Robí Peter Kubovič personálne zmeny podľa politickej objednávky? Pozrite si fotografie v GALÉRII
Doslova uragán personálnych zmien sa strhol na Úrade verejného obstarávania (ÚVO) po tom, ako tomuto nezávislému ústrednému a významnému orgánu štátnej správy vlani v novembri začal šéfovať Peter Kubovič. Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko (TIS) v stredu (29.3.) vyhlásili, že výmeny tamojších vedúcich zamestnancov nie sú dostatočne odôvodnené. "Je podozrenie, že výmeny sledujú cieľ, zabezpečiť ľudí blízkych súčasnej vládnej garnitúre v závere jej pôsobenia," uviedli Zuzana Petková, riaditeľka Nadácia Zastavme korupciu a Ľuboš Kostelanský, analytik TIS.
Personálnym čistkám zrejme ešte nie je koniec
Faktom je, že Peter Kubovič sa ujal funkcie predsedu ÚVO 10. novembra 2022. A hneď ďalší mesiac, teda od vlaňajšieho decembra, nastúpilo na úrad pod jeho vedením dovedna 17 (!) nových riadiacich pracovníkov. A väčšina bez riadneho výberového konania. Mimovládky zdôraznili, že všetky kľúčové posty na ÚVO obsadili noví ľudia. A to vrátane generálneho tajomníka služobného úradu či riaditeľov odborov dohľadu, projektov, stálych pracovísk, správy a prevádzky, komunikácie a protokolu.
"Kubovič tiež zrušil poverenie pre riaditeľa Inštitútu pre verejné obstarávanie. Zmeny majú ďalej pokračovať, keď podľa vyjadrenia úradu, napríklad zvažuje odchod riaditeľ odboru informačných a komunikačných technológií," pripomenuli vo svojom blogu zástupcovia tretieho sektora.
Mimovládky: Kvalita personálnych nominácií je sporná
A čo na to samotný Peter Kubovič, ktorý vo funkcii šéfa ÚVO vystriedal svojho predchodcu Miroslava Hliváka? Podľa mimovládok nedokázal zjavne masívne personálne čistky na ÚVO bližšie vysvetliť. Neziskovky tiež upozornili, že výmeny zamestnancov, ktoré sa na úrade po nástupe Kuboviča realizovali, nevyplývali ani z projektu, s ktorým nový šéf uspel pri výberovom konaní.
"Pôsobenie bývalého predsedu úradu Miroslava Hliváka sa stretávalo prevažne s pozitívnym hodnotením. Jeho nástupca sa teraz obhajuje tým, že podobné výmeny sa udiali aj po príchode jeho predchodcu v roku 2014, čo nemožno považovať za dostatočné vysvetlenie," konštatovali Petková a Kostelanský s tým, že „pri niektorých personálnych nomináciách je sporná ich kvalita, vo viacerých prípadoch je zase otázne dodržanie štátnozamestnaneckého zákona."
Známi ľudia a bývalí kolegovia
A kto sú vlastne noví (či naši?) ľudia, ktorým sa po Kubovičovom nástupe na ÚVO ušiel lukratívny flek v štátnej správe? "Štart nového predsedu úradu nám pripomína personálne zemetrasenie. Zistili sme, že viaceré dôležité pozície obsadil známymi ľuďmi, väčšinou bývalými kolegami z čias jeho prvého pôsobenia v ÚVO," zhodli sa obe neziskovky.
Petková pripomenula, že na úrade, ktorý mal povesť "prísneho kontrolóra", nový predseda Kubovič vymenil skoro celý top manažment, pričom poukázala na známy korupčný škandál súčasného vládneho kabinetu: "Jedna z najväčších káuz sa týkala zmluvy, ktorú uzavrelo ministerstvo vnútra s firmou Dustream production za 2,5 milióna eur. Po vypuknutí vojny mala na hranici manažovať situáciu na hranici s Ukrajinou."
