Pod jeho vedením sa slovenskej polícii podarilo klesnúť takmer na samé dno jej dôveryhodnosti medzi občanmi, v krajine mohli prekvitať podnikatelia typu Marián Kočner či Ladislav Bašternák, o život prišiel mladý novinár a jeho snúbenica. Nie pre nejakú hlúpu hádku, ale preto, že svojou prácou odhaľoval aj to, akých veľkých zlyhaní sa polícia dopúšťa a čo všetko si mohli s jej pomocou dovoliť vyvolení.

S pomocou polície, ktorej roky šéfoval Tibor Gašpar. Vlastne najdlhšie v ére samostatnosti Slovenska. Policajným prezidentom bol od 15. mája 2012 do 31. mája 2018, čo je podľa prepočtov presne 2 207 dní. Za ten čas sa zviditeľnil veru kadečím, v pamäti však zrejme ostane najmä preto, že nedokázal odísť so cťou.Po jeho posledných vystúpeniach je dokonca otázne, či nejakú česť vôbec mal. 

Z učiteľa policajt

Hoci Tibora Gašpara mnohí považujú za Nitrana, to pre jeho silné väzby na mesto pod Zoborom, v skutočnosti pochádza z Kežmarku. Z východného Slovenska ho vietor zavial do hlavného mesta už v rokoch 1982 - 1987. V Bratislave vtedy študoval učiteľstvo na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Odtiaľ putoval do Nitry, kde na základnej škole učil telesnú výchovu. Zrejme práve vďaka tomu obdobiu mu neskôr, už počas pôsobenia v Policajnom zbore, prischla prezývka Telocvikár. Profesia učiteľa ho totiž podľa všetkého neoslovila a v decembri 1993 sa rozhodol vstúpiť do služieb štátu. Prijali ho do služobného pomeru v Policajnom zbore. Nasledujúce tri roky pôsobil ako vyšetrovateľ v Nitre, neskôr prešiel viacerými pozíciami, pričom v rokoch 2003 až 2005 šéfoval krajskému Úradu justičnej a kriminálnej polície.

Počas vlády Mikuláša Dzurindu Tibora Gašpara v roku 2005 vymenovali za riaditeľa Úradu boja korupcii, pričom tento post zastával aj počas vládnutia Roberta Fica. Práve v tom období to dotiahol až do hodnosti generál. Menoval ho do nej prezident Ivan Gašparovič, a to 2. septembra 2008.

Odchod a návrat

Po nástupe vlády Ivety Radičovej sa musel Gašpar vrátiť na svoje bývalé pôsobisko do Nitry, neskôr rady polície opustil úplne. Nemal totiž dôveru vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica. Policajný generál vo výslužbe sa vrhol na súkromné podnikanie. Založil firmu GEAN, s. r. o., ktorá sa zaoberala vskutku pestrou škálou činností - od kúpy tovaru cez administratívne služby, ekonomické poradenstvo, prenájom nehnuteľností, organizáciu kultúrnych podujatí, ale ponúkala aj čistiace a upratovacie práce. Vlastným podnikateľským umom sa Tibor Gašpar živil do mája 2012, keď ho Ficov minister vnútra Robert Kaliňák vytiahol rovno do funkcie policajného prezidenta.  Stalo sa tak po predčasných voľbách vyvolaných kauzou Gorila, ktorá sa prevalila uniknutím tajného dokumentu na konci roka 2011. Materiál vraj pochádzal zo Slovenskej informačnej služby a na jeho zá­klade vzniklo silné podozrenie, že v rokoch 2002 až 2006 mohlo dochádzať ku korumpovaniu najvyšších predstaviteľov štátu finančnou skupinou Penta. Tibora Gašpara vymenovali za policajného prezidenta napriek silným podozreniam, že sa podieľal na úmyselnom skartovaní dokumentov potvrdzujúcich pravdivosť spisu Gorila. Tie údajne dal Úrad boja proti korupcii zničiť 14. mája 2008, teda v období, keď mu šéfoval práve Gašpar.

Prezident

Výhodou Tibora Gašpara v pozícii policajného prezidenta bol fakt, že na ľudí aj v krízových situáciách pôsobil vyrovnane a pokojne. Akoby ho nedokázalo nič vytočiť. Pomáhal mu pri tom aj jeho prejav zrozumiteľný pre bežné masy. Človek si pri pohľade na tohto policajného prezidenta jednoducho nevedel predstaviť, že pod takým príjemným vzhľadom a relatívne distingvovaným vystupovaním sa skrýva možno úplne iná osoba. Osoba, ktorá bez väčšej ujmy dokázala zvládnuť niekoľko závažných káuz, či už to bol policajný zásah v rómskej osade v Moldave nad Bodvou, streľba na auto s mladými ľuďmi, pri ktorej prišiel o život študent strednej školy, alebo podpis pod vyhlásenie Neformálneho ekonomického fóra Hospodárskeho klubu o migrácii. Ide o dokument z roku 2017, v ktorom sa okrem iného písalo, že „Európania sa stávajú nevoľníkmi vo vlastnej krajine aj vďaka uplatňovaniu ‚ľudskoprávneho imperializmu‘ zo strany protinárodne orientovaných štruktúr“.

