Prípady viac než dosť inšpirované skutočnosťou, opisy prepojenia politiky a zločinu, populárni fešní herci a dobrý príbeh. Druhú sériu krimiseriálu Za sklom, ktorú televízia JOJ najskôr poriadne propagovala, stop-li a presunuli na január. Sú za tým urazené predlohy postáv zo skutočnosti či nízka sledovanosť? Marián Kočner tvrdí, že on prvý diel ani nevidel.

Kauza Maják nádeje

Jedna z hlavných dejových línií prvého dielu sa nápadne podobá na prípad krízového centra pre týrané ženy Maják nádeje. V seriáli sa centrum volá Nádej, šéfuje mu riaditeľ Poliak, u ktorého v kancelárii sedí podnikateľ Vozner. Nová postava policajtky Letrichovej hovorí o podozreniach, že spolu chcú dostať budovu centra do exekúcie, aby šla do dražby. Budovu pritom do azylového centra vložilo mesto za euro.

Tomáš Maštalír: Je hlavnou hviezdou seriálu.
Tomáš Maštalír: Je hlavnou hviezdou seriálu.
Zdroj: Emil Vaško

O kauze, ktorá bola očividne predlohou príbehu, sme písali aj my. Išlo o Maják nádeje na Karpatskej ulici v Bratislave. Jeho riaditeľom bol Pavol Rusko, ktorý uznal dlhy voči spoločnosti Mariána Kočnera. Budova, ktorú vložila do azylového centra mestská časť Staré Mesto, sa dostala pre exekúciu centra až do dražby. Náhodné asi nie sú ani mená hlavných aktérov. Minimálne to Voznerovo je zjavne zvukovo podobné menu známeho kontroverzného podnikateľa Kočnera. A koč a voz sú synonymá.

Stopka

Okrem nich sa v seriáli hovorí o prepojeniach politiky a zločinu či o privatizácii. Ministra vnútra hral v prvej sérii moderátor Pavol Michalka, ktorý sa podobá na Roberta Kaliňáka. Michalka nám povedal, že v druhej sérii zatiaľ nenatáčal. V jednej scéne napríklad Vozner volá niekomu, aby policajtku Letrichovú upratal. Tej v momente, ako skončí, zazvoní telefón. Toto všetko je celkom slušný kokteil na to, aby stiahnutie seriálu z obrazoviek pôsobilo naozaj podozrivo. JOJ-ka ho totiž stopla po odvysielaní jediného dielu. Zdôvodnila to tým, že ide o kvalitný seriál, ktorý chce nasadiť do hlavného vysielacieho času.

Ján Koleník: Fešný herec stvárňuje policajta, ktorý v prvom dieli druhej série prešiel na druhú stranu.
Ján Koleník: Fešný herec stvárňuje policajta, ktorý v prvom dieli druhej série prešiel na druhú stranu.
Zdroj: Martin Domok

„Samozrejme, od divákov sme obratom dostali spätnú väzbu, v ktorej sa mnoho fanúšikov tejto obľúbenej kriminálky vyjadrilo k vysielaciemu času, ktorý nie každému vyhovoval. Pretože druhá séria Za sklom je kvalitným počinom televízie JOJ i spoločnosti DNA a chceme, aby si ju mohli pozrieť všetci jej fanúšikovia, pristúpili sme na zmenu vo vysielaní. Obľúbenú kriminálku budeme vysielať v hlavnom vysielacom čase, aby sme potešili jej skalných priaznivcov, no až v roku 2018. Momentálne je totiž hlavný vysielací čas plný našich ďalších úspešných projektov,“ vysvetlila televízia divákom. Na Facebooku však priveľa pochopenia nenašla. Fanúšikovia začali okamžite špekulovať o politických tlakoch vzhľadom na kontroverzné témy seriálu. Televíziu napadli, že sa bojí. Pod oznámením o presune seriálu sú stovky komentárov od doslova zúrivých ľudí.

Nepozerá seriály

Akékoľvek tlaky na televíziu však odmieta Marián Kočner, ktorý nám tvrdil, že seriál ani nevidel. „Nepozerám ani JOJ-ku, ani RTVS, ani Markízu. Moje obľúbené programy sú Discovery Chanel, Spektrum a to je všetko. To sú kanály, kde nie je skresľovaná skutočnosť, kde sa neklame. V živote som nevidel ani jeden diel Paneláka a žiadnej tuposti, ktorú tieto televízie vysielajú,“ hovorí Kočner.

„Chcete sa spýtať, či som zobral samopal, išiel do JOJ-ky a povedal niekomu - Už to nebudete vysielať?“ reagoval podnikateľ s tým, že Za sklom neriešil ani pomocou právnikov. Seriál ho vraj neurazil.

Marián Kočner: „Seriál som nevidel, s jeho stiahnutím nič nemám.“
Marián Kočner: „Seriál som nevidel, s jeho stiahnutím nič nemám.“
Zdroj: Martin Domok

„Nevidel som to. A kto hral Voznera?“ pýtal sa. Na odpoveď, že Maroš Kramár, zareagoval okamžite. „Na to vám poviem jednu vec, mňa nemôže uraziť primitív a bývalý komunista,“ šokoval a ešte raz dodal, že so stopkou pre seriál nič nemá. „Skôr mali nachystaný ďalší diel, ktorý sa mohol dotýkať niekoho, kto to zastavil,“ zašpekuloval si však aj on. Osloviť sme chceli aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka, telefón však nedvíhal.

Zle ho nasadili

Prvý diel, ktorý odvysielali o 21.25, však podľa čísel nezaznamenal špeciálny úspech. Práve naopak. Sledovanosť mal nižšiu, ako bol priemer prvej série, a to napriek tomu, že JOJ-ka seriál mohutne propagovala. Podľa Zuzany Ťapákovej, ktorá v minulosti šéfovala TV Markíza, je toto oveľa pravdepodobnejší dôvod stiahnutia Za sklom. „Neviem si predstaviť tlaky na komerčnú televíziu, aby presúvala seriál, do ktorého dala peniaze. Išlo to za seriálom Naši, čo je veľmi mainstreamový seriál, tento je pre náročnejšieho diváka,“ hovorí Ťapáková. Ľudia, ktorí pozerali sitkom Naši, pri seriáli Za sklom neostali. Podľa Ťapákovej presun na január seriálu neublíži. „Išiel veľmi krátko, ľudia si na to zatiaľ nenavykli. Prvú časť asi zopakujú. Myslím si, že to môže seriálu pomôcť,“ vysvetľuje bývalá generálna riaditeľka Markízy. Ako dodáva, senzitívne veci sa v televíziách zvyknú konzultovať aj s právnikmi. JOJ teraz naozaj má v primetime celý týždeň svoje projekty, ktoré asi nechce vymeniť za ďalšiu zo svojich vecí.