľa neho výnimočná a minister pôdohospodárstva Vlčan podľa neho nemá sedieť na tlačovke v kúte a počúvať čo vymysleli súkromné reťazce, ale situáciu má navigovať. “Takáto inflácia tu nebola 25 rokov a reťazec, hoci je súkromná firma, musí byť solidárny a vytipovať základné potraviny, nie pivo, víno, čokoláda, ale to čo potrebujú ľudia jesť dennodenne a tam ísť cenou nižšej obchodnej prirážky,” zdôrazňuje Takáč s tým, že situácia sa podľa neho dá vyriešiť pri zhode za okrúhlym stolom a politickej podpore ešte aj do volieb. Upozorňuje tiež na to, že reťazcom sa na Slovensku mimoriadne darí a ich zisky sú tu percentuálne násobne vyššie než napríklad v Nemecku či Francúzsku.
Obrovské sklamanie prinieslo najmä pre nízke a nižšie stredné príjmové vrstvy zastropovanie cien 400 potravín. Načo je mi garantovaná cena pri alkohole či pizzi, keď nemám na chleba a zeleninu? - pýta sa takmer s plačom len jedna z mnohých dôchodkýň, s ktorými sme sa bavili na túto tému.
Video obsah

Aktuálne číslo PLUS 7 DNÍ
Cestado pekla: Vzťahy s kráskami vytvorenými umelou inteligenciou naberajú na popularite