Bude z toho chobotnica ako z mafiánskeho filmu? Threema Mariana Kočnera vyvrháva viac špiny a podozrení než niekoľkotýždňová mŕtvola veľryby na pláži. Pozornosť vyšetrovateľov sa teraz obrátila aj na sudcov, prokurátorov a dokonca štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti. Od Moniky Jankovskej a ďalších si totiž došla Národná kriminálna agentúra (NAKA) vziať ich telefóny.

Náhodné prepojenia

Jankovská sa do hľadáčika verejnosti a orgánov činných v trestnom konaní dostala už dávnejšie. Zo všetkých podozrení však vyviazla čistá. Ešte v roku 2015 sme písali, že na náhodné prepojenia so „závadovými“ osobami má neuveriteľnú smolu. Zo spájania s Čongrádym, vyrastajúcim s jej mužom, ktorého rodičia boli vychovávateľmi v Detskom mestečku Zlatovce pri Trenčíne, sa otriasla. V tom istom roku totiž dostali takmer všetci vrcholoví predstavitelia štátu hanlivý list na Jankovskú. Tá potom na pisateľa podala trestné oznámenie.

Pred rokom sa podozrenia objavili opäť. Dvaja svedkovia na videu potvrdili, že Jankovská vraj rozhodla spor takmer za 100-tisíc eur v prospech Čongrádyho. Tvrdenia trenčianskeho podnikateľa Olivera Janíčka a niekdajšieho člena trenčianskeho podsvetia Michala Vida sa však oficiálne nepotvrdili. Jankovskú si podala polícia, no nič jej nedokázali. Naopak, ona dvojicu zažalovala a videá museli stiahnuť.

„Moja Opička“

Aj najnovšie je to Jankovská, kto sa spomína v prípade prepojenia na „závadovú“ osobu. Tentoraz je ňou Marian Kočner. Ten štátnu tajomníčku označuje za „svoju Opičku“ a dušuje sa, ako bude riadiť ministerstvo po odchode „Mumlavej“, ako hanlivo nazýval ministerku Luciu Žitňanskú. Jankovská sa vyjadrila, že Kočnera ani Zsuzsovú nepozná. Onedlho si však polícia prišla po jej telefón. Dôvodom je vraj podozrenie, že si s obvineným písali priamo.

Podľa TV Markíza si vymenili až tisíc správ. Jankovská deň po odovzdaní mobilu odišla na dovolenku. K podozreniam sa vyjadrila až v nedeľu podvečer na Face­booku. Poprela, že by Kočnera vôbec poznala a že by si s ním písala. Zaútočila na Igora Matoviča, ktorý kvôli nej zorganizoval protest. „Ja ako právnička zásadne rozlišujem medzi faktmi a ohováraním. Podávam trestné oznámenie na Igora Matoviča za ohováranie a podnikám ďalšie právne kroky ohľadom údajnej komunikácie s M. K. a z toho vyplývajúcich úkonov vykonaných orgánmi činnými v trestnom konaní,“ napísala. Matovičov komentár prišiel onedlho: „Opička, pokoj. Skončíš v base!“Líder OĽaNO si ho dokonca odfotil a zverejnil. 

Marian Kočner: Údajne volal Jankovskú svojou „Opičkou“.
Marian Kočner: Údajne volal Jankovskú svojou „Opičkou“.
Zdroj: archív

Žiadajú demisiu

Matovič nie je jediný, kto na podozrenia reagoval. „Ak majú štátne orgány dôvod zaujímať sa o komunikáciu štátnej tajomníčky s podozrivým z objednávky vraždy a obžalovaným z iných trestných činov, je neobhájiteľné naďalej zotrvávať v jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti,“ vyjadrila sa prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom vyhlásení. „Zotrvávanie Moniky Jankovskej vo funkciách vyvoláva obavy o vplyve organizovaného zločinu na súdny manažment, ministerstvo spravodlivosti a vládu,“ myslí si aj poslanec za SaS Alojz Baránik.

„Jankovskú napriek jej harabinovskej kariére navrhla predsedníčka Súdnej rady SR Praženková ako kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu SR. Zároveň sa potvrdzujú podozrenia plynúce z prepojení na Kočnerov zmenkový biznis na Okresnom súde Bratislava 5 a Krajskom súde v Bratislave, kam ju nedávno ako sudkyňu preložili a na ktoré sme upozorňovali už v minulosti,“ tvrdí Baránik.

Podľa SaS je jej zotrvávanie vo funkciách štátnej tajomníčky, sudkyne a poslankyne za Smer nesúladné s fungovaním demokratického štátu. Jankovská sa zatiaľ k demisii nevyjadrila. Po odovzdaní telefónu odišla na dovolenku. O tom, že by mala odstúpiť, je presvedčená aj europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová. S jej bývalým manželom Fedorom Flašíkom Jankovskú v minulosti spájali. To, že by tvorili pár, však Flašík odmieta. „Naposledy sme sa videli vlani na hokeji v Skyboxe u nášho spolužiaka notára,“tvrdí Flašík. Dodáva, že netuší, či sa Jankovská s Kočnerom poznali alebo si písali. Flašík však Kočnera navštívil vo väzbe ešte v máji.

