Tip na článok

„Tí, čo nepijú, sa tak iba tvária alebo ste ich nenachytali,“ tvrdí známy politik, vyliečený alkoholik

Mečiarov exposlanec Vlastimil Vicen sa chce vrátiť do politiky.

Galéria k článku (6 fotografií )
Pracovňa: Vo francúzskej vile sa zdržiava dva týždne v mesiaci.
Nový život: Po odchode z politiky sa presťahoval na juh Francúzska. V Hyères má vilu sto metrov nad morom.
Akademik: Vlastimil Vicen je prorektorom bratislavskej vysokej školy verejnej správy.

Po rokoch de facto vo francúzskom exile sa vracia na slovenskú politickú scénu bývalý člen HZDS a človek spájaný s Vladimírom Mečiarom aj Ivanom Lexom. Vlastimil Vicen (54), ktorého dávali do súvislosti s privatizáciou novozámockého Novofructu a po Mečiarovom páde v roku 1998 zmizol z politického výslnia, o sebe tvrdí, že je zadobre s Jánom Čarnogurským, so Štefanom Harabinom, ale aj s Ivetou Radičovou či Petrom Kresákom.

Fico s Majkou si užili za štátne: Na parížskom letisku vo VIP-ke

Ficova asistentka, s ktorou sa kedysi vášnivo lúčil v aute, bojuje na Úrade vlády proti korupcii

Obrúsené hrany

„Po voľbách 1998 som skončil s nálepkou mečiarovec, ktorú mi nalepili naši vlastní ľudia. Nebol som Mečiarova pravá ruka. Jeho pravé ruky dnes v politike pokračujú, len v iných stranách - a sú úspešní. Moji kolegovia z parlamentných lavíc, to boli Mečiarove pravé ruky. Tí ho zapichli ako býka a odišli so svojimi peniazmi - lebo oni na to mali,“ opisuje Vicen koniec turbulentnej Mečiarovej éry v 90. rokoch. O ňom samom bolo známe, že založil sériu firiem PTD - Prachy tých druhých - a vraj sprivatizoval bonitný štátny podnik Novofruct v Nových Zámkoch.

„Toto je moja obľúbená téma. Spájajú ma s Novofructom Nové Zámky, ktorý som, samozrejme, vytuneloval a ukradol. Za 22 rokov si nikto nevšimol, že som do tej firmy nikdy nevstúpil, pretože po odvolaní Mečiara došlo k reprivatizácii a Moravčíkova vláda zrušila trinásť privatizačných projektov. Medzi nimi bol Novofruct. Ja som tam pritom bol iba ako jeden z účastníkov v eseročke, mal som 16 percent. Keby ste sa pozreli na Novofruct bližšie, odhalíte, kto je skutočný majiteľ. A sú tam také mená, ktoré sa dnes ľudia boja vysloviť. Ani ja ich nepoviem, mám dve deti, chcem sa dožiť staroby,“ konštatuje exposlanec, ktorého podľa vlastných slov živí predsedanie dozornej rade nadnárodnej poisťovne.

FOTO Títo nám vládnu?! Bitky, alkohol, pyžamo. Poslanci si robia z NR SR holubník

Mečiar na súde: Z vrecka vytiahol dve tisícky a podal ich protivníčke

Vyliečený z alkoholu

Vlastimil Vicen podľa jeho slov v čase, keď bol vo vrcholovej politike, bojoval s alkoholom. „Prešiel som zložitou érou. Každý, kto je v politike, pije. Tí, čo nepijú, sa tak iba tvária alebo ste ich nenachytali. Ľudia, ktorí vedia piť, nech pijú. Ja som robil všetko dokonale. Kým bola fľaša,“ sarkasticky poznamenáva Vicen, dnes prorektor Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

„Mal som problém s alkoholom, v tých chvíľach som bol nepriestrelný. Ale chcel som to riešiť. Nakúpil som antabus, chcel som sa liečiť. Fajčil som, keď som pil - čiže som fajčil stále. Jedného dňa som o desiatej ráno pil už štvrtú borovičku a povedal som jej - Ty budeš posledná. A naozaj bola. Dvanásť rokov nepijem a považujem to za svoj najväčší úspech. Triezvel som z toho dlho. Preto aj dnes ľutujem ľudí, ktorí rozprávajú, že nepijú. Ja viem, ako dlho sa vytriezvieva. Dva-tri roky trvá, kým začnete chápať svet triezvych ľudí. Smutné je, že málo Slovákov to chápe. Keď poviem - Ďakujem, nepijem -, pýtajú sa, či ani pivo,“ rozhovoril sa exposlanec.

Bezočivý Mečiar o amnestiách: Toto odkázal poslancom!

„Kompromitujúce“ foto exposlanca Gauliedera ako dôvod samovraždy? Vieme, čo na nich bolo!

Odchod do Francúzska

Po odchode z politiky a skoncovaní s alkoholom sa mu začalo dariť. Po dlhých rokoch bezdetného manželstva sa Vicenovcom narodili dvaja synovia. „Navštívil som takú energetičku. Tá mi povedala, že sa mi narodia dvaja synovia a že budem bývať v dome na kopci. Pokrútil som hlavou, ale potom sa to všetko začalo vypĺňať. Keď mal starší syn pol roka, vzal som manželku do Francúzska. Na dovolenku. A už sme tam zostali. Našli sme ten dom na kopci,“ vysvetľuje expolitik, ktorý sa s rodinou usadil v meste Hyères na Azúrovom pobreží.

