Tip na článok
Utečenci: Tí zo Sýrie sú treťou najpočetnejšou skupinou migrantov. Keď ich omrzí život v tureckom tábore, putujú do Európy a cez Maďarsko sa dostávajú až k nám.

Tisíce utečencov zaplavili Maďarsko a mieria na Slovensko

Podľa oficiálnych čísel na území Slovenska v druhom polroku 2014 polícia odhalila 650 ľudí s neoprávneným pobytom. Priamo pri prekročení hranice chytili policajti 157 ľudí.

Najviac utečencov od druhej svetovej vojny. Až 56 miliónov ľudí vlani ušlo pred vojnou a zlými životnými podmienkami. Európu zaplavujú utečenci najmä zo Sýrie, z Afganistanu, ale aj z Balkánu.

Migračné trasy vedú cez Maďarsko, Slovensko, Českú republiku a Rakúsko. Kým v Maďarsku zažívajú nápor desaťtisícov utečencov, slovenská cudzinecká polícia oficiálne hlási iba zopár zachytených migrantov.

Malé čísla

„Môžeme potvrdiť, že v poslednom období sme zaznamenali prípady nelegálnych migrantov prechádzajúcich cez Slovensko smerom do Česka a Poľska. Boli to osoby, ktoré požiadali o azyl v Maďarsku. Evidujeme ich najmä vo vlakoch a na cestných ťahoch. Policajti Úradu hraničnej a cudzineckej polície v spolupráci s orgánmi susedných štátov prijímajú spoločné opatrenia na elimináciu nelegálnej migrácie,“ hovorí Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

Podľa oficiálnych čísel na území Slovenska v druhom polroku 2014 polícia odhalila 650 ľudí s neoprávneným pobytom. Priamo pri prekročení hranice chytili policajti 157 ľudí. Z celkového počtu migrantov bolo 47 Sýrčanov, 101 Afgancov, 87 Kosovčanov a dvaja Albánci.

Čísla nie sú hrozivé, ak si ich však dáme do kontextu s dianím v susednom Maďarsku, sú až príliš optimistické. Tam ročne odchytia desaťtisíce utečencov, minulý rok v Maďarsku požiadalo o azyl 42-tisíc ľudí.

Sedemdesiatpäť percent z nich priznáva, že v Maďarsku zostať nemienia a plánujú cestovať hoci aj cez Slovensko ďalej na západ. Otázne je, ako je možné, že pri tisícoch migrantov naša polícia zachytila iba zlomok.

Megapočty od susedov

V druhom polroku 2014 zadržali na maďarsko-srbskej schengenskej hranici vyše sedemnásťtisíc nelegálnych migrantov. V januári tohto roka ich počet naďalej narastá. Dediny Mórahalom, Ásotthalom, Röszke, Újszentiván, Deszk a Tiszasziget dostávajú od maďarského ministerstva vnútra dotácie, ktoré by im mali pomôcť zvládať nápor utečencov.

Starosta Ásotthalomu László Toroczkai situáciu pomenoval ako humanitárnu katastrofu a maďarské médiá citovali aj jeho návrh riešenia - postaviť podobný plot, ako je na mexicko-americkej hranici. Múr vysoký päť metrov by mal mať aj kamerový systém s termovíziou a okolie by mali sledovať lietajúce drony.

„Za jeden rok narástol počet žiadateľov o azyl v Maďarsku na viac ako 42-tisíc. Drvivú väčšinu žiadostí podali v juhomaďarských regiónoch. Azyl v Maďarsku však v roku 2014 dostalo iba 503 žiadateľov,“ informoval maďarský Úrad pre imigráciu a národnosti. Podľa oficiálnych štatistík za minulý rok požiadalo o azyl 42 777 ľudí.

Za predchádzajúce dva roky žiadalo o azyl spolu 18 900 osôb. Na porovnanie, na Slovensku požiadalo v roku 2014 o azyl 331 osôb, z toho štrnástim úrady vyhoveli. Za posledných desať rokov na Slovensku žiadalo o azyl vyše 24-tisíc osôb, čo je o niečo viac ako polovica azylantov v Maďarsku za jeden jediný rok.

Vlakom na západ

Najpočetnejšou skupinou, ktorá prekračuje maďarskú hranicu so Srbskom, sú Kosovčania. Z krajiny ich nevyháňajú politické, ale ekonomické dôvody. Netaja sa tým, že chcú pokračovať ďalej v ceste do Nemecka a ďalších krajín, kde už žijú ich príbuzní.

Ďalšou významnou skupinou sú Afganci. Podľa maďarských štatistík ich vlani cez zelenú čiaru prišlo 7 400. O tisícku menej je utečencov zo Sýrie. Ak ich chytia v Maďarsku, po zadržaní a lekárskej prehliadke ich umiestnia v utečeneckých centrách.

Lenže odtiaľ migranti utekajú, aby pokračovali v ceste do Nemecka či Veľkej Británie. Najčastejšie idú vlakmi. Najvyťaženejšou utečeneckou linkou je vlak z Budapešti, ktorého trasa vedie cez Bratislavu a Brno do Prahy, Berlína a Hamburgu.

Podľa českých médií tamojšia polícia zachytí utečencov pred hranicami s Nemeckom a vracia ich do Maďarska, kde prvýkrát vstúpili na územie Schengenu. A ako je na tom slovenská polícia?

„Väčšina migrantov zachytených pri nelegálnom pobyte sú žiadatelia o azyl v Maďarsku. Na základe medzinárodných dohôd ich vrátime späť do Maďarska,“ vysvetľuje Paulenová z ministerstva vnútra.

Ako účinne slovenská polícia dokáže zachytávať spomínaných migrantov z Maďarska, ilustruje číslo z južnej Moravy, kde koncom minulého roka zadržali 255 utečencov vo vlaku z Maďarska.

„Úrad hraničnej a cudzineckej polície vykonáva cielené akcie zamerané na zisťovanie neoprávneného pobytu, na vytypované cestné komunikácie a vlakové spojenia,“ tvrdí Paulenová a dodáva, že slovenská polícia koordinuje opatrenia so susednými štátmi.

O zadržaní 255 migrantov na juhu Moravy slovenská polícia síce vie, ale… „Tvrdenie, že 255 utečencov prešlo nepozorovane cez Slovenskú republiku, sa nezakladá na pravde, pretože by tieto osoby boli vrátené späť na Slovensko,“ konštatuje hovorkyňa Paulenová.

Podľa konštatovania nášho ministerstva vnútra a cudzineckej polície sú prijaté opatrenia nateraz postačujúce. Voľne sa pohybujúci migranti sú pritom pre každý štát rizikom, pretože môžu byť medzi nimi aj ľudia prepojení na teroristické štruktúry.

Reálne sú aj zdravotné riziká. „Voľne a bez kontroly sa pohybujúci nelegálni migranti, ktorí prichádzajú do kontaktu s obyvateľstvom napríklad vo vlakoch, sú hrozbou pri šírení akútnych infekčných chorôb."

"Existuje riziko zavlečenia tuberkulózy, obzvlášť jej foriem spôsobených baktériami rezistentnými na konvenčnú liečbu. Reálne je riziko rozšírenia žltačky typu A aj brušného týfusu,“ dodáva lekár špecialista na cudzokrajné choroby Ivan Bakoš.

VIDEO Plus 7 Dní