V piatok prepustili na slobodu muža označovaného za bosa takáčovcov. Ľubomír Kudlička bol predposledný, ktorý spoza mreží vykráčal sťa ctihodný občan. Úplne posledným z mužov označovaných za členov jeho gangu, ktorý ešte zostáva za mrežami je autor detektívok a expolicajt v jednej osobe, Václav Kincl umeleckým menom Václav Neuer.

Takáčovec sa vykúpil za 10 tisíc eur. Autor detektívok a expolicajt mieri na slobodu

Donášal mafiánom

Václava Kincla vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil po akcii ALADIN, pri ktorej zadržali 21 mužov spájaných so zločineckou skupinou takáčovci. Kinclovi pripisujú podvod, nátlak a zneužitie právomoci verejného činiteľa. Gangu takáčovcov mal totiž podľa obvinenia pomáhať aj v čase, keď bol ešte policajtom. Kincl totiž v čase služby pre štát nebol žiadne B-čko. Pracoval na oddelení vrážd a neskôr sa stal šéfom bratislavskej pobočky Úradu boja proti organizovanej kriminalite, dnešnej Národnej kriminálnej agentúry.

Niekdajší vysokopostavený policajný funkcionár je stíhaný v kauze syna mŕtveho podnikateľa z Trnavy, Tomáša Matoviča. Kincl mal od neho spolu s ďalšími pýtať peniaze za ochranu. Podľa obvinenia totiž Matovičovi tvrdil, že ho chce zlikvidovať žena, ktorá mala stáť aj za únosom jeho otca. Syn nezvestného podnikateľa vraj každému za túto ochranu vyplatil tisíce eur. Celkovú škodu vyčíslili vo výške 17 500 eur.

Von za tisíce eur

Kincla ľudia poznajú ako mohutného chlapa, no dnes pred sudcu predstúpil na nepoznanie zmenený a zničený muž. Sudca Špecializovaného trestného súdu totiž rozhodoval o jeho prepustení z väzby. Expolicajt na súde neprejavoval žiadne emócie. Po niečo vyše hodine bolo rozhodnuté. Aj posledná "takáčka" smeruje na slobodu. Sudca ho prepustil, lebo podľa neho už neexistujú dôvody na to, aby zostával za mrežami. Prokurátor mal však iný názor. Voči rozhodnutiu podal sťažnosť. Preto spisovateľa z pojednávacej miestnosti odviedla väzenská eskorta v putách.

O právoplatnosti rozhodnutia prvostupňového súdu bude teraz rozhodovať Najvyšší súd. Aj posledný z mužov zadržaných v rámci akcie zameranej na takáčovcov tak pomaly smeruje na slobodu. Spisovateľ dnes svoju vinu pred súdom odmietol. Za prepustenie ponúkol a prostredníctvom svojho advokáta zložil peňažnú kauciu vo výške desaťtisíc eur. "Môj klient sa necíti byť absolútne vinný a doterajšie vyšetrovanie tomu vôbec ani nenasvedčuje," reagoval krátko po rozhodnutí súdu Kinclov advokát Gabriel Almáši.