Dotiahol to na generála: Začínal ako telocvikár, v polícii skončil pre vraždu Jána Kuciaka.
Dotiahol to na generála: Začínal ako telocvikár, v polícii skončil pre vraždu Jána Kuciaka.
Zdroj: TASR

V súvislosti s podpisom pod týmto vyhlásením si Gašpara zavolal na koberček dokonca prezident Andrej Kiska. Odsúdili ho aj koaliční partneri strany Smer.  Väzy mu to však nezlomilo, ako ani jeho vystupovanie pre všelijaké konšpiračné médiá. Vo funkcii zostával aj po prevalení závažných podozrení, že polícia pod jeho vedením zametá pod koberec závažné kauzy týkajúce sa takzvaných našich ľudí, teda podnikateľov blízkych vládnej špičke. Či už išlo o Mariána Kočnera, Ladislava Bašternáka, ale tiež o oligarchov Bödörovcov z Nitry, s ktorými je Gašpar dokonca v rodinnom vzťahu. Namiesto toho, aby robil poriadky, sa policajný prezident obklopoval tými správnymi ľuďmi, najmä v Národnej kriminálnej agentúre, ktorí s ním ťahali za jeden povraz. Nuž a namiesto odhaľovania a vyšetrovania závažnej trestnej činnosti akoby naša elitná jednotka skôr pomáhala zločincom.

Vražda novinára

Všetka skaza sa dostala von po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Od toho hrozného skutku ubehol pomaly rok a to, čo sa verejnosť počas vyšetrovania dozvedela, by nevymyslel ani autor napínavého trileru. Na povrch sa totiž dostali naozaj závažné informácie, ktoré v mnohých navodzujú pocit, že polícia pod vedením Tibora Gašpara naozaj pomáhala a chránila, ale nie obyčajných občanov, ale vybranú kastu ľudí. Ľudí, ktorí si mohli dovoliť všetko. Nie je pritom vôbec vylúčené, že to práve polícia poskytla informácie, ktoré napokon využili vrahovia Jána Kuciaka na jeho sledovanie.  Z výpovedí svedkov totiž vyplýva, že záujem na jeho diskreditácii mohol mať nielen Marián Kočner, čo je už všeobecne známe, ale aj Norbert Bödör, syn majiteľa SBS Bonul, ktorý informácie o novinárovi zháňal údajne aj prostredníctvom policajných zdrojov. Ak to boli donedávna len podozrenia, posledné dni ukázali, že vôbec nemusí ísť len o špekulácie. Jána Kuciaka totiž niekoľko mesiacov pred jeho smrťou údajne lustroval vysokopostavený príslušník polície. Potvrdila to už aj ministerka vnútra Denisa Saková, po­dľa ktorej šéf Finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov naozaj spísal úradný záznam a v ňom priznal, že na pokyn nadriadeného vyhľadával v policajnej databáze všetko o mladom žurnalistovi. Vorobjov je sused Tibora Gašpara vo Veľkých Janíkovciach, a hoci to ministerka nepovedala otvorene, bol to vraj práve on, kto dával na lustráciu pokyn. Samozrejme, nebol taký hlúpy, žeby tak urobil písomne. Je teda na vyšetrovateľoch, aby preukázali, kto hovorí pravdu, aj keď to bude náročné.

Dôležité však bude aj to, aby sa vysvetlilo, pre koho bola lustrácia robená. Lebo pre niekoho určite áno.
Kauza vraždy Jána Kuciaka tak Gašparovi zlomila krk hneď dvakrát. Na jar 2018 ho dav jej vinou vyhnal z postu policajného prezidenta a pred týždňom skončil aj ako poradca ministerky vnútra. Nové závažné podozrenia sa zároveň postarali o to, že Tibor Gašpar odhalil svoju pravú tvár. Tvár muža neschopného postaviť sa čelom k problému a priznať pravdu. On radšej potopí všetkých tých, ktorí mu v minulosti išli poruke. Len preto, aby si zachránil vlastnú kožu. Aj za cenu trestných oznámení, ktoré sa rozhodol podať po tom, ako sa ukázalo, akú významnú úlohu mohol v spomínanej kauze zohrať.

Špehovali ho
Špehovali ho
Zdroj: Plus 7 dní

Mohlo by vás zaujímať: