Tip na článok

Talian do Košíc priniesol osýpky. Prečo Slováci nekontrolujú povinné očkovania u všetkých zahraničných študentov?

Študent z Talianska, ktorý priniesol na Slovensko osýpky, vystrašil verejnosť. Nákaza sa dokáže šíriť závratnou rýchlosťou, pri kontakte sa nakazeným sa takmer istotne nakazíte aj vy, ak nemáte vakcínu. Zaujímavé je, že študentov z Európy na Slovensku nikto nekontroluje, či majú povinné očkovania. Nie všetky krajiny však majú rovnaký meter. Skúste ísť študovať bez vakcíny proti osýpkam do Veľkej Británie!

Galéria k článku (4 fotografie )
Odborníci vyzývajú rodičov, ktorí odmietli dať svoje deti zaočkovať v rámci povinného očkovania, aby tak čím skôr urobili.
Osýpky: Sú vysoko náklazlivé
Karin Tomečková študuje na Floride. Tam by ju bez povinného očkovania nezobrali

To, že na slovenských školách pôsobia zahraniční študenti, ktorí nemajú povinné očkovanie je podľa Úradu verejného zdravotníctva možné a normálne. Napriek tomu, že nám klesá kolektívna imunita a vírus koluje v našej blízkosti, meniť sa to nebude.

„V súčasnosti sa takáto povinnosť na zahraničných študentov nevzťahuje. Epidemiologická situácia je zatiaľ priaznivá a v príslušnej vekovej skupine sa zatiaľ nezaznamenávajú vakcinačné diery. Pozornosť v tejto oblasti je zameraná predovšetkým na migrantov a azylantov z rizikových oblastí,” napísala Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Slováci do zahraničia len s povinným očkovaním

Ale takéto pravidla neplatia pre Slovákov, ktorí chcú vycestovať. Keby chcel mladý človek dlhodobo študovať napríklad vo Veľkej Británii, v Austrálii, alebo v Amerike, musel by mať bez diskusie všetko zaočkované. "Požiadavky na očkovanie líšia, a to skutočne aj štát od štátu, a často bývajú rozdielne s bežne podávanými vakcínami u nás. V prípade, že by klient odcestoval bez povinných vakcín, bude sa musieť po príchode nechať zaočkovať v mieste pobytu, inak nebude môcť na strednú školu nastúpiť," povedala riaditeľka predaja zahraničných pobytov v Student Agency Naďa Málková. Student agency dokonca vyžaduje, aby slovenský študent, ktorý ide študovať do európskej krajiny vydokladoval, že má všetky povinné očkovania. Iná angetúra, D&D Team podľa Slávky Barlíkovej vyžaduje od slovenských študentov očkovania len v prípade, že chcú študovať v USA, Kanade alebo Austrálii. Pri Európskych pobytoch očkovací preukaz slovenského študenta nevyžaduje.

Aj Karin si preverili

Slovenská plavkyňa Karin Tomečková študuje na Florida International University. Pred prijatím na školu musela vydokladovať nie len povinné, ale aj jedno nepovinné očkovanie. “Je tam vysoká koncentrácia ľudí na jednom mieste a myslím si, že je úplne opodstatnené, že majú v USA takéto pravidlá. Prečo má jeden nezaočkovaný jedinec ohroziť desať tisíc ľudí?” pýta sa Karinina mama, Lucia Tomečková. “Ako matka som naopak rada, že je moje dieťa na škole, ktorá dbá na pravidlá, v demokracii nemáte len práva, ale aj povinnosti a zodpovednosti,” dodala.

Ako to bolo s nakazeným Talianom

Išlo o zahraničného študenta, ktorý nebol očkovaný. Pravdepodobne sa nakazil v Novom Sade v Srbsku. V UNLP Košice ležal jedenásť dní. Trápili ho teploty, vyrážky a zväčšená pečeň. Z nemocnice ho potom prepustili domov v dobrom stave.

VIDEO Plus 7 Dní