Aj keď by to pán premiér takto zrejme nevidel, po posledných parlamentných voľbách prišiel Smer o slušný počet poslancov, dokopy tridsaťjeden, a stratil ich dokonca najviac zo všetkých strán. No ako by povedal líder strany - bolo to vlastne víťazstvo, keďže Smer má aj tak v parlamente najviac poslancov.

A kam sa vlastne podeli tí, ktorých voliči v parlamente pred rokom a pol odstavili? Nuž, o väčšinu sa Smer pekne postaral. Značná časť bývalých poslancov vládnej strany naďalej pôsobí v službách štátu. Už síce nezarábajú tri tisícky mesačne, zle sa im však nevodí. Napríklad neveľmi výrazné smeráčky Viera Šedivcová a Eva Hufková sa stali rovno riaditeľkami domovov sociálnych služieb. Jedna v Ladomerskej Vieske a druhá v Turčianskych Tepliciach.

Po okresných úradoch

O exposlancovi Jánovi Babičovi ste zrejme počas jeho funkčného obdobia počuli najmä vďaka tomu, že v médiách sa prepieral jeho turbulentný mimomanželský vzťah s kolegyňou Leou Grečkovou. Po odchode z parlamentu neobišiel zle. Stal sa prednostom Okresného úradu v Rožňave. Prednostovský post získala aj Viera Kučerová, tá sa „upichla“ v Skalici, a Ľuboš Martinák v Medzilaborciach.

Adios?: Smeráčky Grečková, vľavo, a Müllerová ešte ako kolegyne z parlamentu na oslave päťdesiatky Roberta Fica. Dnes je každá inde.
Adios?: Smeráčky Grečková, vľavo, a Müllerová ešte ako kolegyne z parlamentu na oslave päťdesiatky Roberta Fica. Dnes je každá inde.
Zdroj: Robo Homola

Len pre zaujímavosť, Viera Kučerová je civilným povolaním súdna exekútorka a zviditeľnila sa tým, že jej kancelária vymáhala pohľadávky pre ministerstvo obrany v čase, keď bola poslankyňou. Konflikt záujmov nevidela, vraj to robil jej zástupca. No a Ján Babič sa už ako prednosta stihol sporiť s človekom, ktorý ho obvinil, že sa zúčastnil na nelegálnej poľovačke. Exposlanec sa bráni, že ide o notorického sťažovateľa, a obvinenie odmieta.

Morálny kredit je teda zrejme pri prednostoch nepodstatný. Napokon, konkurzom prechádzať nemusia. Pracujú pod patronátom rezortu vnútra. Vymenúva a odvoláva ich vláda na základe návrhu ministra. Zárobok? Okolo 1 700 eur, v závislosti od príplatku za riadenie.

Z mlčiaceho vyjednávač

Kedysi bol poslanec, po voľbách skončil ako asistent s honorárom 300 eur mesačne. Reč je o jednom z najmenej aktívnych a najmĺkvejších poslancov volebného obdobia 2012 - 2016 Michalovi Lukšovi. Ani po málo výraznom pôsobení vo vysokej politike sa nestratil.

Úrad vlády ho menoval do funkcie experta na pomoc pre najmenej rozvinuté regióny. „Vybrali ma vzhľadom na to, že ide o regióny, z ktorých pochádzam. Spolupracujem na akčných plánoch s jednotlivými prednostami okresných úradov, komunikujem s nimi,“ objasnil Sninčan Lukša, čo je jeho úlohou. Dodal, že práca je to platená. Dostáva za to okolo 700 eur a ráta, že na tomto pôsobisku bude mať čo robiť najbližších päť rokov. Do tejto jesene mu zostával ešte mandát poslanca prešovského VÚC, nové voľby mu však mandát neobnovili.

Blízko premiéra

Jedného neúspešného „verného“ si vzal k sebe premiér. Ide o Viliama Jasaňa. Na Úrade vlády dostal na starosť odbor krízového manažmentu a bezpečnosti štátu a zároveň šéfuje kancelárii bezpečnostnej rady. Ako vysoký úradník má prístup k citlivým dokumentom.

Šesťdesiatpäťročný Jasaň má s premiérom mnoho spoločného. Pred novembrom 1989 bol funkcionárom komunistickej strany - v Petržalke - a ešte aj dnes si hrdo píše pred meno socialistický titul RSDr., ktorý získal za absolvovanie Vysokej školy politickej. S Ficom pôsobil už v Strane demokratickej ľavice a u Jasaňa začínali aj neskoršie kolegyne premiéra. Mária Trošková aj Zuzana Kupcová boli jeho poslanecké asistentky predtým, ako urobili kariéru u premiéra.

Krásky zo Smeru

Dobré miesto sa -ušlo aj Ivete Líškovej. Stala sa ekonomickou diplomatkou na konzuláte Slovenska v Petrohrade. Jej štyri kolegyne, ktoré sa pred pár rokmi zviditeľnili nákupným výletom do tohto cárskeho mesta, jej môžu tíško závidieť.