„V Hyères bývam sto metrov nad morom. Mám odtiaľ nádherné zážitky, rekonštruoval som ten dom, neviete si to predstaviť. Môžete byť aj minister, máte päť farieb, z ktorých si môžete vybrať. V zóne je predpísaný typ domu, neexistuje, aby ste pravidlá porušili. Ja ich akceptujem. Dokonca som časom pochopil, že pred priechodom pre chodcov sa zastavuje. Že lekár ku mne príde domov a nikto z poisťovne ho neprešetruje. Mal som problémy s bazénom, prišiel obyčajný človek, ktorý mi ho opravil. Chcel som od neho kúpiť bazénový vysávač. Hľadal som hotovosť, povedal - ,Nechajte tak, pošlem faktúru.‘ To by sa na Slovensku asi nestalo,“ opisuje inakosť života vo Francúzsku. Jeho manželka a deti žijú v Provensalsku natrvalo, on kočuje medzi Bratislavou a Hyères.

Zmeny, ktoré vám vyrazia dych: Takto naše političky nespoznáte!

FOTO Svadobné zábery z rodinných albumov! Takto sa podľa politikov vstupuje do manželstva

„Syn hovorí po anglicky a po francúzsky. Ja som sa jazyk musel doučiť. Keď som po šiestich rokoch štúdia francúzštiny zistil, že nerozumiem reči, bol to šok. Počas rekonštrukcie domu som si nevedel vypýtať ani štrk či tehlu. Ale milujem Francúzsko a Francúzov. Aj frankofónne krajiny. Nie je pravda, že vás odmietnu. Všade nás prijali. Syn chodí do najprestížnejšej katolíckej školy a pokým spĺňa kritériá, ide hore. Bez toho, aby ste niekoho museli angažovať. Ak to niekomu poviem, pýtajú sa, čo to stojí. Stošesťdesiat eur mesačne. Tu v Bratislave sú to úplne iné sumy. A navyše sa nemusím zaoberať tým, či máme najnovší model tenisiek a tepláčikov, nikto nerieši, koľko zarábame, starosta vozí syna do školy na motorke. Je to úplne iný štýl života,“ pochvaľuje si Vicen a dodáva, že ľudia zo slovenskej verejnej správy by mali absolvovať stáže v zahraničí, aby videli, že veci môžu fungovať inak, než sme zvyknutí tu doma.

To musíte vidieť. Kostýmy a slušné šaty išli dolu. Političky predviedli svoje postavy len v plavkách

Prekladač Google už vie po slovensky lepšie než niektorí vrcholoví politici

Nešťastný z politiky

Napriek tomu, že viac žije za hranicami, niekdajší politik veľmi pozorne sleduje slovenskú politiku. Sledoval aj rozruch okolo amnestií, ktoré vznikli v čase, keď bol ešte aktívny politik.

„V prvom rade, asi nemali byť ani vyhlásené, to bol už vtedy môj názor. Ale z právnej stránky by sa nemali ani zrušiť. Myslím si, že skôr prinesú dezilúziu, ľudia očakávajú, že sa niečo vyrieši. Ale nevyrieši. Celé odôvodnenie rušenia a podtón bol ,vyriešme vraždu a napravme škody‘. Ale to nikdy nebolo súčasťou amnestií.

Z právnej stránky tento krok nie je čistý. Ak parlament sám o sebe vyhlásil, že môže všetko, nie je to pravda. A ak parlament môže všetko, potom nehovoríme o demokracii,“ politizuje niekdajší politik, ktorý tvrdí, že z diania na slovenskej politickej scéne je nešťastný.

Vlastný podiel na tom, ako dnes vyzerá politická scéna, však kategoricky odmieta. Z hnutia ho vraj vyhodili. Milosrdne však opomenie, že kým ho vyhodili, podieľal sa na krokoch mečiarovského režimu.

Koľko úrovní má slovenské politické dno alebo čo v dejepise nenájdete (1. časť)

Koľko úrovní má slovenské politické dno alebo čo v dejepise nenájdete (2. časť)

Fico nevládne

„Premiéra považujem za vzdelaného človeka, poznám sa s ním roky, ale nemyslím si, že má vplyv na to, čo sa tu deje. Niekto nám podsunul rétoriku, že tu nie je alternatíva. Pomenovávame, jeden je fašista, druhý blázon, tretí zlodej. Pritom do nových volieb môže ísť sto krásnych nových strán,“ hovorí Vicen a dodáva, že on politiku nevnímal ako nepriateľstvo.

„Niektorí berú politiku ako nenávisť, ja ju beriem ako kompromis. To je obrovský rozdiel. Politika bola najkrajšia ešte v Československu, keď bolo Federálne zhromaždenie. Obe snemovne sa museli dohodnúť. To, čo je tu teraz, nie je demokracia. Pre Slovensko je najhoršia vláda jednej strany, vyjadrenia typu - kto má väčšinu, môže všetko. Takí ľudia majú problém sami so sebou. Oni majú najbližšie k reakčným režimom,“ politizuje nad šálkou kávy. Potom sa odmlčí a vypáli: „Poviem vám otvorene, ja sa ešte chcem vrátiť do politiky.

VIDEO Plus 7 Dní