Tip na článok
Hliadka: Väčšinou si policajti plnia povinnosti. V Šali fungovali muži zákona, z ktorých sa vykľuli obyčajní vydierači.

Takto sa pomáha a chráni? Z policajtov sa stali vydierači!

Policajti boli členmi gangu, ktorý nič netušiacim obetiam podhadzoval drogy a potom ich vydieral. Ako sa tomu ubrániť?

Mali pomáhať a chrániť, no namiesto toho zneužívali svoje postavenie na zastrašovanie a vydieranie. Reč je o štyroch príslušníkoch Policajného zboru z okresu Šaľa, ktorí sa ako súčasť dobre organizovanej skupiny rozhodli prísť k peniazom vskutku pofidérnym spôsobom.

Spolčili sa so šiestimi miestnymi vagabundmi, ktorí podhadzovali vopred vytypovaným jedincom do áut drogy. Obeťami boli väčšinou jednoduchí ľudia z ich okolia.

Muži zákona vzápätí vozidlo zastavili, oficiálne v rámci bežnej kontroly, a celkom „náhodou“ v ňom objavili skladačky s neznámou látkou. A potom zmätené a vystrašené obete drzo vydierali. Za vykúpenie pred trestným stíhaním od nich žiadali tisícky eur.

Policajti a bezdomovci

Jeden z policajtov pôsobil v Šali a zo zboru ho prepustili už pred vypuknutím škandálu. Ďalšia trojica aktuálne už obvinených mužov zákona bola služobne zaradená na obvodné oddelenie v Močenku. Putá im prišli založiť priamo na pracovisko.

Pred obeťami drsne vystupujúci strážcovia vraj svoje zatýkanie znášali ťažko. V šoku zostali aj ich kolegovia zo stanice. „Absolútne sme netušili, že niečo takéto robia,“ krútili hlavami ešte niekoľko dní po akcii.

V prípade policajtov z Močenka pritom nešlo o náhodný výpadok zdravého úsudku. Na stole vyšetrovateľov odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite Úradu inšpekčnej služby v súčasnosti leží päť zdokumentovaných prípadov. Zadržaní a do väzby posadení muži zákona sa na páchaní trestnej činnosti podieľali so skupinou šiestich „civilov“.

Podľa našich zistení ide väčšinou o Rómov bez trvalého pobytu. Možno aj preto sudca bez väčších námietok súhlasil, že i táto časť partie bude na ďalšie konanie čakať za mrežami. Nechcel riskovať možný útek. Z dostupných informácií vyplýva, že rozhodne nešlo o bežných, životom ťažko sa prebíjajúcich bezdomovcov, ale o dobre zohratú partiu vagabundov.

Zatiaľ nevedno, kto celý plán vymyslel, no fungoval celkom dobre, a to minimálne pol druha mesiaca. Polícii sa doteraz podarilo odhaliť pôsobenie skupiny od 31. marca do 15. mája tohto roka. Nie je však vylúčené, že počet skutkov, ako i obdobie ich páchania sa ešte rozšíri. Prihlásiť sa môžu ďalší poškodení.

Stanica Močenok: Na vydieraní sa podieľali aj traja policajti z obvodného oddelenia v Močenku. Foto: Juraj Roščák

Do detailov premyslený plán

Princíp bol pomerne jednoduchý. Skupina civilov vylákala vopred vytypované obete pod rôznymi zámienkami, ako napríklad odovzdanie náhrady za dlžnú sumu či testovanie vozidla. Do auta im podhodila neznámu látku zabalenú v alobale. Policajti na dohodnutom mieste, väčšinou sa tak malo diať na Dolnej ulici v Šali, zastavili označené vozidlo s tým, že ide o bežnú kontrolu. Počas nej buď pod sedadlom vodiča alebo spolujazdca našli skladačku z alobalu.

Súčasťou plánu bol aj následný príkaz policajta adresovaný šokovanému šoférovi, aby mu podozrivú vec sám podal. Jednoducho, páchatelia mysleli na všetko vrátane odtlačkov prstov. Kontrolujúci policajti „podozrivým“ následne založili putá, ba na niektorých použili aj dobre známe hmaty a chvaty.

Vtedy do dramatickej situácie vstúpil spolujazdec vodiča - člen civilnej časti vydieračského gangu. Vystrašenú obeť presviedčal, že pozná zaručený spôsob, ako sa môže vyhnúť trestnému stíhaniu, že vie zabezpečiť, aby polícia postupovala „benevolentne“. Keď obeť súhlasila, na miesto dorazil ďalší člen skupiny, ktorý začal vyjednávať s prítomnými policajtmi.

Výsledkom bol návrh pre vodiča, že ak zaplatí finančnú hotovosť tritisíc eur, skutok sa zahladí. Ak by dotyčný s ponukou nesúhlasil, varovaním malo byť upozornenie, že hliadka bude nútená zadržať ho. Aby si to náhodou obeť nerozmyslela, policajti si ako zábezpeku nechali doklady a kľúče od vozidla.

Miesto činu: Policajti vydierači zastavovali autá obetí na Dolnej ulici v Šali. Foto: Juraj Roščák

Zadlžili sa

Niektorí v snahe vykúpiť sa požiadali o úvery. Požičať si mohli aj od jedného z veľkorysých členov vydieračského gangu. Ochotný poskytovateľ „výhodných úverov“ neskôr žiadal od obetí splatenie dlžnej sumy aj s patričnými úrokmi.

Zaujímavosťou je, že medzi podvodníkmi bola i žena, ktorá ako fiktívna pracovníčka súdu žiadala od obetí zaplatiť dlžné sumy. V opačnom prípade im hrozila spustením súdneho konania. Ak obeť opakovane odmietla platiť, vyhrážala sa jej vyhlásením celoštátneho pátrania.

„Celkový prospech organizovanej skupiny z uvedenej trestnej činnosti predstavuje čiastku najmenej 7 100 eur a ďalšia požadovaná, avšak doposiaľ nevyplatená čiastka predstavuje sumu najmenej deväťtisíc eur,“ zhrnula Lucia Garajová z ministerstva vnútra.

Ako sa brániť?

Aj keď si členovia vydieračského gangu vyberali jednoduchých ľudí, stať sa to môže komukoľvek. Podhodiť drogy totiž nie je až také náročné.

Ako sa teda brániť pred samotnými policajtmi, ktorí namiesto toho, aby pomáhali a chránili, robia pravý opak? Odborníci radia zachovať rozvahu. Netreba sa dať zastrašiť a vyprovokovať. V žiadnom prípade by ste nemali chytať do rúk niečo, čo vyzerá podozrivo. Pokojne to nechajte na mužov zákona.

Ak sa zbadáte neskoro, teda až keď podozrivú vec zoberiete do rúk, trvajte na tom, aby polícia všetko zdokumentovala. V prípade drog musí hliadka privolať na miesto celý tím, aby záležitosť zdokumentoval. Pretože je to práve polícia, ktorá musí dokazovať, že zadržaná vec skutočne patrí vám.

VIDEO Plus 7 Dní