Tip na článok

Takto chce poraziť Kotlebu?: Kandidát na župana meškal na protest, ktorý sám zvolal

Martin Klus (37) nie je v politike zelenáčom. Vyštudoval politológiu a v tomto volebnom období pôsobí ako poslanec Národnej rady za SAS.

Galéria k článku (8 fotografií )

Jeho vedomosti a skúsenosti by mohli byť predpokladom, že nebude robiť školácke chyby. Obzvlášť v aktivitách, ktoré súvisia s jeho kandidatúrou na pozíciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Znásilňovanie demokracie

Ešte minulý týždeň rozposlal Klus médiam tlačovú správu, ktorou pozýva ľudí na protestné zhromaždenie proti Kotlebovmu návrhu na zmenu v počte a rozdelení mandátov poslancov BBSK.

„Kotleba sa pokúša znásilniť demokraciu vo svoj prospech, keďže prevažne oslabuje mestá, kde má menšiu podporu a naopak posilňuje svoje voličské bašty... Je v záujme občanov nedovoliť aktuálnemu županovi robiť ďalšiu hanbu nášmu kraju. Preto spoločne so skupinou občanov pozývam každého, komu záleží na zákonnosti a demokracii, prísť v pondelok 24. júla, keď sa o tejto veci bude rozhodovať, aktívne vyjadriť svoj názor na zhromaždení priamo pred úradom BBSK,“ uvádzal Klus a pripojil aj informáciu, že protest začína v pondelok ráno od pol deviatej.

Dvadsať minút hore-dole

V uvedenú hodinu prišli pred budovu Úradu BBSK len novinári a malá, asi šesťčlenná skupinka ľudí, ktorá sa pomaly ešte o pár ľudí rozšírila. Sadli si k vonkajším stolom blízkeho podniku, čosi si objednali a navzájom debatovali, akoby na banskobystrické námestie iba prišli na kávu. Klusa nebolo vidieť nikde. Že by sa mu niečo stalo? Ochorel? Pokazilo sa mu auto? „Príde, nebojte sa,“ uisťovala novinárov pani zo skupinky. Kotlebov konkurent Klus prišiel, keď už hodiny na veži ukazovali osem hodín aj päťdesiat minút. Prečo to meškanie?

„My sme meškali? To je pre mňa novinka!“ pobavene reagoval Klus na našu otázku, v čom bol problém. Lebo žiadny problém nebol. On sa len rozhodol, že sa mu tak skoro na námestie chodiť neoplatí: „Začiatok zasadnutia poslancov bol avizovaný až na deviatu hodinu, tak sme sa dohodli, že sa stretneme medzi pol deviatou a deviatou. Od deviatej zhruba do trištvrte na desať sme už stáli pred vchodom do budovy úradu.“

Klus hovoril k poslancom

Partia Klusových prívržencov doniesla aj transparenty s nápismi ako „Župan, neplníte sľuby“, či „Dosť bolo zneužívania kraja“. Náhodní okoloidúci sa so záujmom zastavovali a partičku protestujúcich si fotili ako náramnú atrakciu. Napokon sa pokojný protest presunul priamo na zasadnutie poslancov, kde v rámci diskusie vystúpil aj Klus. Časť jeho vystúpenia si môžete pozrieť na priloženom videu.

VIDEO Plus 7 Dní