Tip na článok

Tehotným poslankyniam je hej: Majú plat aj materskú!

K poslaneckému platu si niektoré poslankyne prilepšia materskou či rodičovským príspevkom

Galéria k článku (8 fotografií )
Poslankyňa Katarína Cséfalvayová
Katarína Cséfalvayová: Priviedla na svet dieťa počas prvého roku fungovania nového parlamentu.
Veronika Remišová: Na fotke s manželom, osvojili si už druhé dieťa, dievčatko Paulínku.

Do parlamentu v marci zasadne nová mamička. Kataríne Cséfalvayovej sa v januári narodila dcéra. Pripojila sa tak k svojim trom kolegyniam, ktoré musia zladiť výchovu bábätka s výkonom poslaneckého mandátu. Katarína Cséfalvayová (Sieť, teraz Most-Híd) je druhá poslankyňa, ktorá priviedla na svet dieťa počas prvého roku fungovania nového parlamentu. Koncom leta porodila syna Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová
Poslankyňa Katarína Cséfalvayová
ANDRÁS CSÉFALVAY

Bez „materskej“

Každá riešila prvé mesiace po svojom. Nicholsonová musela už pár týždňov po pôrode viesť schôdzu, keďže to spadá do povinností funkcie podpredsedníčky parlamentu. A vzdať sa jej nechcela. Cséfalvayová sa z prvého rokovania Národnej rady v novom roku ospravedlnila. Program parlamentných schôdzí jej umožňuje zostať doma takmer tri mesiace.

„Ďalšia schôdza je naplánovaná až koncom marca. Na tej by som sa už rada zúčastnila,“ plánuje. „Bolo pre mňa dôležité stráviť prvé týždne s bábätkom len v najužšom rodinnom kruhu, venovať dcére všetku svoju pozornosť a energiu. Považujem za prirodzené, ak sa to aspoň trochu dá, aby mamička zostala s bábätkom doma aspoň na obdobie šestonedelia,“ vysvetľuje 31-ročná poslankyňa.

Materskú dávku však poslankyňa Cséfalvayová poberá. Niekoľkými stovkami eur si teda prilepší k pláci za mandát. Prerušila totiž svoj zamestnanecký pomer na Ekonomickej univerzite a svoj nárok na štátny príspevok si uplatnila. Nicholsonová hovorí, že tiež plánuje od štátu získať príspevok na dieťa - rodičovský. Matka má naň právo, ak je dieťa mladšie ako tri roky. Jeho aktuálna výška je 203,20 eura, v prípade, že dieťa navštevuje jasle, 280 eur.

Katarína Cséfalvayová: Priviedla na svet dieťa počas prvého roku fungovania nového parlamentu.
Katarína Cséfalvayová: Priviedla na svet dieťa počas prvého roku fungovania nového parlamentu.
ANDRÁS CSÉFALVAY

Manželia a babky

O bábätká sa starajú aj ďalšie dve zástupkyne ľudu. Simona Petrík a Veronika Remišová. Petrík (nezaradená) vychováva 1,5-ročnú dcéru Zoru. Porodila ešte počas volebnej kampane v novembri 2015. Do parlamentu nastúpila až v marci 2016, takže prvých šesť mesiacov mohla stráviť s dieťaťom doma. Na materskej nebola. Remišovci sú v procese adopcie dcéry Paulíny. V rodine ju už majú niekoľko mesiacov. Bude to ich druhá princezná. Staršia má štyri roky. Manželia Nicholsonovej a Petrík nie sú „oficiálne“ na otcovskej dovolenke.

Všetky poslankyne majú spoločné tiež to, že nevyužívajú cudziu výpomoc pri výchove detí. Funkciu pestúnky či, moderne, babysiterky suplujú babky. Trochu iná situácia je v rodine Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA). „Dcéra bude mať rok, na rodičovskej dovolenke je manžel,“ hovorí Remišová. Aj ona však priznáva, že bez výpomoci starých rodičov by sa nezaobišli. Čerstvá mamička Katarína Cséfalvayová o partnerovi mlčí.

„Je skôr introvertný typ, svoje súkromie si veľmi stráži. Ak by to bolo na ňom, fotky našej dcéry by sa neobjavili ani na mojom súkromnom Facebooku, nieto ešte v médiách,“ opísala. Neprezradila ani jeho meno. „Je to hľadanie kompromisu a normálnej, zdravej rovnováhy medzi zverejňovaním čohokoľvek, len aby ste sa videli v novinách, a prehnaným utajovaním všetkého, čo súvisí so súkromím,“ povedala.

Veronika Remišová: Na fotke s manželom, osvojili si už druhé dieťa, dievčatko Paulínku.
Veronika Remišová: Na fotke s manželom, osvojili si už druhé dieťa, dievčatko Paulínku.
ARCHÍV V. R

Ďalší prírastok? Stíhajú

Simona Petrík prezradila, že počas mandátu by bola rada, keby sa im „podaril“ ešte jeden prírastok do rodiny. „Mám 34 rokov, takže by som to nerada odkladala,“ vysvetľuje svoju túžbu. „Rozprávali sme sa, že keby to vyšlo, na materskú by určite išiel manžel,“ dodáva. Vykonávať poslaneckú robotu a súčasne rozširovať rodinu teda problém nie je. Hoci poslankyne tvrdia, že okrem rokovaní chodia do terénu, fakt je, že v Národnej rade odsedia v roku 2017 len 83 dní.

