Thajská polícia v uplynulých dňoch zadržala drogového baróna Josepha Manuela Huntera, prezývaného Rambo. Tento muž stál na čele jedného z najväčších medzinárodných drogových kartelov, ktorý je spájaný aj s viacerými vraždami.

Pravou rukou narkobaróna mal byť Slovák Adrian Valkovič s prezývkou Alex. Ide o legionára, ktorého slovenská polícia hľadá od marca 1999, keď zmizol bez stopy. V dejinách slovenskej kriminalistiky sa už v minulosti prezývka Alex objavila. Nosil ju muž, ktorému sa pripisuje vražda politika a podnikateľa Jána Duckého.

Adrian Valkovič: Pátra po ňom slovenská polícia pre vydieranie. Fotografiu zverejnili v marci 1999. Foto: MV SR

Ostrí chlapci s výcvikom

Američana, označovaného ako „jedného z hlavných drogových baronóv“ juhovýchodnej Ázie, zadržali v obľúbenej thajskej dovolenkovej destinácii - na ostrove Phuket. Spolu s Hunterom chytili aj jeho piatich komplicov vrátane hľadaného Slováka Valkoviča, prezývaného Alex.

Ten bol podľa polície súčasťou obrovskej siete obchodovania s drogami v Thajsku, Mjanmarsku, Singapure, Malajzii, Indonézii, Taiwane, Honkongu a na Filipínach, s ročným ziskom niekoľko miliónov libier. Na to, že sa obchodníci s drogami zdržiavajú v Thajsku, upozornili tamojšiu políciu americkí agenti DEA.

Hunter má podľa polície za sebou službu v americkom námorníctve, no i jeho komplici vraj absolvovali vojenský výcvik. „Zadržaní Európania sú vycvičení zabijaci a Hunterovi bodygardi. Šestica mužov je súčasťou drogového kartelu považovaného za jeden z najväčších. Predávali hlavne ice (kryštalický metamfetamín) a kokaín,“ povedal thajský policajný generál.

Okrem „Rambových“ bodygardov chytili aj kvarteto nájomných zabijakov - bývalého seržanta americkej armády Timothyho Vamvakiasa, bývalého nemeckého snajpera Dennisa „Nica“ Gogelu, bývalého protiteroristického experta Slawomira Soboroského a bývalého vojenského nemeckého ostreľovača Michaela Filtera.

Zabijaci boli súčasťou plánu, ako zvýšiť množstvo kokaínu dovážaného do USA.

Veľké zviera

Slovák Alex mal podľa polície za sebou špeciálny výcvik vo francúzskej cudzineckej légii. V Thajsku sa oženil údajne s dcérou policajného funkcionára. Podľa miestnych médií vybavoval falošné doklady a povolenia na vstup do krajiny.

Alex mal v krajine najskôr vlastnú reštauráciu i erotický salón, ktorý vyhľadávali aj osoby hľadané slovenskými orgánmi. Muža prezývaného Alex naši policajti poznajú ako Adriana Valkoviča, ktorého meno figuruje v slovenskom pátracom systéme.

„Pátranie sme vyhlásili na základe príkazu na zatknutie vydaného Okresným súdom v Trnave,“ prezradil nám Michal Sziff. Naše orgány ho stíhajú za vydieranie podnikateľa zo Záhoria. Polícia po ňom vyhlásila pátranie v marci 1999, necelé dva mesiace po vražde Jána Duckého. V čase úteku zo Slovenska mal dvadsaťdeväť rokov.

Duckého vrah mal prezývku Alex

Meno Alex sa vyskytuje aj v stále neuzavretej kauze vraždy bývalého ministra a neskoršieho šéfa SPP Jána Duckého, ktorého zavraždili 11. januára 1999. Vrah na neho čakal vo vchode paneláka na Bajzovej ulici, kde Ducký vtedy býval. Tesne pred vraždou sa exriaditeľ SPP stretol v neďalekom hoteli Nivy s kuriérom Miroslavom Š. z popradského Naftoprojektu. „Svedok Miroslav Š. pracuje ako vodič v podniku Naftoprojekt Poprad. Dňa 11. januára bol svojimi nadriadenými Jánom Kubicom a Milanom Michalidesom vyslaný na služobnú cestu do Bratislavy. Bol poverený odovzdať obálku, ktorej obsah nepoznal, mužovi, ktorého totožnosť taktiež nepoznal,v hoteli Nivy v Bratislave. Do hotela prišiel asi o 12.30. Prihovoril sa mu muž, v ktorom spoznal Ing. Duckého. Po chvíli spoločne odišli z hotela do bytu Jána Duckého, kde mal exriaditeľ SPP podpísať doklady, ktoré boli v obálke, a poslať do Popradu iné doklady. Do domu, kde zavraždený býval, vchádzali cez zadný vchod a prešli k výťahom. Ing. Ducký mu povedal, že ráno, keď odchádzal z domu, pri hlavnom vchode videl neznámeho muža. Pod zámienkou, že si ide vybrať poštu, sa chcel pozrieť, či tam ten muž ešte stojí. On ostal stáť pri výťahoch. Po krátkej chvíli počul dva plechové údery a neskôr mužský hlas, ktorý povedal, že tam leží človek s prestrelenou hlavu. Prešiel dva-tri kroky a pri poštových schránkach videl na zemi muža, v ktorom poznal Duckého. Zľakol sa a ušiel zadným vchodom,“ píše sa v uznesení, ktoré vydal Krajský súd v Bratislave v novembri 2000.

