Obmedzenia súvisia s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, konkrétne prestavbou mimoúrovňovej križovatky Prievoz, a s výstavbou podzemného kruhového objazdu na rekonštruovanej časti ulice Mlynské nivy.  Uzávera ulice Mlynské nivy potrvá jeden rok. V prvom polroku pôjde o úplnú uzáveru, počas druhého polroka bude ulica sprejazdnená pre MHD, stavby v oblasti Prístavného mosta potrvajú dva roky.

Pre reguláciu dopravy sa preto už niekoľko dní vyznačujú nové autobusové pruhy - hlavne na Gagarinovej, Prievozskej a Bajkalskej ulici, ktoré budú, spolu s priľahlými ulicami a nájazdmi, respektíve výjazdmi z mostov najvyťaženejšími úsekmi v Bratislave.

Aj preto sa na nich vyznačili špeciálne autobusové pruhy.  Dočasné dopravné značenie  už niekoľko dní vymedzuje vyhradené jazdné pruhy pre autobusy napríklad na Bajkalskej ulici v podjazde s Prievozskou ulicou a v ďalších úsekoch. Podobné pribudli včera v noci a v priebehu dnešného dňa aj na Gagarinovej a Prievozskej. 

Sú však vyznačené  nesúvisle aj v prípade MHD, takže na niekoľkých miestach sa vytvárajú lieviky. Kvôli tomu, že niektoré končia naozaj nečakane  - ako napríklad ten na fotke nižšie, vznikajú v nich pri preraďovaní kolízne situácie.  Navyše sa kvôli nim cesta zákonite upcháva a v prípade podobných zúžení na Bajkalskej sa  upchávajú aj okolité komunikácie, v ktorých uviazne aj hromadná doprava.

Na takéto náhle a nečakané ukončenia jazdných pruhov nie sú vodiči zvyknutí a preto vyvolávajú kolízne situácie.
Na takéto náhle a nečakané ukončenia jazdných pruhov nie sú vodiči zvyknutí a preto vyvolávajú kolízne situácie.
Zdroj: Matej Jankovič

Inak povedané - ich praktický efekt je prinajmenšom sporný. Ale nebuďme dopredu zlými prorokmi, počkáme pár dní, kým  nepríde k úplnému presmerovaniu dopravy kvôli uvedeným stavbám a uvidíme, nakoľko sú naozaj praktické a ako mesto zvládne prvé kritické dni.

Pravdou je, že keď sme v piatok ráno situáciu v problematických úsekoch monitorovali, tak v uliciach bolo oproti iným pracovným dňom výrazne menej áut a premávka bola až prekvapujúco plynulá. Uvidíme, ako to bude po víkende, keď nový systém preverí prvá vážna zaťažkávacia skúška.

Ako to v Bratislave v kritických úsekoch vyzeralo dnes a ako sú vyznačené autobusové pruhy, ukazuje nasledujúce video - v jeho druhej polovici sme sa zamerali hlavne na nasnímanie kolíznych situácií, ktoré nové zúženia spôsobujú:

A ako vlastne vyzerá presný harmonogram uzáver, ktoré pribúdajú práve v tomto čase? Dopravné obmedzenia súvisiace s uzáverou križovatky Prievoz sa začnú postupne, so začiatkom v piatok od 20:00. Práce na uzávere križovatky budú prebiehať pod dohľadom polície a ukončené by mali byť v sobotu (16. 2.) do siedmej ráno. Odvtedy sa bude potrebné riadiť dočasným dopravným značením a obchádzkovými trasami.

Postupne sa bude uzatvárať aj časť ulice Mlynské nivy. Už od dnešného rána (piatok 15. 2.) je Páričkova ulica uzavretá pre osobnú dopravu a postupne sa rozmiestňuje dočasné značenie. Počas dňa tam pribudnú zastávky pre MHD.

Svetelná signalizácia na križovatke Mlynské Nivy – Karadžičova bude vypnutá od sobotného rána a riadiť ju bude polícia. Od nedeľného (17. 2.) rána bude vypnutá svetelná signalizácia na križovatke Mlynské Nivy – Košická – Svätoplukova a križovatku bude riadiť polícia. V pondelok ráno, približne o 4:30 sa naraz spustí svetelná signalizácia v oboch križovatkách už v novom režime a ulica Mlynské nivy bude uzavretá. MHD bude od tohto momentu presmerovaná cez Páričkovu ulicu.

V prípade rekonštrukcie križovatky Prievoz zostanú na diaľnici D1 zachované všetky priame smery do Trnavy i do Petržalky. "Z Bajkalskej v smere od Ružinova bude možné odbočenie na Prístavnú aj do Petržalky. Povolený bude aj zjazd z Petržalky na Bajkalskú v jednom jazdnom pruhu a zjazd od Trnavy na Bajkalskú. Nebude však možné prejsť z Bajkalskej na obchvat smerom na Trnavu. Zo smeru Trnava a aj Petržalka sa nebude dať dostať priamo na Slovnaftskú, potrebné bude zísť na križovatku Bajkalská-Prievozská a na nej sa otočiť smerom na Slovnaftskú," vysvetlil dnes na tlačovej konferencii primátor Bratislavy Matúš Vallo.