O „domácej“ farme za dedinou neďaleko Kalnej nad Hronom si domáci šepkajú už roky. Nikto poriadne nevie, aké zvieratá sa na farme nachádzajú a na čo chovateľke slúžia. Isté je len to, že Farma Turá, ako sa objekt nazýva, patrí podnikateľke a chovateľke Karin Ožvaldovej, manželke Vojtecha Ožvalda, starostu susednej dediny Tekovský Hrádok. Ukazuje sa, že spomínaný chov exotických šeliem, ktorých je tu, mimochodom, požehnane, nebol celkom v súlade s predpismi a so zákonmi, ktorými sa takýto chov riadi. Otázne je aj to, či priestory pre zvieratá naozaj vyhovujú počtu, ktorý sa momentálne v areáli nachádza. Dvadsaťtri tigrov či jedenásť levov, to je len časť z celkového množstva šeliem na spomínanej farme. Obyvatelia priľahlých obcí sa však oprávnene pýtajú, či je tento chov naozaj legálny a či sú v bezpečí.

Súkromná zoo?

Slovenské šelmy sa „preslávili“ v deväťdesiatych rokoch, keď sa o nich písalo v súvislosti s ľuďmi z podsvetia. Tigre choval napríklad Mikuláš Černák či František Salinger. Už dávno však takéto zviera prestalo byť výsadou mocných, dnes patrí skoro k bežným chovateľským záľubám. A tak nečudo, že na tigra natrafíte na Slovensku kdekoľvek. Aj v Turej by možno zostali exotické zvieratá nepovšimnuté, keby sa občas medzi domácimi neobjavili fámy o tom, že v okolí dedín sa pohybuje neznámy dravec, napríklad puma. Farma Turá stojí na pozemku, ku ktorému prídete z hlavného ťahu Kalná na Hronom a Želiezovce. Hneď pri vstupe vidno prvé voliéry, po betónovom chodníku občas vidno kráčať ťavu.

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Leviciach schválila chov nebezpečných živočíchov fyzickej osobe Karin Ožvaldovej ešte v roku 2013. V tomto rozhodnutí je presný opis a rozmery výbehov a vnútorných priestorov pre plánovaný počet zvierat. Po troch rokoch požiadala chovateľka o predĺženie povolenia chovu, v čom jej opäť príslušné úrady vyhoveli. Napriek tomu, že obecné zastupiteľstvo v Turej nemalo o chove žiadne informácie a nedalo súhlas na zriadenie spomínanej farmy. Na našu priamu otázku, či ide o legálny či nelegálny chov a či úrady vedia, aký počet zvierat sa na farme nachádza, sme sa odpovede od nikoho nedočkali. Zoznam zvierat, o ktorý sme na základe infozákona veterinárov požiadali, nám síce poskytli, ale iba ako zoznam, počty zvierat zneprístupnili. Ako je to možné?

Exotika za dedinou: Farma je vzdialená od obydlí asi jeden kilometer vzdušnou čiarou, nečudo, že ľudia majú zo šeliem obavy.
Exotika za dedinou: Farma je vzdialená od obydlí asi jeden kilometer vzdušnou čiarou, nečudo, že ľudia majú zo šeliem obavy.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Tajné počty

V marci tohto roku polícia v Kalnej nad Hronom preverovala podozrenie zo spáchania prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov práve v súvislosti so spomínanou farmou. Karin Ožvaldová policajtom vysvetlila a objasnila, čo sa na farme chová, polícii vysvetlenie zjavne postačilo a vec uzavrela. Práve v tejto súvislosti však padli neuveriteľné počty zvierat, ktoré sa na farme chovajú. Podľa našich informácií chovateľka uviedla, že k osemnástemu marcu tohto roka bolo na farme dvadsaťtri tigrov džungľových, jedenásť levov púšťových, sedemnásť rysov ostrovidov, šestnásť leopardov škvrnitých, sedem jaguárov amerických, päť púm, desať servalov a tri vlky! Zákon hovorí, že ak niekto chce chovať nebezpečné šelmy, nemôže obísť obecný úrad. Potrebuje na to súhlas obecného zastupiteľstva. To, že ho Karin Ožvaldová doteraz nemala, políciu, ba ani príslušnú veterinárnu správu nezaujímalo. Ako je teda možné, že na zriadenie chovu dostala povolenia?

