Hlasom extrémistov z Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu sa po novom stal spevák Ondrej Ďurica, ktorý v minulosti bol frontmanom Bieleho odporu. Kapela je spájaná s neonacistami a na Wikipédii je na zozname neonacistických skupín. „Na sneme ĽSNS dňa 17.11. bol do funkcie hovorcu zvolený Ondrej Ďurica,“informoval kotlebovec Martin Beluský. Ten na čas prebral hovorcovskú štafetu po Milanovi Uhríkovi, ktorý zakotvil ako veľký odporca Európskej únie v Europarlamente.

Blízko k neonacistom

„Úbohá bytosť plná pretvárky, tvoj život je jeden špinavý trik a mňa striasa pohľad na lásku dvoch spotených mužov…,“spieva sa v jednom z homofóbnych textov kapely. Chlapcov z Bieleho odporu nekvárili len homosexuáli, ale aj úpadok národa a národných myšlienok. Nie je sa teda čomu diviť, že neonacistická kapela mala v svojom repertoári aj silne nacionalistické piesne.

Kamarát kotlebovcov, aj konšpirátorov

Samotný Ďurica v súčasnosti presedlal na sólo kariéru, no tematika piesní sa výrazne nezmenila. Okolo Ďuricovho mena sa posledné roky viackrát vzniesla kritika a polemika. Naposledy sa do povedomia širšej verejnosti dostal, keď mu jeden z bratislavských podnikov Babylon zrušil vystúpenie.

Voči akcii obľúbeného speváka neonacistov sa na sociálnych sieťach zdvihla vlna odporu, ale aj posmechu, čo malo za následok červenú pre Ďuricu. Následne mal koncertovať v kultúrnom dome v bratislavskej Dúbravke. Ten bol však nakoniec taktiež zrušený, a to z technických príčin.

Koncertné útočisko Ďurica nakoniec dostal v Nitre, kde sa zhodou okolností objavil aj Ďuricov súčasný šéf Marian Kotleba. Šéf extrémistov sa nebránil ani krátkemu príhovoru na pódiu a s Ďuricom pôsobili ako starí kamaráti. „Chcem, aby Slovensko bolo slovenské, Slovensko bolo kresťanské a Slovensko bolo biele,“povedal Kotleba.

Ďurica sa v poslednom čase stáva hviezdou aj v konšpiračných vodách. Zem a Vek, ktorého šefredaktor je v súčasnosti obžalovaný za extrémizmus v súvislosti s jeho nenávistným článkom Klin židov medzi Slovanmi, Ďuricu nazýva vlasteneckým spevákom.

Môžte ho nazvať neonacistom

Napriek tomu, že Ďuricov hudobný „talent“ majú v obľube skupiny s extrémistickými názormi a Biely odpor sa vyznačoval nacionalistickými a homofóbnymi textami, oslovenie, neonacista, Ďurica v obľube nemal. Dôkazom toho bol aj článok Nového Času, v ktorom ho denník počastoval práve týmto titulom.

Kontroverzný spevák a kotlebovec sa obrátil aj na súd, no ten prišiel v roku 2018 s jasným verdiktom. Novinári môžu vzhľadom na slobodu slova nazývať Ďuricu neonacistom. Súd upozornil, že si za to môže aj Ďurica sám, a to textami, ktoré spieva.

Viac fotiek kontroverzného speváka Ďuricu nájdete v GALÉRII