Rozprávková odmena z vreciek Michalovčanov pre bratislavskú advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána by za tie roky zapadla prachom. No generálna prokuratúra predsa len rozhodla, že v postupe vyšetrovania kauzy nie je všetko s kostolným poriadkom. Teda stalo sa to až po zmene generálneho prokurátora. A tak je na svete opätovné vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podozrivé je vedenie mesta Michalovce, ktoré na právne služby takmer za polmiliónovú sumu neurobilo verejné obstarávanie.

(Ne)potrebný parkovací dom

Už v roku 2011 mesto Michalovce vypísalo súťaž na výstavbu parkovacieho domu, aby vyriešili problém s parkovaním. Výsledky boli katastrofálne, a tak mesto pristúpilo k druhému kolu súťaže. A víťazom sa stala firma Medipark Košice. Mesto s víťazom podpísalo zmluvu, ktorá zaväzovala investora vybudovať na vlastné náklady 4 nadzemné a 2 podzemné podlažia s 260 parkovacími miestami. Mestský pozemok získali do 25-ročného nájmu a ročné nájomné predstavovalo 15-tisíc eur. Spoločnosť mala právo vyberať parkovné.

Lenže rozbité a preplnené parkoviská, ešte k tomu platené, dvíhali adrenalín obyvateľom mesta. A keďže to bol rok komunálnych volieb, poslanci spolu s vedením mesta rozhodli, že parkovanie bude bezplatné. Oficiálne preto, aby vrátili život do centra mesta. Voľby opätovne vyhral kandidát za stranu Smer Viliam Záhorčák.

Tento „ústretový krok“ k Michalovčanom sa vonkoncom nepáčil spoločnosti Medipark Košice, mesto zažalovala za zmarený zisk. Spoločnosť, v tom čase registrovaná na Paname, vyčíslila škodu na viac ako 8,5 milióna eur. Parkovací dom síce ešte nestál, no keby ho zrealizovali, tak by vzhľadom na bezplatnú parkovaciu politiku v meste u nich za peniaze nik neparkoval.

Z rovnakej dediny

Mestu teda cinkla do pošty miliónová žaloba. Tá stála a padala na podpísanej zmluve medzi Michalovcami a Mediparkom Košice. Mesto sa však neobrátilo o pomoc v tomto spore na človeka, ktorý zmluvu za mesto právne koncipoval či upravoval.

„Vo výraznej časovej tiesni sa mesto Michalovce obrátilo na advokátsku kanceláriu so sídlom v Bratislave, a to jednak vzhľadom na skutočnosť, že mu v tom čase hrozila škoda veľkého rozsahu, ako aj s ohľadom na profesionálne schopnosti, odborné skúsenosti a znalosti advokátskej kancelárie Radomíra Bžána,“ obhajovala konanie primátora hovorkyňa mesta. To, že primátor Michaloviec a Radomír Bžán pochádzajú z dediny Kusín pri Michalovciach a za mladi sa poznali, podľa mesta nehralo žiadnu rolu pri výbere právneho zastupovania.

Radomír Bžán nepopiera, že primátora Záhorčáka pozná, ani to, že mu bolo postupne z mesta Michalovce vyplatených asi 480-tisíc eur. Ako pre PLUS 7 DNÍ uviedol, vedenie mesta sa riadilo platnou legislatívou, pretože v tom čase bol výber právnych služieb vyňatý z povinnosti verejného obstarávania.

„Čo viem, oslovili aj ďalšie dve advokátske kancelárie,“ upresnil Radomír Bžán. V tomto prípade bol už v minulosti vypočúvaný v pozícii svedka, no o opätovnom začatí trestného stíhania sa dozvedel len od nás.

Primátor Viliam Záhorčák priestor na vyjadrenie nevyužil, mesto len skonštatovalo, že oznámenie o začatí trestného stíhania ešte nedostali a konali len v súlade so zákonom. Bžánova advokátska kancelária zastupovala mesto Michalovce v štyroch rozhodcovských konaniach a v troch súvisiacich súdnych sporoch na Okresnom súde v Bratislave, ktoré prebiehali súbežne. A všetky vyhrali. Mesto považuje za úspech, že neprišlo o 8,5 milióna, ale len o 480-tisíc eur, ktoré dalo na právnika.

Podľa Bžána trovy konania od spoločnosti Medipark Košice, re spektíve nástupníckej firmy KE-DEV, by nebolo možné vymôcť, keď že už v čase sporu mala táto spoločnosť sídlo na Paname.

Kontrolóri: mesto pochybilo

Úrad pre verejné obstarávanie to tak ružovo nevidí. Poukazuje na to, že vedenie mesta rozhodne nešlo podľa litery zákona. S Bžánovou kanceláriou totiž najprv uzatvorilo zmluvu asi na 20-tisíc eur. Potom nasledovali ďalšie tri zmluvy - druhá na 9-tisíc eur, tretia na 175-tisíc eur a posledná na 200-tisíc eur. Teda dokopy za viac ako 400-tisíc eur bez DPH. Podľa kontrolórov mesto celkovú čiastku trov potrebných na právne zastúpenie len naoko rozdelilo, aby nešlo o nadlimitnú zákazku.

S týmito výsledkami v ruke a so záznamami zo zasadaní mestského zastupiteľstva miestny poslanec Milan Kaplan prišiel na políciu a podával trestné oznámenia. Je presvedčený, že za vyplatenie 480-tisíc eur Bžánovej kancelárii je plne zodpovedný Viliam Záhorčák.

Viac FOTO v GALÉRII >>

„Ťažko sa verí, že to nebola službička kamarátovi. Burcoval som prokuratúru, políciu. Popravde, za vlády Smeru sa všetko zametalo pod koberec. Nik okrem Úradu pre verejné obstarávanie chybu nevidel. Ani prokurátori,“ vysvetľuje Kaplan. „Podal som podnet aj na generálnu prokuratúru. Ešte za éry Čižnára. Nič sa nedialo, rok to tam spalo. A čuduj sa svete, keď zasadol na svoje miesto Žilinka, ľady sa konečne pohli.“