Neplatné rozhodnutie?: Ukázalo sa, že obec Turá chov povolila bez súhlasu zastupiteľstva.
Neplatné rozhodnutie?: Ukázalo sa, že obec Turá chov povolila bez súhlasu zastupiteľstva.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Všetko v poriadku

Zo správ, ktoré máme k dispozícii na základe infozákona, vyplýva, že úrady považujú chov za legálny a v súlade so zákonom. Všetky požiadavky, ktoré určuje vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o chove nebezpečných živočíchov, chovateľka dodržiava. Práve táto vyhláška však presne určuje, aké majú mať zvieratá podmienky, v ktorých v zajatí žijú. Rozčarovaní z neprajnosti ľudí, kvôli ktorým sa o farmu začali zaujímať úrady a prokuratúra, sú samotní manželia Ožvaldovci, ktorí nás na farmu pozvali. „Všetko máme v poriadku, napokon, farmu prevádzkujeme dlhé roky, pravidelne tu mávame kontroly a nikdy sa tu nič závažné nezistilo,“ hovorí Vojtech Ožvald, ktorý zvieratá považuje za svoj životný koníček.

„Každé zviera je riadne očipované, riadne vedieme druhové karty, máme doklady o nadobudnutí. Odkiaľ? Zvieratá sme kupovali v zoologických záhradách, mnohé sa nám podarilo rozmnožiť. Áno, môžeme s nimi legálne obchodovať, na všetko máme povolenia. Je pravda, že levická prokurátorka podala proti rozhodnutiu veterinárnej správy o predĺžení schválenia chovu nebezpečných zvierat protest a navrhla toto rozhodnutie ako nezákonné zrušiť. A tak nám povolenie zrušili, no požiadali sme o nové. Medzitým zasadalo zastupiteľstvo v Turej a poslanci s chovom súhlasili. Takže teraz by malo byť všetko v najlepšom poriadku,“dodáva.  Zároveň priznáva štátny stavebný dohľad vo farme aj to, že obec Turá im nedávno uložila za správny delikt pokutu vo výške päťsto eur.

Chovateľ starosta: Mnohým vŕta v hlave aj to, odkiaľ Ožvaldovci berú financie na nákladný koníček. Tí sa
obracajú, podľa vlastných slov, aj v poľnohospodárstve.
Chovateľ starosta: Mnohým vŕta v hlave aj to, odkiaľ Ožvaldovci berú financie na nákladný koníček. Tí sa obracajú, podľa vlastných slov, aj v poľnohospodárstve.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

„Menili som voliéry, spevňovali sme pletivo,“ukazuje nám sporné stavby. „Vôbec nám však nie je jasné, ako je možné, že doteraz úradom stačilo vyjadrenie starostu obce, ktorým nám povolil zmenu účelu užívania hospodárskych budov na chov nebezpečných, exotických a hospodárskych zvierat. Ako je možné, že nám doteraz ni­kto nepovedal, že to nie je v poriadku,“ pýta sa Karin Ožvaldová. Jej manžel nás po chvíli debaty posadí do auta a prevezie nás areálom pod podmienkou, že nebudeme nič natáčať ani fotiť. Vonku svieti slnko, vzduch je horúci, a tak vo výbehoch vidno máloktoré zviera. Napokon nám dovolí odfotiť si tigra, aby sme videli, v akých voliérach s výbehom zvieratá žijú.

„Všetky sú v poriadku, je o ne riadne postarané. Živíme sa aj poľnohospodárstvom, na toto všetko si musíme zarobiť,“dodá. Na otázku, ako ďaleko je obec Turá od farmy šeliem, povie, že odhadom asi kilometer vzdušnou čiarou. Pripustí, že domáci môžu mať z chovu strach, hoci ešte raz nás ubezpečí, že všetko na farme je riadne zabezpečené, bezpečnosť je na prvom mieste.

Bogárová & Bogár

Pôvodné povolenie na zmenu užívania poľnohospodárskych budov na chov nebezpečných zvierat vydal Karin Ožvaldovej bývalý starosta Turej Jozef Bogár. V roku 2016 toto povolenie predĺžil, až napokon v marci tohto roka ho zrušil. Nová starostka Turej Margita Bogárová (Sme rodina), partnerka bývalého starostu, teda v máji zvolala poslancov, aby s chovom súhlasili. Ako nám povedal Marek Valkovič, jeden z nich, nenamietali, nebolo prečo. O farme vraj všetci vedia, je tam všetko v poriadku a strach zo šeliem nikto v dedine nemá, skonštatoval hlas ľudu.