Tip na článok
Pavol Dekánek mal na storaosti aj kauzu dopravných policajtov. Hoci sú z nich vinou nečinnosti sudcu bezúhonní občania, jeden z nich doplatil na minulosť - prišiel o riadiacu funkciu.

Tento sudca nechal premlčať 50 prípadov. Čo všetko má na rováši?

Bývalý sudca Pavol Dekánek nechal premlčať desiatky prípadov. Mnohé z nich majú spoločného menovateľa - figurujú v nich verejní činitelia, ktorí nebudú musieť pykať za svoje prešľapy.

Galéria k článku (4 fotografie )
Kauza dopravných policajtov: Hoci sú z nich vinou nečinnosti sudcu bezúhonní občania, jeden z nich doplatil na minulosť - prišiel o riadiacu funkciu.
Pavol Dekánek: Bývalý sudca je pripravený obhajovať sa pred vyšetrovateľom.
Dom v radovej zástavbe: Pavla Dekánka sme zastihli v obci neďaleko Bratislavy.

Pavol Dekánek je dnes vari najznámejší sudca na Slovensku. Nie, neposlal významného politika či šéfa mafie do väzenia. Do povedomia verejnosti sa dostal škandálom, aký nemá ani v našom súdnictve obdobu. Po kontrole totiž vyplávalo na povrch, že za roky profesionálnej praxe nechal svojou nečinnosťou premlčať až neuveriteľných päťdesiat prípadov!

V praxi to znamená, že za päť rokov v nich neurobil ani jediný úkon. Po uplynutí zákonnej lehoty sa tak z obvinených stali bezúhonní občania. A za skutky, pre ktoré boli trestne stíhaní, už nikdy neponesú zodpovednosť.

Dodajme, že vďaka Dekánkovej nečinnosti sa dnes môžu tešiť dobrému menu policajti, vojaci i zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Čítajte viac:

Päť policajtov malo skončiť v base, pre nečinnosť sudcu sú nevinní

Časovaná bomba

Päťdesiatjedenročný Dekánek na okresnom súde v Bratislave pracoval približne štyri roky. Koncom minulého roka sa proti nemu viedli tri disciplinárne konania. Jedno bolo právoplatne ukončené a sudcovi za trest znížili plat o polovicu.

Podozrivý bol aj z prieťahov v kauze bytová mafia, v dôsledku čoho prepustili na slobodu hlavného obžalovaného Jozefa Draga, bývalého sýkorovca a neskôr zamestnanca polície.

Disciplinárne bol Dekánek riešený aj za „pošmyknutie“v súvislosti s prepustením Libora Jakšíka z väzby. Keď svojrázny sudca odišiel v máji nečakane do dôchodku, zostalo po ňom 257 neukončených prípadov, ktoré pripadli jeho kolegom. Dedičstvo, aké Dekánek zanechal na súde, však nemá v slovenskej justícii obdobu. A to už je čo povedať.

Verejní činitelia

Prvý z premlčaných prípadov, čo sa dostal na verejnosť a otriasol Slovenskom, bola kauza piatich dopravných policajtov z Bratislavy, ktorí kšeftovali s vodičskými preukazmi. Vďaka Dekánkovej nečinnosti sú dnes z nádejných väzňov bezúhonní občania. Ba čo viac, jeden z obvinených policajtov - Ladislav Márton - sa stal riaditeľom dopravy na sekcii hnuteľného a nehnuteľného majetku ministerstva vnútra.

Šéf rezortu Robert Kaliňák dal Mártonov kariérny postup preveriť. Výsledok? Márton po dohode o riadiacu funkciu od októbra prišiel a zostal radovým zamestnancom vnútra. Škandál s premlčaným prípadom pätice policajtov bol však iba špičkou ľadovca.

Nám sa podarilo dostať aj k ďalším prípadom, ktoré nechal Dekánek plávať a už nikdy nebudú doriešené. To, čo sme zistili, je naozaj silná káva. Napríklad kauza zamestnanca Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý podľa obžaloby za odplatu zadovažoval väzňom rôzne zakázané veci. Ten istý muž bol stíhaný aj za ublíženie na zdraví pri dopravnej nehode v službe, škodu vyčíslili na 160-tisíc korún.

V ďalšom prípade zas policajt hraničnej a cudzineckej polície bral peniaze pri kontrolách od nelegálnych migrantov. Vďaka Dekánkovej nečinnosti je dnes z neho bezúhonný občan.

Z hŕby premlčaných prípadov môžeme vybrať aj policajného vyšetrovateľa, ktorý bral za zastavenie trestného stíhania tridsať- až štyridsaťtisíc korún. Aj on má dnes čistý štít a môže sa smiať obetiam do tváre. A tak by sa dalo pokračovať.

Zaujímavosťou totiž je, že v drvivej väčšine prípadov, ktoré zostali premlčané a ku ktorým sa nám podarilo dostať, figurujú verejní činitelia - policajti, vojaci i zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Preveria nadriadených

Po škandále, ktorý naplno odhaľuje slabiny slovenskej justície, začal konať aj minister spravodlivosti Tomáš Borec. Ten podal na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie na bývalého sudcu Dekánka. Netrvalo dlho a prípad s pokynom na začatie trestného stíhania dostal na stôl vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry.

Dekánkovi za marenie úlohy verejným činiteľom hrozí päťročné väzenie. Bývalý sudca však nemusí byť jediný, kto za nečinnosť ponesie následky.

„Príslušný vyšetrovateľ preskúma všetky súdne spisy. V rámci toho komplexne posúdi aj opatrenia riadiaceho charakteru príslušných súdnych funkcionárov,“ prezradila Andrea Predajňová z Generálnej prokuratúry. Preložené do ľudskej reči - vyšetrovateľ preskúma aj postup Dekánkových nadriadených.

