Uprostred sobotňajšej noci vyšli z dverí banskobystrického súdu dvaja muži. Marián Kočner opúšťal súd s dvoma taškami, Pavol Rusko s bielym vrecom. Kočner v cele predbežného zadržania strávil 72 hodín, aby po dlhých ôsmich hodinách Špecializovaný trestný súd rozhodol o jeho návrate na slobodu do luxusnej vily na bratislavskej Kolibe. Súd spolu s ním prepustil bývalého mediálneho magnáta Pavla Ruska. Ten nasmeroval svoje kroky do Kočnerovej bytovky Five Star Residence, kde už dlhšie žije. Oboch za falšovanie zmeniek naďalej stíhajú na slobode.

Pavol Rusko: Na banskobystrický súd ho priviezli v putách.
Pavol Rusko: Na banskobystrický súd ho priviezli v putách.
Zdroj: Matej Jankovič

Kauza zmenky

Zopakujme si, o čo v prípade obvinenia kontroverzného podnikateľa Mariána Koč­nera, známeho aj z mafiánskych zoznamov, ide. Jeho firma Správa a inkaso zmeniek žiada od Ruska ako dlžníka a od Markízy ako ručiteľa zaplatiť zmenky v celkovej hodnote 42 miliónov eur. Po­dľa Kočnerovej verzie Pavol Rusko ešte ako riaditeľ televízie Markíza v roku 2000 podpísal zmenky, ktoré dnes vlastní jeho firma. Zmenky mali riešiť známy spor medzi Markízou a Gamatexom z roku 1998. Exminister hospodárstva Rusko túto verziu potvrdzuje. Zmenky síce podpisoval ako súkromná osoba, ale ručiteľa si spravil z televízie. Zmenky mali byť splatné v roku 2016 a keďže bývalý šéf Markízy je momentálne - a vlastne už dosť dlho - bez peňazí, zacvakať dlh by za neho mala televízia Markíza.

Zmizli?: Zmenky, ktoré boli ešte nedávno na súde.
Zmizli?: Zmenky, ktoré boli ešte nedávno na súde.
Zdroj: Archív

Prvé kolo jedného zo sporov už Kočner, ktorý sa vždy rád verejne pochválil svojimi známosťami a vplyvnými kontaktmi, vyhral. Televízia sa proti prvostupňovému súdu okamžite odvolala. Len na upresnenie, súd v prípade zmeniek pojednáva tri samostatné spory. O zmenke v hodnote osem miliónov eur súd neprávoplatne rozhodol v prospech žalobcu Mariána Kočnera. Sudkyni stačilo, že pravosť zmenky potvrdil žalovaný Pavol Rusko. Podľa advokáta Markízy je prinajmenšom podozrivé, ak žalovaný podporí v dokazovaní žalobcu a uzná jeho nárok. V prípade ďalšej zmenky v hodnote osem miliónov eur ešte nebolo pojednávanie vytýčené. V treťom prípade podpísanej zmenky žalobca Koč­ner ešte neuhradil súdny poplatok.

Falšovatelia?

Markíza hovorí o gigantickom podvode. Právnici televízie, ktorá vedie s Kočnerom niekoľko sporov, tvrdia, že sa chcel k miliónom eur dostať podvodom a spolu s bývalým riaditeľom televízie zmenky sfalšovali. „Pravosť týchto zmeniek spochybňujeme od začiatku sporu,“ povedal mediálny zástupca Markízy Peter Papanek. „Sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v účtovníctve Markízy ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajné zmenky vlastnili pred tým, ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov.“ Podľa Markízy je celý príbeh z dielne Mariána Kočnera vymyslený. Zmenky vraj neboli vytvorené v roku 2000, ale oveľa neskôr, teda v čase, keď Pavol Rusko už nebol štatutárom televízie.

Rivali či kamaráti?
Rivali či kamaráti?
Zdroj: Archív

Za mreže

Na civilné pojednávania o zmenkách ako verejnosť chodil sledovať dianie v súdnej sieni prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Práve tento muž vydal minulý týždeň pokyn na zadržanie oboch protagonistov príbehu - Kočnera aj Ruska. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z falšovania zmeniek a navrhol väzobné stíhanie. Prokurátor Ján Šanta požiadal súd o vzatie obvinených do vyšetrovacej väzby. Dôvodom bolo okrem iného marenie vyšetrovania. Toho sa Marián Kočner dopúšťa tým, že odmieta vydať zmenky vyšetrovateľovi. Aby totiž bolo jasné, Marián Kočner sa v priebehu konania o zmenkách zastavil na okresnom súde v piatom bratislavskom obvode a zmenky si zobral. Dôvod? Vraj ich chce dať preskúmať znalcom v Anglicku. Akokoľvek špekulatívne to celé vyzerá, zmenky sú podľa odborníkov Kočnerovým vlastníctvom. Môže ich kedykoľvek vziať zo súdu a požiadať o prerušenie konania. Na druhej strane práve takéto konanie vyvoláva otázniky, prečo ich na požiadanie nepreukáže, ak sú pravé. „Dôkazov máme dosť,“ skonštatoval prokurátor Ján Šanta pri debate o tom, či možno konať bez originálov zmeniek. „Ja sa veľmi čudujem, že na súd nenabehlo policajné komando a nezadržalo originály zmeniek v čase, keď tam ešte preukázateľne boli. Takto je to veľmi komplikovaná situácia,“ krúti hlavou expert na trestné aj zmenkové právo Branislav Jablonka.

S putami na rukách

V sobotu poobede podnikateľa Kočnera s Pavlom Ruskom predviedli na banskobystrický súd s putami na rukách. Tie si pred zrakmi okolostojacich, ale aj fotoobjektívov zakryli, ba dokonca, čo u inak vždy až príliš zhovorčivého Mariána Kočnera nebývalo zvykom, okolo médií prešli bez jediného slovka. Pojednávanie sa začalo o druhej a rozhodnutie o prepustení prišlo až v neskorých nočných hodinách. Marián Kočner pri nastupovaní do auta mlčal, Pavol Rusko otázky novinárov odbil slovami, že to nebude komentovať. Oboch sme oslovili s otázkou - do uzávierky ani jeden z nich nereagoval.

Kočner je na slobode.
Kočner je na slobode.
Zdroj: JOZEF HABOČÍK

Prokurátor Šanta proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu podal sťažnosť. Verdikt súdu pobúril aj verejnosť, po ich prepustení na slobodu bol internet plný zlostných reakcií. Ľudia reagovali nielen na medializované Kočnerove kauzy, ale aj na arogantné správanie k médiám, či dokonca jeho vyhrážky adresované zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a ďalším novinárom.

Na ťahu je Najvyšší súd

Verdikt zo soboty ešte nie je definitívny a posledné slovo povie Najvyšší súd. V tejto súvislosti je prinajmenšom zaujímavá informácia, ktorú uviedla novinárka Júlia Mikolášiková na svojej facebookovej stránke. Podľa nej je Ruskov advokát Marek Para podpredsedom strany, ktorá podporí v kandidatúre za prezidenta sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Podstatné je, že obaja - zatiaľ na slobode stíhaní Kočner aj Rusko - sú stále obvinení z falšovania zmeniek a hrozí im dvanásť- až dvadsaťročné väzenie. Problémy zrejme čakajú aj advokáta Paru, ktorého správanie preveruje iný súd. Para mal totiž v utorok byť na Okresnom súde Bratislava V pri vynesení rozsudku v inom trestnom prípade, kde obhajuje Filipa Rybaniča, asistenta poslanca za SaS Jozefa Rajtára. Podľa informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ mali v ten deň vyniesť rozsudok. Pojednávanie bolo zmarené, pretože Marek Para údajne v pondelok skolaboval, musel akútne navštíviť lekára, kontrolné vyšetrenie mal naplánované aj na utorok ráno a súdu predložil potvrdenie o práceneschopnosti. V stredu však u akútne práceneschopného advokáta zrejme došlo k zázračnému uzdraveniu, pretože bol schopný dostaviť sa spolu so svojím klientom Pavlom Ruskom na výsluch v NAKA.

Advokáti: Kočnerov advokát Martin Pohovej, vľavo, a Ruskov Marek Para, vpravo.
Advokáti: Kočnerov advokát Martin Pohovej, vľavo, a Ruskov Marek Para, vpravo.
Zdroj: Matej Jankovič

Rivali či kamaráti?

Poznajú sa od vysokej školy, neskôr boli rivali. Pavol Rusko a Marian Kočner dnes majú k sebe blízko. Aspoň v podnikateľských aktivitách. Tesne pred voľbami v roku 1998 ako jeden zo zástupcov firmy Gamatex obsadil Marián Kočner televíziu Markíza, ktorej vtedy šéfoval Pavol Rusko. Neskôr, keď bol Rusko ministrom hospodárstva, Kočner kúpil pozemky pri Žiline, na ktorých mala vyrásť automobilka Kia. Predal ich Slovenskému pozemkovému fondu a zarobil na tom. Emócie pri podnikaní idú zjavne bokom, a tak navonok nepriateľ Kočner od Pavla Ruska odkúpil jeho vilu na Strmých vŕškoch a luxus na ploche 524 štvorcových metrov, vzápätí ju predal synovi podnikateľa Juraja Širokého. Časy sa menia. Rusko s Kočnerom síce mali roky povesť rivalov, no v posledných rokoch si pomerne dobre rozumeli. Pred tromi rokmi autori relácie Smotánka nakrútili Pavla Ruska, ako sa s Kočnerom družne zhovárajú. „To bude zaujímavá fotka,“ povedal Kočner. „Nech sa všetci poje.ú,“ dodal. Odvtedy sa ich mená spolu objavili viackrát. Týždenník PLUS 7 DNÍ pred rokmi zistil, že Rusko býva v Kočnerovej bytovke Five Star Residence. Táto bytovka zohrala úlohu aj v známej kauze azylového centra Maják nádeje, ktorého vedenie Rusko v roku 2015 prevzal. Rusko ako riaditeľ Majáka uzatvoril v decembri 2015 zmluvu o pôžičke na 100-tisíc eur s Kočnerovou spoločnosťou Správa a inkaso pohľadávok.

S Jurajom Širokým: Takto sme ho zachytili už dávnejšie. Kočner predal Širokého synovi pôvodne Ruskov dom.
S Jurajom Širokým: Takto sme ho zachytili už dávnejšie. Kočner predal Širokého synovi pôvodne Ruskov dom.
Zdroj: Archív

V tom istom čase Rusko uzatvoril so spoločnosťou Inkasný servis zmluvu o budúcej zámennej zmluve, ktorá mala hovoriť o vzájomnej zámene nehnuteľností Majáka nádeje za priestory v luxusnom komplexe Five Star Residence. Aj za Inkasným servisom stojí Kočner. Išlo o priestor s rozlohou 750 štvorcových metrov. Podozrivé prevody stopol predbežným opatrením súd, lebo mestská časť Staré Mesto, ktoré bolo zriaďovateľom Majáka nádeje spolu s Ruskovou nadáciou Priatelia, malo podozrenie, že cieľom obchodu je pripraviť azylové centrum o budovu. Kočner vtedy tvrdil, že to nie je pravda a že v priestor s rozlohou 750 štvorcových metrov vo Five Star Residence malo vzniknúť sedem bytov, kam chceli týrané ženy z Majáka presťahovať.