...a tak si schválili, že po počas októbrovej schôdze sa po obednej prestávke na večerné hlasovanie už vrátiť nemusia.

Ďalší mandát? Hor sa na to

Multifunkčnosť poslancov neskončila so zákonom, ktorý ich obral o druhý plný plat za výkon volenej funkcie. Vysoká politika sa aj naďalej mieša s regionálnou a tak sa aj tento rok 4. novembra pobije o miesta v župách až tretina poslancov parlamentu.

O fleky vo vyšších územných celkoch majú až taký záujem, že boli ochotní zas si o niečo skrátiť pracovnú dobu. O zákonoch na októbrovej schôdzi hlasujú len o jedenástej doobeda. Na druhé hlasovanie, ktoré býva obvykle o piatej, sa vracať nemusia. Takýto návrh podal šéf Most-u-Híd Béla Bugár a nezahlasovala zaň len koalícia, ale napríklad aj poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený).

V praxi to znamená, že počas rokovacích dní, od utorka do piatka, sa máloktorí zákonodarcovia vrátia do svojich lavíc po obednej prestávke. Večerná rokovačka preto zíva prázdnotou.

Taký je život

Poslanci Smeru svoje hlasovanie veľmi odôvodniť nevedeli. „Taká bola dohoda,“ ozvali sa nevinne. Nestačilo poslancom na stretávanie s občanmi celé leto, tri mesiace, kedy parlament nezasadal? „Ukážem vám môj itinerár, že sa so mnou žena chcela rozviesť, ako som si dovolenku prekladal kvôli práci?,“ reagoval na túto našu nehoráznu otázku poslanec SNS Anton Hrnko.

Na poznámku, že poslanci NRSR sú zvýhodňovaní tým, že sa už po obede v parlamente nemusia ukázať a môžu ísť kampaňovať, oproti iným kandidátom do VÚC, ktorí majú zamestnanie, odpovedal: „Poznáte Karla Gotta? C´est la vie“. Taký je život, teda, odkázal po francúzsky všetkým, ktorí si musia na „kampaňovanie“ vziať v práci voľno.

Že sme prehnane prísni? Kdeže, veď už pred piatimi rokmi vtedajší líder SNS Ján Slota v parlamente vyhlásil: „Je to úplne trápne, keď si niekto myslí, že tu sedí na zadku, tlačí gombíky a ešte si myslí, že robí. To je nehoráznosť. Prosím vás netvárte sa ako ťažko pracujúci ľudia, o toto vás prosím.“ A ten o tom musel niečo vedieť.

Viac "vysvetlení" skorého odchodu poslancov z rokovania v podaní našich zákonodarcov si môžete prečítať v najbližšom čísle týždenníka Plus 7 dní č. 42.