Ministerstvo Romana Mikulca porušilo zákon
Ako bolo medializované, firma Dustream production mala porušiť pravidlá v oblasti nelegálneho zamestnávania. A tak s ňou štát vôbec nemal obchodovať. A prevalilo sa aj to, že túto spoločnosť odporučil známy premiéra Eduarda Hegera, ktorý bol zároveň subdodávateľom zákazky.
Napriek podozreniam z klientelizmu sa však opozícii nepodarilo odvolať šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca. Bolo to však napokon ÚVO pod vedením Hliváka, ktorý skonštatoval, že ministerstvo porušilo zákon. Mikulec s tým, samozrejme, nesúhlasil a rozhodnutie úradu chcel zvrátiť - a pritom „využiť všetky právne prostriedky“. "Rozhodnutie podpísal šéf odboru pre dohľad ÚVO Tomáš Lepieš. Vo funkcii už nie je. Po príchode nového predsedu úradu Petra Kuboviča skončil. Rovnako ako ďalší štyria riaditelia odborov a generálny tajomník. Z pôvodného vysokého manažmentu na ÚVO zostala akurát riaditeľka služobného úradu Silvia Stašková," konštatovala Nadácia Zastavme korupciu.
ÚVO: K výmene došlo len na šiestich riaditeľských pozíciách
Úrad vedený Kubovičom však odmieta podozrenia, ktorým zo strany mimovládok aktuálne čelí. Dokonca si vôbec nemyslí, že po nástupe nového šéfa ÚVO by sa personálne zmeny dali označiť za zmeny veľkého rozsahu. Hovorca úradu argumentuje, že keď sa bývalý šéf ÚVO Hlivák v roku 2014 ujal úradu, vymenil oveľa viac manažérov. „Zastávame názor, že realizovaná výmena vedúcich štátnych zamestnancov nebola veľkého rozsahu. ÚVO má aktuálne 14 riaditeľov odborov a 41 vedúcich oddelení. K výmene došlo len na 6 riaditeľských pozíciách, jedno bolo doobsadené a výmena bola realizovaná na poste generálneho tajomníka služobného úradu,“ takto reagoval hovorca úradu.
Mimovládne organizácie však oponujú, že zmeny, ktoré na ÚVO nastali, "by sa mali diať len v mimoriadnych prípadoch, na základe podrobného a presvedčivého zdôvodnenia." Zároveň neziskovky upozornili na nebezpečnú politizáciu úradu, v ktorého štruktúrach by mali pôsobiť odborníci bez ohľadu na to, ktorá politická strana je vo vláde.
Podozrivé prepojenia na právnika blízkeho OĽaNO
V tejto súvislosti nanajvýš podozrivo vyznieva informácia o tom, kto je aktuálne Kubovičova pravá ruka na ÚVO, teda generálny tajomník služobného úradu. Je ním totiž právnik Tomáš Heriban, ktorý v minulosti pôsobil na úrade vlády, konkrétne na odbore obstarávania.
Navyše, šéfom Heribanovej kancelárie je zase Michal Urban známy spoluprácou s advokátom blízkym OĽaNO, Michalom Miškovičom. "Jeho advokátska kancelária dostala po zmene vlády zákazky vo viacerých rezortoch ovládaných OĽaNO. Na svojej stránke si v minulosti ako spolupracujúceho experta uvádzala aj Urbana, v súčasnosti jeho meno na webe Miškovičovej advokátskej kancelárie nie je, ale v histórii zmien sa dá vyhľadať," upozornila Petková.
Ani výber Kuboviča sa vraj nezaobišiel bez kontroverzií
Mimovládky ešte pripomenuli, že ich zástupcovia sa zúčastnili výberu nového predsedu ÚVO. "Pre nie úplne optimálne pravidlá skončili na prvom mieste až dvaja uchádzači, z ktorých vláda bez zdôvodnenia posunula do parlamentnej voľby jediného. Kým my sme v rámci výberovej komisie zhodne ako najlepšieho určili Tomáša Lepieša, vláda vybrala Petra Kuboviča bez väčších manažérskych skúseností, ktorý presvedčil i poslancov v parlamente. Boli sme zvedaví, ako sa dôležitej pozície ujme. Jeho prvé kroky v nás však vzbudzujú obavy," dodali neziskovky.