„Bol som tam kvôli dvom veciam. Producent Zuzany Piussi ma požiadal, aby som sa Kočnera spýtal, či by im do dokumentu niečo nepovedal, a sebe som bol vybavovať práva na celovečerný film,“ tvrdí Flašík. Režisérka Piussi sa proti spájaniu s Flašíkom už ohradila. „Chápem, že má z toho teraz pani Piussi žihľavku, ale požiadal ma producent, mladý chlapec, ktorý sa pozná s mojou dcérou, takisto producentkou,“vysvetlil Flašík.

Fedor Flašík: Spoločný priateľ Jankovskej a Kočnera vraj netuší, či sa poznali a písali si.
Fedor Flašík: Spoločný priateľ Jankovskej a Kočnera vraj netuší, či sa poznali a písali si.
Zdroj: Archív

Rozhodnutia pre Kočnera?

Flašíkova známa, Monika Jankovská však nie je jediná, u ktorej sa muži zákona zastavili po telefón. Po­dľa Denníka N si NAKA vypýtala telefóny aj od sudkýň Zuzany Maruniakovej, Miriam Repákovej a Andrey Haitovej. Posledná menovaná je Jankovskej sestra, ktorá pracuje na Krajskom súde v Bratislave a v čase ministrovania Štefana Harabina mu viedla kanceláriu. Celkom zaujímavá je v tejto spojitosti informácia, že sudkyňa Maruniaková mala na stole Kočnerov prípad. Rozhodla, že zmenku na osem miliónov eur má Koč­nerovi vyplatiť Pavol Rusko.

Ak by on nemal peniaze, záväzok mala splniť TV Makíza. Markizácki právnici vtedy poukazovali na to, že zmenka nebola preskúmaná a že na určenie, že je pravá, malo stačiť len Ruskovo tvrdenie. Odvolanie vo veci zmeniek zas dostal senát Krajského súdu, v ktorom sedela sudkyňa Haitová. TV Markíza podala na Haitovú námietku zaujatosti pre súdny spor s Jankovskou. Konanie však bolo prerušené po tom, čo sa veci začal venovať Špecializovaný trestný súd.

Aj prokurátor

NAKA nevynechala ani prokuratúru, kde Bystrík Palovič potvrdil, že mužom zákona vydal svoj telefón. Vo vyšetrovacom spise ku Kočnerovi sa nachádza opis údajnej diskusie Kočnera s Ladislavom Bašternákom: „Na záver Kočner s Bašternákom uviedli, že aj nad Bisťom sa zmráka, pričom ho má Čižnár odj…ť, teda má nad tým Bisťom pravdepodobne personálnu alebo disciplinárnu právomoc.“ Už od zverejnenia tejto časti spisu sa špekulovalo o tom, či je Bisťom práve Palovič. Tento prokurátor chcel v minulosti stíhať Gábora Grendela v prípade anonymného udania vo veci daní.

Obvinenie však neskôr zrušila Generálna prokuratúra SR. O Grendelovi bolo známe, že ležal Kočnerovi v žalúdku. Podal na neho trestné oznámenie za porušenie bankového tajomstva. Išlo o prípad podozrivej transakcie. NAKA takmer päť rokov po údajnom čine obvinila Grendela spolu s vtedajším ministrom Danielom Lipšicom. Prípad riešili vyšetrovatelia Štefan Jombík a Jaroslav Barochovský, ktorí z polície odišli po tom, čo sa dostali do podozrenia, že pracovali v prospech Kočnera.

S Banášom: Jankovská sa spoločenským udalostiam nikdy nevyhýbala.
S Banášom: Jankovská sa spoločenským udalostiam nikdy nevyhýbala.
Zdroj: Facebook M.J.

Grendel sa tiež stal hlavnou postavou Kočnerovej tlačovky o Lipšicovom stáde. Zverejnené boli esemesky údajne medzi niekoľkými novinármi a Grendelom. Palovičov syn, takisto prokurátor, dozoroval kauzu Filipa Rybaniča, ktorý si prezeral účty Roberta Kaliňáka a prišiel na obchod s Ladislavom Bašternákom. Ako neskôr upozornila opozícia, Palovič mladší vlastnil byt v komplexe, ktorý developoval práve Bašternák. A jeho otec mal zriadené záložné právo na jeden z bytov Ladislava Bašternáka. 

Prečo až teraz?

Zaujímavé však na odoberaní telefónov je to, že ich polícia pýtala od spomínaných osôb až minulý týždeň. Kočnerovou Three­mou pritom disponuje už relatívne dlho. Prvé správy z Threemy zverejnili médiá už 1. augusta. Po mobily sudcov, prokurátora a Jankovskej si však NAKA prišla až o 22 dní. Začiatkom mesiaca to boli správy zo spisu o zmenkách. Ďalšie časti komunikácie prišli 14. augusta a pochádzali zo spisu o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyšetrovatelia s nimi však disponovali už týždne pred zverejnením. Tak či tak, ktokoľvek si s Kočnerom dopisoval, zistil už minimálne prvého augusta, že majú jeho komunikáciu. A mal tak dosť času na to, aby všetko zo svojich mobilov vymazal a vymyslel si výborné zdôvodnenie, prečo sa v Kočnerovej Threeme nachádza. Alebo aby mobil vymenil. Nehovoriac o tom, že ktokoľvek by kul nie práve čisté plány s Kočnerom, zariadil by sa asi už v čase, keď ho zadržali.

Pozrite si nákladný životný štýl Jankovskej v GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať: