Zatiaľ čo na Slovensku sa jeho meno intenzívne skloňuje v súvislosti s takzvanou vojnou v bezpečnostných zložkách, ktorá mieša karty aj v naplno rozbehnutej predvolebnej kampani, on má veru iné starosti. Alebo radosti, záleží na uhle pohľadu. Naznačuje to video, ktoré je síce staré zhruba tri mesiace, naše sociálne siete však zaplavilo len pred niekoľkými dňami.

Ústrednou postavou nahrávky je bývalý elitný príslušník polície Ján Kaľavský, ktorého spovedá redaktor miestnej televízie v Bosne a Hercegovine. Do tejto krajiny Kaľavský ušiel zhruba pred dvoma rokmi po tom, ako ho obvinili z vynášania informácií a korupcie. Aj ho naše orgány hľadali, ale keď sa ho podarilo vypátrať, miestne úrady nám ho odmietli vydať, keďže Kaľavský ich požiadal o azyl.

Nuž, ako vysvitlo, vo svojej novej domovine veru nezaháľa. Začal podnikať a tým ohúril aj oficiálne miestne inštitúcie, ktoré podporili jeho aktivity zamerané na rozvoj cestovného ruchu. Áno, je to tak, muž, ktorý hýbe kriminalistickými dejinami Slovenska, na úteku v sebe objavil nečakané schopnosti – lákať turistov na atrakciu, o ktorej vysielali reportáž v miestnej televízii.

Láka na elektrobicykle

„Turistická ponuka Trebinje je bohatšia o novú atrakciu – požičiavanie elektrobicyklov na prehliadku mesta a okolia. V ponuke sú rôzne možnosti prenájmu, všetky bicykle sú vybavené prilbou, zámkom a nabíjačkou batérií. Ide o ďalšiu atrakciu, ktorú budú môcť využiť všetci občania a návštevníci nášho mesta, v ktorom sa očakáva rekordná turistická sezóna,“ uvádza moderátor Herceg Televizije reportáž, ktorá má divákom sprostredkovať, aké úžasné je využívanie elektrobicyklov napríklad na spoznávanie mesta Trebinje a jeho okolia.

Nasledujú zábery na nadšených turistov sediacich na dvojkolesových strojoch a ich sprievodcu, ktorému redaktor udeľuje slovo. A v tomto okamihu prichádza moment prekvapenia. Teda pre pozorného slovenského diváka, ktorý si zábery pre istotu prehrá aj niekoľkokrát, aby sa uistil, že ho zrak neklame. Do kamery totiž o výhodách elektrobicyklovania skomolenou srbčinou hovorí Ján Kaľavský.

Pred kamerou. Ján Kaľavský v Herceg Televiziji hovoril o výhodách elektrobicyklovani
Zdroj: Herceg Televizija

„Elektrina vám pomôže, ale svaly napriek tomu musia stále pracovať. Odtiaľto sa na kopec Leotar dostaneme za štyridsať minút bez prestávky. Vyvezieme sa hore a oddychujeme. Sú ľudia, ktorí hovoria, že to je hlúposť, že elektrické bicykle sú len pre starých ľudí. To nie je pravda. Aj mladí si môžu užiť, len využijú menej elektrického prúdu,“ približuje Kaľavský na mikrofón.

Bez regenerácie

Uisťuje pritom, že je to oddych na bicykli, iná perspektíva. „K týmto bicyklom som sa dostal pred piatimi rokmi. Pochopil som, že za deň dokážem zvládnuť sto kilometrov, vrátim sa domov a stále mám dostatok síl. Čiže mám dostatok síl, aby som mohol robiť, čo práve potrebujem. Na klasickom bicykli jednoducho nie je možné prejsť za taký krátky čas, povedzme dva a pol hodiny, sto kilometrov. A po druhé, po jazde na klasickom bicykli potrebujem dva dni na regeneráciu,“ vysvetľuje ako fundovaný odborník.

Reportáž moderátor dopĺňa slovami, že projekt elektrobicyklovania podporila Turistická organizácia mesta Trebinje, ako aj samotné mesto Trebinje. Dodáva aj informáciu, že za dve hodiny strávené na elektrobicykli zaplatí záujemca 30 konvertibilných mariek, čo je zhruba pätnásť eur, a za celý deň je to suma 50 mariek, teda približne 25 eur.

List od SIS

Zdá sa teda, že Ján Kaľavský má ako bývalý snajper a účastník náročných fyzických súťaží Spartan Race hrošiu kožu. Zatiaľ čo iní by na jeho mieste prežívali najhoršie obdobie svojho života, on sa otriasol a ide ďalej. Čo tam po neprávoplatnom odsúdení na sedemročný trest a peňažnú pokutu vo výške päťtisíc eur pre korupciu či po obvinení z vynášania informácií! Život ide ďalej a nech sa slovenské orgány aj potrhajú, hoc aj v aktuálnom prípade Rozuzlenie, v ktorom závažným podozreniam okrem iných čelia dvaja bývalí šéfovia Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský a Michal Aláč.

Hľadaný. Na Slovensku považujú bývalého snajpera za jedného zo strojcov vojny v polícii. Vydaný je na neho zatykač.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Práve v tejto veci vraj majú dvaja svedkovia vypovedať, že tajná služba údajne pomáhala Kaľavskému po úteku do Bosny a Hercegoviny. Vraj aj listom, ktorý adresovala tamojším úradom. V ňom údajne bývalého elitného príslušníka slovenskej polície vykreslila ako obeť štátneho prenasledovania. Či naozaj, nevedno, lebo informácie o obsahu listu z dielne SIS sa v istom momente začali rôzniť a napokon zostalo úplné ticho.

ZÁBERY z balkánskej televízie, kde vystúpil Kaľavský, TU