Prerátané na mesiace s 20 pracovnými dňami sa musia v práci zdržiavať len 4 mesiace. „Poslanecká práca je pomerne flexibilná, hoci ľudia si ju často predstavujú najmä ako sedenie v rokovacej sále. Je pravda, že počas schôdzí poslanec naozaj veľa času trávi v budove Národnej rady, no vo zvyšnom čase sa venuje, aspoň ja to tak robím, odbornej práci a komunikácii s občanmi,“ vysvetľuje Cséfalvayová.

Veronika Remišová: Na fotke s manželom, osvojili si už druhé dieťa, dievčatko Paulínku.
Veronika Remišová: Na fotke s manželom, osvojili si už druhé dieťa, dievčatko Paulínku.
ARCHÍV V. R

Deti v parlamente

Takýto babyboom v parlamente ešte nebol. Poslankyne sa snažia za chodu definovať novú úlohu matky političky. Ich situácia je síce špecifická, v mnohom však podobná tej, ktorú prežíva širšia kategória pracujúcich matiek. Aj parlament sa mení. Ženy prispôsobujú pracovné prostredie starostlivosti o bábätko, keďže noseniu detí do práce sa ani jedna nevyhne. Nicholsonová zriadila dokonca detský kútik vo svojej pracovni. „Využívam ho každý deň,“ pochvaľuje si. Jej kolegyne tam nechodia, hoci matka malého Jakuba ho ponúkala všetkým matkám. „Neprejavili záujem,“ vysvetľuje stroho.

„Detský kútik pani podpredsedníčky je pre ,obyčajných‘ poslancov pomerne ťažko dostupný, keďže sa nachádza v trakte podpredsedov a to je oddelený a uzamknutý priestor. Preto ani nepredpokladám, z praktických dôvodov, že by sme ho s Lillou v budúcnosti využívali,“ reagovala na otázku o možnosti jeho využitia Katarína Cséfalvayová. Pred pôrodom nebola Cséfalvayová myšlienke nosenia dieťaťa do Národnej rady veľmi naklonená. Teraz to platí už len sčasti. „Občas sa nevyhnem ani tomu, aby som si Lillu vzala so sebou do parlamentu, keď ju otecko alebo starí rodičia nebudú môcť strážiť,“ priznáva.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Trávi čas s Jakubkom v parlamente.
Lucia Ďuriš Nicholsonová: Trávi čas s Jakubkom v parlamente.
FACEBOOK

Čo vylepšiť?

A čo iné matky? Na rodičovskej dovolenke alebo tie pracujúce. Čo môžu poslankyne urobiť pre ne? Minimálne si všímať prekážky, na ktoré narážajú, vyrátať ich a pokúsiť sa o zmeny. Za nedostatok systému označila Petrík boj o miesta v škôlkach a tiež to, že väčšina z nich nemá pracovný čas prispôsobený potrebám rodičov. Tieto dva body si všíma aj Cséfalvayová. „Mala som na univerzite kolegyňu, ktorá si musela každý mesiac pripraviť sumu vyššiu, než bol jej učiteľský plat, keď chcela umiestniť v škôlke obe svoje deti,“ uvádza príklad komplikácií.

Všetky vyzdvihli dĺžku materskej na Slovensku. Remišová však má v hlave niekoľko návrhov na vylepšenia. „Navrhovali sme platené voľno pre otcov pri narodení dieťaťa, aby mohli byť spolu s rodinou,“ vymenúva. Dôležitá je podľa nej, rovnako ako podľa ďalších poslankýň, podniková kultúra a pracovné prostredie priateľské k rodine.

„Pohyblivý pracovný čas, samozrejme, závisí od veľkosti podniku, druhu aktivity, zloženia pracovnej sily, situácie daného pracovníka a jeho pozície v spoločnosti. Je to výzva nielen pre verejných činiteľov, ale aj pre manažérov a súkromných podnikateľov,“ myslí si Matovičova poslankyňa. Cséfalvayová sľubuje, že zabojuje o zníženie byrokracie pri žiadostiach o príspevok na dieťa.

Podpredsedníčka parlamentu: Lucia Ďuriš Nicholsonová má v kancelárii detský kútik.
Podpredsedníčka parlamentu: Lucia Ďuriš Nicholsonová má v kancelárii detský kútik.
FACEBOOK

Ústretoví?

Rýchly návrat do lavíc parlamentu u Lucie Nicholsonovej a nevpustenie dcéry Simony Petrík do pléna spôsobili nečakaný rozruch. Nielen mediálny. Nepríjemné situácie a komentáre, ktorým museli tieto pracujúce matky čeliť, rozprúdili živú spoločenskú debatu. Názory na to, čo má matka robiť či kedy sa má vrátiť do práce, chrlili nielen ľudia v komentároch na sociálnych sieťach, ale aj samotní poslanci. Obe ženy však dnes svorne tvrdia, že odvtedy s dieťaťom v práci problém nemali. Paradoxne, Nicholsonová povedala, že deti medzi kolegyňami nie sú téma. „Vôbec sa o tom nerozprávame,“ komentuje.

