Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa dnes začalo pojednávanie so Štefanom K., ktorý pred zhruba rokom a pol uviedol do stavu pohotovosti všetky bezpečnostné a záchranné zložky na Slovensku. Na rôzne štátne inštitúcie rozposielal rádioaktívnou látkou kontaminované listy. V nich sa sudcom či policajtom vyhrážal smrťou.

Kontaminované ameríciom

Prípad prepukol krátko po tom, ako 22. novembra 2016 prišiel podozrivý list na podateľňu Ministerstva spravodlivosti. Zaslal ho tam anonymný odosielateľ, ktorý okrem iného napísal, že ,,pred časom prebehol proces kontaminácie telesných schránok pracovníkov justície, prokuratúry a neplánovane aj skupiny vyšších dôstojníkov Policajného zboru v Prešovskom a Košickom kraji.“

V roku 2016 mal Štefan K. rozosielať po Slovensku rádioaktívnym prvom kontaminované zásielky. V súvislosti s tým bol obvinený z terorizmu. Hrozí mu doživotný trest.
V roku 2016 mal Štefan K. rozosielať po Slovensku rádioaktívnym prvom kontaminované zásielky. V súvislosti s tým bol obvinený z terorizmu. Hrozí mu doživotný trest.
Zdroj: Matej Kalina

Vzápätí vyplávalo na povrch, že listy veľmi podobného až totožného znenia prišli aj na niekoľko súdov. Chemické rozbory všetkých pritom preukázali, že zásielky boli kontaminované nebezpečným rádioaktívnym ameríciom. Ide o látku striebrobielej farby, ktorá sa pôsobením vzdušného kyslíka mení na sivastú. Zároveň je spôsobilá pri vdýchnutí alebo požití vyvolať ohrozenie alebo poškodenie zdravia.

Hrozí mu doživotie

Polícii sa relatívne rýchlo podarilo vypátrať, že za posielaním nebezpečných listov by mohol byť v tom čase 53-ročný Štefan K. zo Svitu, ktorého sa podarilo dokonca aj zadržať. Síce v súvislosti s iným prípadom, ale v každom prípade skončil ešte v decembri 2016 za mrežami. Následne ho vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil z obzvlášť závažného zločinu terorizmu, ako i ďalších závažných skutkov. A hoc dokazovanie jeho viny nebolo jednoduché, a to najmä kvôli tomu, že na istý čas odmietol so všetkými komunikovať a jeho zdravotný stav museli preskúmať hneď niekoľkí znalci v odbore psychiatria, napokon sa Štefana K. podarilo postaviť pred senát Špecializovaného trestného súdu.

Čo hneď v úvode pojednávania muž, ktorý iný ako doživotný trest po preukázaní viny dostať nemôže, sa dočítate v pripravovanom čísle Plus 7 dní.