V hlavných úlohách niekdajší šéf tunajšieho podsvetia Mikuláš Černák, premiér krajiny, kde je, zdá sa, všeličo možné, Peter Pellegrini a muž považovaný za tatranského bosa, a dnes, hádam i popradská módna ikona Milan Reichel. Zápletka: Tajné video a kauza okolo exprezidenta. Čo by dal americký tvorca kultových filmov Quentin Tarantino za to, keby mohol rozviť tento dej pre potenciálny kasový trhák. A hľa, na Slovensku jeho pomoc ani nepotrebujeme, veď scenár sa tu píše doslova sám. A mohla by to byť veru šialená čierna komédia, keby to nebol obraz doby, v ktorej si tu žijeme.

(Ne)potára kadečo

Politické diskusné relácie dokážu skaziť chuť k obedu nejednému občanovi. Špeciálne v tomto predvolebnom období. Záujem o dianie na Slovensku, hoci ho môže sledovať len spoza mreží či v televízii, zdá sa, nestráca ani niekdajší šéf podsvetia Mikuláš Černák. Ostatnú nedeľu si vo svojej leopoldovskej cele pozrel diskusnú reláciu RTVS O 5 minút 12, kde boli hosťami premiér Peter Pellegrini (SMER-SD) a niekdajší prezident, dnes líder strany ZA ĽUDÍ Andrej Kiska. Rozhorčený Černák po debate zobral pero do rúk a písal premiérovi otvorený list, lebo tieto jeho slová, ktoré zazneli a majú čo dočinenia s ním, si veru vyprosí. Žiada ospravedlnenie, inak... A to už sme citovali na začiatku článku.

„Však čo má pán Kiska teraz iné hovoriť, keď sa tam o ňom rozpráva. A rozprávajú sa tam o ňom dvaja vagabundi stade. Veď jeden z nich, myslím Reichel, som o ňom čítal, veď to bol človek, ktorý v Poprade bol v miestnosti, keď Černák odrezával hlavu človeku,”povedal okrem iných vecí Pellegrini v diskusnej relácii RTVS, no práve na tento jeho výrok musel Černák reagovať odvolávajúc sa na súdny rozsudok.

Reagujúc na ďalšie Pellegriniho slová, že „ja nemám tento luxus, že aj tu v tejto relácii môžem potárať hocičo“ mu Černák odkazuje, že chce „veriť, že nie ste len taký nezodpovedný táraj, ktorý potára kadečo a po preštudovaní si rozsudku Okresného súdu v Prešove zo dňa 10. 11. 2009, z ktorého jednoznačne vyplýva, kto tú hlavu v Reichelovom hoteli odrezal (teda, že som to určite nebol ja), sa mi verejne chlapsky ospravedlníte.“ Lebo hoci sa Černákovi pripisujú viaceré vraždy, túto mu podľa neho nepripísali.

Hlava na kapote

V roku 1997 v hoteli Gerlach Milana Reichela, považovaného za bosa popradského hotela, zabili bývalého policajta Gustáva Slivenského, o ktorom si mysleli, že donáša exkolegom zo zboru info z podsvetia. Podľa právoplatného rozsudku bol Černák síce pri tom, no hlavu od tela Slivenskému oddelil Michal Csemy, jeden z Černákovej družiny, neskôr tiež obeť vraždy. Hlava Slivenského skončila na kapote auta blízo jeho bydliska. Telo sa našlo neskôr pri Vernári. Viac o poprave, čítajte tu >>

V Reichelovom hoteli sa v búrlivých 90. rokov stretávala „vyberaná“ mafiánska spoločnosť, no wellnessovať sa tam asi nechodili. Tak sa stalo, že Reichel bol pri brutálnom znesení zo sveta Slivenského: „V tomto priestore som videl ležať Slivenského na zemi. Videl som Čemyho, ako robí nejaké pohyby pri jeho hlave. Keď som sa priblížil a pozrel, tak som videl, že mu reže hlavu. Nato som zareagoval na Černáka - Preboha živého, čo ste to urobili, čo ti straší? Černák držal obrovský nôž, ktorý sa otváral v ruke, utieral ho a komentoval to, že čo mal robiť, pretrhol sa remeň. Kričal. V tých miestach bolo umývadlo, kde hlavu položili,“ ukázal televízii Markíza Reichel, kde a ako sa to odohralo. Nie raz Reichel opisoval médiám mafiánske praktiky. Preto sa stal terčom vtipov, že on len vždy náhodou šiel okolo a všetko videl. Reichel bol odsúdený za ekonomickú trestnú činnosti. Hovorí sa, že bol spojkou medzi mafiánmi z opačných kútov krajiny.

Vraj trápne video

Hoci Černák býval „hosťom“ v Reichelovom hoteli v srdci Popradu, ten ho vo väzení asi nenavštevuje. Černák v liste premiérovi na Reichelovu adresu prehlásil: „Reichel nebol len náhodný pozorovateľ pri odrezávaní hlavy v tej miestnosti v jeho hoteli a keby mu nebol v čase vyšetrovania tohto skutku pomohol vyviniť sa z tejto a ďalších vrážd jeho kamarát, ktorý s ním chodieval cvičiť do jeho posilňovne v hoteli – Branislav Zurian (terajší riaditeľ NAKA) s pomocou Lučanského a Šufliarskeho, dnes by sedel vedľa mňa v cele a nevyrábal by trápne videá.“

Tými trápnymi videami Černák zrejme myslel tie, ktoré dva týždne pred voľbami poslal anonym viacerým redakciám. Má ísť o tajne nahraný rozhovor Reichela a miestneho podnikateľa Michala Šuligu, podľa ktorého slov Kiska vedel, že pozemky, ktoré kúpil pod Tatrami, sú kradnuté.

Ide o kauzu machinácií s pozemkami vo Veľkom Slavkove. Zubár Ján Franc ich nadobudol od svojho otca na základe darovacej zmluvy. Exprezident Kiska ich kúpil od Júliusa Sirockého, o ktorom sa písalo ako o možnom bielom koni. Kiska sa Fracom sporil pred Okresným súdom v Poprade. Podľa jeho verdiktu z októbra 2018 obaja konali v dobrej viere a „pozemky ostanú v rukách toho, komu patrili, a pán Kiska má nárok na vrátenie finančných prostriedkov od toho, od koho pozemky kúpil“.

Reichel i Šuliga zhodne tvrdia, že nevedeli, že ich rozhovor niekto nahráva a ani by s tým nesúhlasili. No je tu viacero tieňov podozrení. Napríklad, podľa záberov to vyzerá tak, že kamera bola umiestnená na biliardovom stole, okolo ktorého sa Reichel producíroval a nič si vraj nevšimol.

„Ja som fakt nevedel, že je to nahraté,“povedal Reichel pre televíziu Markíza vystrojený ako do módneho editoriálu jeseň/zima. Pred ostrým horským slnkom či svetlom z televíznej kamery sa chránil okuliarmi s farebnými sklami. Tatranská zima ho v hrubom svetri, krémovom kabáte a chlpatých snehuliach veru nezaskočí. Zjavne si bývalý kutlurista na zovňajšku stále potrpí, hoci ešte v roku 2018 mal finančné problémy, ako sme písali tu >>

FOTO vystrojeného Reichela aj internetových vtipov na jeho adresu si pozrite v GALÉRII >>