Simona Petrík: Priviedla na svet dieťa počas prvého roku fungovania nového parlamentu.
Simona Petrík: Priviedla na svet dieťa počas prvého roku fungovania nového parlamentu.
FACEBOOK

Ťažkosti neočakáva ani Csefálvayová

„Našťastie nám vedenie Národnej rady i poslaneckého klubu prisľúbilo maximálnu ústretovosť, takže to vyzerá, že budeme mať podmienky na to, aby ma dcéra mohla v prípade potreby bez problémov sprevádzať,“ teší sa. „Systém nastavený na Slovensku je prežitok. Existuje mantra, že tri roky s dieťaťom doma je jediné dobré riešenie,“ vytýka Slovensku Simona Petrík. Dobre platená práca, ako je tá poslanecká, môže byť pre ženy dobrá motivácia na skorý návrat do práce. Ak by mali také podmienky všetky ženy, Slovensko by čakala materská revolúcia.

Prvú schôdzu vynechala

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová (Sieť, teraz Most-Híd) priviedla na svet dieťa v prvom roku fungovania nového parlamentu. Zaujímalo nás, ako zvláda prácu poslankyne i materstvo.

Okrem práce poslankyne vyučujete na Ekonomickej univerzite, ste dokonca prodekanka. Ako ste si to zariadili tam?

Z univerzity som odišla na riadnu materskú dovolenku. Od učenia si teda dám na nejaký čas prestávku, tento mesiac sa mi končí aj štvorročné funkčné obdobie prodekanky. Naďalej som však školiteľkou niekoľkých diplomových prác, so študentmi konzultujem cez Skype a prostredníctvom e-mailu.

Zmenili sa vám s narodením dieťaťa priority alebo, povedzme, hodnotový rebríček?

V hodnotovom rebríčku bola u mňa vždy rodina na prvom mieste. Skôr na sebe badám, že veci, na ktorých mi predtým veľmi záležalo, zrazu strácajú na význame. Napríklad začiatkom januára som mala absolvovať výskumný pobyt vo Francúzskej Polynézii, ktorý sme pripravovali dva roky a veľmi som sa naň tešila. Stačí však jediný bezzubý úsmev mojej dcéry a už ma vôbec nemrzí, že som zostala doma.

Aké sú podľa vás podmienky vytvorené na Slovensku pre matky ohľadom na zosynchronizovanie rodinného a pracovného života?

V prvom rade treba oceniť, že mamička si môže slobodne vybrať, ako dlho zostane s dieťatkom doma, a zamestnávateľ je povinný podržať jej pracovné miesto hoci aj dva či tri roky. Nám na Slovensku sa to zdá prirodzené, no oproti ženám v zahraničí máme v tomto veľkú výhodu. Francúzky napríklad zostávajú na materskej nanajvýš tri, štyri mesiace, Američanky majú nárok spravidla na 12 týždňov neplatenej materskej dovolenky. Keď však príde na to, že mamička chce nastúpiť do práce a hľadá opateru pre svoje dieťa, je už situácia na Slovensku horšia.

Vnímali ste nejaké chyby aj predtým, ako ste sa stali matkou?

Áno, mám okolo seba veľa mladých rodičov, ktorí riešili práve problém zosúladenia kariéry s rodinou, a mnohých bezdetných to odrádza od založenia rodiny. Majú pocit, že si musia vybrať - buď dieťa, alebo kariéra. Je to smutné a myslím si, že tu by bola na mieste pomoc štátu.

Čo robíte pre to, aby ste zostali aj počas týchto týždňov v kontakte s politikou, s tým, čo sa rieši v koalícii a v parlamente?

Pre všeobecný prehľad o politickom dianí mi stačí sledovať Facebook a čítať noviny, na základe toho si už viem utvoriť obraz o tom, čo sa asi v skutočnosti deje. Za dôležité považujem sledovať dianie v parlamente a vo výboroch, ktorých som členkou. V tom sú mi veľkou pomocou asistenti, ktorí sú v týchto dňoch mojimi očami a ušami v Národnej rade a denne mi poctivo podávajú detailné hlásenia (Smiech.).

Beriete si voľno na materskú? Ako to potom v prípade poslankyne vyzerá s platom? Budete počas mesiacov neúčasti brať len 70 percent predošlej mzdy alebo máte za výkon mandátu aj počas neúčasti právo na celý poslanecký plat?

Poslanecká práca nie je klasický pracovnoprávny vzťah, nedá sa z nej odísť na materskú v pravom zmysle slova, len požiadať o ospravedlnenie neúčasti na schôdzi. V takom prípade vám však spravidla zostáva plná mzda, neviem, či niekedy nejaký poslanec prišiel o plat za neúčasť v pléne. No práve preto by sa mi nezdalo správne vynechať viac ako jednu schôdzu.

VIDEO Plus 7 Dní