Duckého vražda: Nájomný vrah ho zastrelil vo vchode domu, kde býval. Objednávateľa vraždy dodnes neodhalili. Foto: TASR, archív

Koho videl Ducký?

Muža stojaceho pri poštových schránkach vo vchode paneláka na Bajzovej ulici si všimlo viacero obyvateľov. Mal tam čakať viac ako štyri hodiny a nebol maskovaný. Fajčil jednu cigaretu za druhou a ohorky odhadzoval na zem.

Polícia logicky predpokladala, že muž by mohol mať súvislosť s Duckého vraždou, a preto sa vyšetrovatelia pokúsili zostaviť identikit. Podľa neho išlo o belocha vo veku asi 27 až 35 rokov, vysokého asi 180 centimetrov s orieškovohnedými vlasmi. Polícia pri vyšetrovaní prípadu predpokladala, že vrahom bol muž stojaci v deň vraždy od rána pri poštových schránkach a ktorého spomínal pred kuriérom aj nebohý Ducký.

Neskoršie vyšetrovanie ako vraha označilo Ukrajinca Olega T., alias Alexa, napriek tomu, že tento muž mal alibi. Podľa neho mal byť Oleg T. celé dopoludnie aj v čase vraždy v rodinnom dome v Ivanke pri Dunaji. Trestné stíhanie Olega T. najprv Krajský súd v Bratislave zastavil, pretože získané dôkazy nedokazovali, že by bol Duckého zavraždil on.

Uznesenie potvrdil aj Najvyšší súd a Oleg T. po prepustení z väzby opustil územie Slovenska. V roku 2007 ho prokuratúra znovu obžalovala z vraždy a prípad dodnes nie je právoplatne skončený.

Zaujímavé je, že príslušníci útvaru pre boj s organizovanou kriminalitou dostali v marci 1999, dva mesiace po Duckého vražde, informáciu od kolegov z Českej republiky. Tí mali zachytiť v tamojšom podsvetí zmienku o tom, že v deň vraždy Jána Duckého mal cestovať z Ostravy do Bratislavy muž kaukazského typu sprevádzaný istým Rusom, ktorý prišiel po neho z Karlových Varov Mercedesom.

Pozastavíme sa pri vysvetlení „muž kaukazského typu“ - ten totiž v medzinárodnej typológii označuje muža bielej rasy charakterizovaného svetlou pokožkou, svetlejšími odtieňmi očí a svetlejšími odtieňmi vlasov - nie príslušníka národností žijúcich na Kaukaze. Muž, o ktorom hovorila informácia z Ostravska, mal podľa policajtov prezývku v tamojšom podsvetí Alex.

Po vykonanej „práci“ - teda vražde Duckého - sa mal Alex aj so svojím sprievodom vrátiť rovnakou trasou naspäť. Napriek tomu, že išlo o závažnú informáciu, nedostala sa táto „moravská“ stopa medzi vyšetrovacie verzie. Alex, o ktorom hovorí informácia z Moravy, zmizol bez stopy niekedy v čase od januára do marca 1999.

Slovák s prezývkou Alex zadržaný v Thajsku sa typovo podobá mužovi na identikite, ktorý zostavili svedkovia v kauze Duckého vraždy. Thajský Alex zmizol zo Slovenska niekedy v prvých mesiacoch roka 1999, 6. marca 1999 po ňom polícia vyhlásila pátranie. Aj vek oboch mužov prezývaných Alex je približne rovnaký.

Thajského Alexa však slovenské orgány činné v trestnom konaní zrejme tak skoro riešiť nebudú. Vyšetrovanie drogového kartelu, ktorého je Slovák súčasťou, prevzali Spojené štáty americké.