„Ide o moju nevlastnú časť rodiny, čiže hovoríme o mojej nevlastnej sesternici,“ vraví architekt a jeden z favoritov komunálnych volieb v hlavnom meste, Matúš Vallo. Niektorí vedia, iní nie, tento 41-ročný Bratislavčan je vnukom jedného z najlepších slovenských básnikov a komunistického ministra kultúry Miroslava Válka. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Skvelý dokument o mojom dedovi. #miroslavvalek #valek #dokument #Bratislava #documentary

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo),

Dve rodiny

Vallovou matkou je jediná dcéra básnika a aktuálne šéfka Literárno-informačného centra, Miroslava Vallová.  Válek sa prvýkrát oženil so sestrou spisovateľa Jozefa Mihalkoviča, trnavskou učiteľkou Máriou. Narodila sa im dcéra Miroslava. Manželstvo však skončilo rozvodom a Vallova babka Mária sa utopila za záhadných okolností.

Ivana Počiatková: Absolútne sa stiahla do úzadia.
Ivana Počiatková: Absolútne sa stiahla do úzadia.
Zdroj: Emil Vasko

Básnikova druhá žena sa volala Zora a jej otec bol sovietsky veľvyslanec v Bratislave. V čase svadby už mala štvorročného syna Andreja, ktorého si Válek adoptoval. Dcérou Andreja Válka je Ivana Počiatková, manželka bývalého smeráckeho ministra financií a dopravy Jána Počiatka. „O tom, že mám nejakú nevlastnú rodinu a sesternicu som sa dozvedel až na konci strednej školy,“ vraví Matúš Vallo. V portréte, ktorý venoval Miroslavovi Válkovi HN magazín sa píše, že básnik s nevlastným synom nevychádzal dobre. A Počiatková vraj s otcom nemala takmer žiadny vzťah.

Nestretávajú sa

Žiadne alebo zlé vzťahy sú zdá sa smutnou rodinnou tradíciou. Kandidát na primátorskú stoličku je ostražitý, keď sa na ne pýtame. V ostatných dňoch sa totiž objavili letáky, ktoré vníma ako antikampaň. Na ľudí, ktorí za nimi stoja, podal už aj trestné oznámenie. Aj pri našich otázkach o tom, či sa s Počiatkovcami vídava, mal podozrenie. „S tou časťou rodiny neudržiavame žiaden vzťah, nestretávame sa vôbec. Stretol som ju (Ivanu Počiatkovú, pozn. red.) len raz v živote na chvíľu niekde na ulici,“ povedal. Vysvetlili sme mu, že na rodinu sa pýtame preto, že spojenie je zaujímavé a ukazuje, aké je Slovensko malé.

„Chcem jednoznačne povedať, že informácie o akomkoľvek kontakte medzi mnou a mojou nevlastnou sesternicou nie sú pravdivé,” ochotne dodal.