Diplomatka: Takto vyzerá Líšková dnes.
Diplomatka: Takto vyzerá Líšková dnes.
Zdroj: Facebook

Manželka paralympionika Jána Riapoša Bibiána Riapošová, predtým Obrimčáková, obišla horšie. Vraví, že nič trvalejšie nemá. „Momentálne je to rôzne,“ odpovedala na naše otázky tajomne. „Je to podľa príležitostí, nemám stále pracovné miesto,“ povedala nám, no či má zákazky zo štátneho alebo súkromného sektora, neprezradila. Na to, či sa bude v blízkejj budúcnosti uchádzať o priazeň voličov, odpovedala: „Všetko ukáže čas.“

Kádeháci

KDH sa v roku 2016 do parlamentu nedostalo vôbec a nové pôsobisko si muselo hľadať všetkých pätnásť poslancov. Po debakli dostala strana nového šéfa Alojza Hlinu a staré kádre akosi prirodzene prenechali miesto novým. Hlina za svoj stranícky post plat neberie, vlastní však populárnu sieť reštaurácií v Bratislave.

Exposlanec Ivan Uhliarik, tiež bývalý minister zdravotníctva, vraví, že aktuálne rodinu živí manželka. „Občas jej vo firme pomôžem a inak sa venujem KDH, hlavne na krajskej úrovni,“ spomína a dodáva, že v kampani pomáhal novému županovi Milanovi Majerskému.

Pavol Zajac je bez práce, ale na úrade sa hlásiť nebol. „Žijem z toho, že som osemnásť rokov pred vstupom do politiky podnikal, ale pro bono sa naplno venujem KDH. Na nič iné čas nemám,“ povedal.

Ján Figeľ žije z dôchodku eurokomisára a napriek boju s rakovinou cestuje po svete ako diplomat EÚ. Pavol Abrhan pôsobí v Nitrianskej teplárenskej spoločnosti v Nitre. Viac neprezradil. Iba toľko, že prácu získal „napriamo“ - firma ho oslovila.

Ďalší starí harcovníci z KDH si užívajú dôchodok.

Opozičníci

Niektorí z tých, ktorí mali povolanie, sa k nemu vrátili. Platí to napríklad pre advokáta Miroslava Kadúca či pre Daniela Lipšica. Ale tým, ktorí remeslo neovládajú, sa hľadalo uplatnenie ťažšie. Na úrade práce je doteraz bývalá poslankyňa za OĽaNO Mária Ritomská.

Jej stranícky kolega, folklorista Igor Hraško sa z Turca, ako mnoho iných obyčajných Slovákov, presťahoval do Bratislavy. Uplatnenie našiel ako šéf obchodného oddelenia poľnohospodárskeho družstva mestskej časti Vajnory. Prácu vraj hľadal sám, prvého pol roka „bol mimo“.

„Čudujem sa, ale ľudia ma stále na akciách spoznávajú. Vždy som mal vzťah k zvieratám aj teraz ich kŕmim,“ pochvaľuje si nové pôsobisko. On, rovnako ako množstvo iných oslovených exposlancov, potvrdzuje, že stále má politické ambície. „Stále mám blog a do politiky rýpem, takže do budúcnosti nevylučujem, že by som sa mohol vrátiť,“ vraví Hraško. Kedy a s kým však neprezradil.

Obyčajní: Mezenská s Hraškom kedysi bok po boku v parlamente.
Obyčajní: Mezenská s Hraškom kedysi bok po boku v parlamente.
Zdroj: Robo Homola

Kde sa ocitli ďalší poslanci

 • Antonín Cicoň (Smer) - vedúci Lesnej správy Smolník
 • Svetlana Pavlovičová (Smer) - vedúca oddelenia implementácie projektov v Prešovskom kraji
 • Peter Fitz (Smer) - poslanec bratislavského VÚC, starosta Šenkvíc
 • Lea Grečková (Smer) - viceprimátorka Spišskej Novej Vsi
 • Andrej Kolesík (Smer) - asistent poslanca Ľubomíra Želiezku a prezident AŠK Inter Bratislava
 • Anna Vitteková (Smer) - podpredsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov
 • Viera Tomanová (Smer) - komisárka pre deti
 • Bibiána Riapošová (Smer) - nemá stále miesto, pôsobí „príležitostne ako konzultantka“
 • Miroslav Kadúc (OĽaNO) - advokát
 • Mária Ritomská (OĽaNO) - bola na úrade práce, založila Inštitút ochrany ústavných práv
 • Martin Chren (ex SaS) - poslanec bratislavského VÚC
 • Jozef Kollár (ex SaS) - od marca 2016 viceprezident International Investment Bank, supranacionálnej rozvojovej finančnej inštitúcie v Moskve
 • Juraj Miškov (ex SaS, SKOK) - živí ho podnikanie, zakladá samoobslužné čerpacie stanice, stále je predsedom strany SKOK a učí na Paneurópskej vysokej škole
 • Mikuláš Dzurinda (ex SDKÚ) - šéfuje think tanku, Martensovmu centru v Bruseli
 • Magda Vášáryová (ex SDKÚ) - radí českému prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi, vedie ženský spolok Živena, riadi Inštitút pre kultúrnu politiku
 • Peter Pollák (OĽaNO) - je vysokoškolský pedagóg, podniká v sprostredkovaní práce v automobilovom priemysle dlhodobo nezamestnaným Rómom a je členom volebnej komisie, pracuje s OĽaNO
 • Daniel Krajcer (ex SaS) - podniká a učí na VŠ
 • Helena Mezenská (OĽaNO) - má svoju organizáciu na ochranu spotrebiteľa Ombudspot v Poprade, ktorú financuje najmä z príspevkov ministerstva hospodárstva
 • Štefan Kuffa (OĽaNO) - riaditeľ hospicu v Kežmarku