A tak nie je vylúčené, že s trestným stíhaním na krku skončia aj veľké ryby slovenskej justície. Ďalšími, o ktorých sa v súvislosti so škandálom hovorí, sú prokurátori. V kuloároch sa povrávalo o desiatkach ľudí, voči ktorým by mala byť vyvodená zodpovednosť za nečinnosť.

Prokurátor je totiž štátom platený úradník, ktorý dozerá na zákonné fungovanie orgánov činných v trestnom konaní. Ak sudca nekoná, ako má, mal by na to prokurátor upozorniť. Prokuratúra dala prípady preskúmať. Po niekoľkých týždňoch prišla s prekvapujúcim výsledkom.

Prokurátori, ktorí dozorovali Dekánkove prípady, vraj na nečinnosť sudcu upozorňovali. Žiadali ho o vytýčenie hlavného pojednávania a sťažovali sa na jeho nečinnosť. Od roku 2012 do prvého polroka 2014 podali dvestopäťdesiat písomných žiadostí priamo Dekánkovi a dvadsaťštyri sťažností pre nečinnosť na príslušný súd, zrejme jeho nadriadeným.

Za „príkladnú“ prácu ich nadriadení namiesto očakávaného trestu pochválili za profesionálny a kvalitný výkon. Otázka je, načo je nám bezzubá prokuratúra, ktorá nedokáže účinne zasiahnuť.

Na návšteve

Na dôvody nečinnosti sme sa chceli opýtať priamo pána Dekánka. Pátranie nebolo vôbec jednoduché. Najskôr sme ho hľadali v paneláku v bratislavskej Petržalke, kde má podľa katastra nehnuteľností trvalé bydlisko. V byte sme však zastihli len pani Dekánkovú, ktorá nám odmietla čokoľvek povedať.

Bývalého sudcu sme nakoniec našli v dedine pri Bratislave v rodinnom dome, ktorého je vlastníkom. Kúpil ho vraj v roku 2010. Dvere domu v radovej zástavbe nám otvorila mladá žena s dieťaťom na rukách a po chvíli sa zjavil aj samotný Dekánek. Na tvári niekdajšieho sudcu bolo vidieť, že návštevu novinára nečakal.

Keď sme mu položili otázky týkajúce sa kauzy, ktorej je hlavným protagonistom, dookola opakoval, že sa nebude vyjadrovať a že všetko povie až vyšetrovateľovi. Napokon z neho predsa len niečo vypadlo.

„Je to vec ešte z čias, keď sa rušili vojenské súdy a všetky prípady sú z čias môjho pôsobenia na vojenskom súde. Zatiaľ som nebol vypočutý, ale viem, že už je začaté vo veci,“ reagoval bývalý sudca.

Keď sme sa ho spýtali na to, že či tie prípady teda nebolo možné riešiť preto, že všetky sú z čias jeho pôsobenia na vojenskom súde, ktorý zrušili v roku 2009, tak nám len zopakoval, že všetko povie až vyšetrovateľovi.

Kto je Pavol Dekánek

Pavol Dekánek bol sudcom od roku 1996. Do roku 2009 pôsobil na vojenskom súde, potom sa stal sudcom Okresného súdu Bratislava I. a prípady z vojenského súdu si priniesol so sebou. Podľa majetkového priznania z roku 2013 vlastní byt v Bratislave, rodinný dom v radovej zástavbe v hodnote 110-tisíc eur, záhrady v hodnote 46-tisíc eur. Bol vlastníkom troch áut, z toho dve mal na lízing a mal hypotéku a bezúčelový úver v hodnote 166 300 eur. Ako sudca zarobil za rok 2013 42 379 eur.

Dekánkovo maslo alebo najzávažnejšie z premlčaných prípadov

 • Obvinený policajný vyšetrovateľ si pýtal úplatky za zastavenie trestného stíhania. Škodu vyčíslili na 30-tisíc a 40-tisíc korún.
 • Príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže mal na rováši hneď dva trestné činy. V prvom za odplatu zadovažoval väzňom rôzne zakázané veci. V druhom sa dopustil prečinu ublíženia na zdraví, pri dopravnej nehode okrem toho spôsobil aj škodu vo výške 160-tisíc korún.
 • Obvinený trestným činom porušovania služobných povinností spôsobil škodu 523-tisíc korún.
 • Obvinený za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Sudca nevykonal vo veci žiaden úkon, a preto ďalší sudca musel zastaviť trestné stíhanie pre premlčanie.
 • Obvinený spôsobil trestným činom podvodu spoločnosti škodu 988 871 korún.
 • Obvinený pre trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky spôsobil pri dopravnej nehode škodu 3,5 milióna korún.
 • Obvinený spôsobil pri dopravnej nehode ťažkú ujmu na zdraví a škodu 265-tisíc korún.
 • Obvinený sa dopustil trestného činu porušovania práv a chránených záujmov vojakov.
 • Policajt hraničnej a cudzineckej polície bral pri kontrolách od nelegálnych migrantov peniaze, čím sa dopustil pokračovacieho trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva.
 • Piati policajti boli obvinení za spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Z výsledkov vyšetrovania vyplynulo, že dávali vodičské oprávnenia osobám bez splnenia zákonných podmienok.
 • Obvinenie pre trestný čin úverového podvodu, spôsobená škoda bola vyčíslená na viac ako 250-tisíc a 150-tisíc korún.
 • Dvaja obvinení z trestného činu sprenevery a trestného činu porušovania služobných povinností ako príslušníci armády zodpovední za vojenské sklady spôsobili trestnou činnosťou škodu za vyše 62-tisíc eur.
VIDEO Plus 7 Dní