Vyzerá to tak, že Mariana Kočnera a Pavla Ruska televízne kamery fascinovali odmala.

Tieto dve kontroverzné postavičky slovenského spoločenského výkvetu sa aktuálne ťahajú po súdoch v kauze televíznych zmeniek Markízy. Okrem tohto zamotaného procesu ich spájajú kauzy Gamatex – „predvývoj“ zmeniek a Maják nádeje. No nielen z káuz je ich (ne)priateľstvo živé. Poznajú sa z vysokej školy, len rok po sebe absolvovali žurnalistiku v Bratislave. Spája ich tiež natáčanie pre verejnoprávnu televíziu, v časoch, keď ešte hádam ani oni sami netušili, akými zvláštnymi životnými chodníčkami sa vydajú a koľko razy sa ich cesty pretnú na jednej križovatke.

Televízna lastovička

To, čo sa dostalo do ostatného dielu relácie RTVS Noc v archíve, sa začalo šíriť internetom ako posmešný vírus. Bodaj by aj nie, keď zo všetkých strán na nás vyskakujú „kočneroviny“. No tieto zábery boli predsa len o čosi interesantnejšie, keďže sme na nich nevideli Maroša sediaceho v súdnej sieni nahodeného v saku s oranžovou páskou cez ruku, ale v kuchynskej zástere zodpovedne šľahajúc vajcia.

Retro zábery RTVS pochádzali z relácie Pionierska lastovička z roku 1982. Vychádzajúc z Kočnerovho dátumu narodenia na Wikipédii, mohol mať v televíznej kuchyni 19 rokov. Objavil sa v pasáži Minúty s majstrom kuchárom. „Netreba nič vysvetľovať, Maroš robí praženicu,“ ozrejmila pionierom pri obrazovkách moderátorka. Po boku mala čiernovlasého junáka v zelenom svetri a slušivej zástere, rozbíjajúceho jedno vajce za druhým. „Rodí sa jedlo, ktoré nám tak často zachraňuje život,“ vyhlásil mladý Kočner nad rozohriatou panvicou.  Však, keď ste sa v tom čase vrátili z tréningu domov a mama ešte neprišla z práce a v chladničke boli okrem ľadu len vajíčka – „zachráni vás praženica“, zborovo pritakali mládežníci v televíznom štúdiu.

„Zjavne bol vždy dobrý herec. Mal ostať pri miešaní vajec a nemiešať sa do politiky,“ komentoval Martin Škvarka zábery mladého Kočnera, na ktoré upozornila satirická stránka Zomri. „Privlastníme si štyri vajcia a odrátame si ich z daní,“ pridal sa Martin Cimbálek. „To zato tak Riškovi chutilo, prax je prax,“ zjavne narážal František Kubíček na raňajky Kočnera s Richardom Sulíkom z SaS.

Marian Kočner na stretnutí s Richardom Sulíkom (SaS).
Zdroj: Archív

RETRO FOTO Kočnera v GALÉRII >>

„Brucho“

Možno práve v televíznej relácii sa vykopali základy pre údajnú prezývku v údajnej komunikácii Threema, kde majú Kočnera nazývať „Brucho“, čo je očividne Marianova „problematická“ partia. Už podľa archívnych televíznych záberov je Marian zjave gurmán. Nenásytné chúťky ho dostali do štádia, keď mal problém zaviazať si  aj šnúrky.

Diéty neprinášali  želaný efekt, a tak, ako sme písali v roku 2013, siahol po radikálnom riešení. Operačne sa „zbavil“ trištvrte žalúdka. Kočner je aktuálne na „väzenskej“ strave, ako mu chutí, možno súdiť podľa aktuálnych záberov kontroverzného podnikateľa väzobne stíhaného v kauze zmenky TV Markízy a obvineného z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Marian Kočner sa takto vykŕmil, preto sa rozhodol operačne si dať odstrániť časť žalúdka.
Zdroj: archív

„Už vtedy bol slintoš“

Kočnerov „známy“ Pavol Rusko „hviezdil“ na televíznych obrazovkách ešte v mladšom veku než Maroš. Mohol mať tak sedem rokov, keď vyhral Hviezdoslavov Kubín a prózu, Ako vznikol opytovací deň, už vtedy s dávkou exhibicionizmu predniesol pred kamerami Československej televízie. Čierno-biele zábery s jeho prednesom sú dohľadateľné na YouTube. Snívalo som mu vtedy vôbec, že keď vyrastie, bude mediálnym magnátom? Čo mu hádam ale ani vtedy na um neprišlo, je fakt, že o pár desiatok rokov neskôr vymení pioniersku šatku za monitorovací náramok na nohe.

„Už vtedy bol slintoš,“ komentoval Ruskov prednes Gabo Gabi na internete narážajúc na fakt, že Kočnerov obchodný partner Štefan Ágh na súde priznal, že Ruska volali „Slintoš“. „To sú ľudia, čo sa budú pchať a pretláčať odmala. Takých prospechárov musí byť ešte plný archív v STV,“ myslí si Miroslav Mišek. „Už vtedy pôsobil tak, že by som mu nepožičal ani „zmizík“,“ pridal komentár Marek Lukacko.

Rusko začal svoju televíznu kariéru vo verejnoprávnej televízii ako športový redaktor. Najsledovanejšej komerčnej televízii Markíza šéfoval od roku 1996 do roku 2000. Predal svoj podiel a vrhol sa do politiky. Lenže z kresla ministra hospodárstva za ANO ho zosadila práve kauza zmenky. V nej čelí spolu s Kočnerom obžalobe z ich falšovania.

Pavol Rusko
Zdroj: Archív

Ako zmenil Kočnera a Ruska čas porovnajte v GALÉRII >>

Viac o spoločných kauzách Kočnera a Ruska čítajte na druhej strane >>