Tip na článok
Úrad amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti ICE zaradil Martina Guľu, vpravo, medzi najhľadanejších zločincov na svete pre obchodovanie s vojenským materiálom.

Tohto Slováka hľadajú Američania. Našiel ho Plus 7 DNÍ

Úrad amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti ICE zaradil Slováka Martina Guľu medzi desať najhľadanejších zločincov na svete. Týždenník PLUS 7 DNÍ ho našiel v Košiciach.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nadšenec airsoftu: Martin Guľa (v hornom rade druhý zľava) tvrdí, že do problémov sa dostal pre nákup prístrojov na nočné videnie, ktorý sa používa pri airsofte.
Americký imigračný a colný úrad: Má dvadsaťtisíc zamestnancov.
Košice: Hľadaného Martina Guľu sme našli v metropole východného Slovenska. Býva v paneláku, no pracuje mimo Košíc.

Slovensko má svojho zástupcu medzi najhľadanejšími ľuďmi na svete. Meno Martina Guľu z Bardejova sa pred pár dňami objavilo na internetových stránkach Interpolu, čím sa však výpočet inštitúcií majúcich v hľadáčiku tohto našinca nekončí.

Podobizeň vyšportovaného muža v okuliaroch svieti aj na portáli úradu pre vnútornú bezpečnosť Spojených štátov amerických, ktorý ho dokonca zaradil do desiatky najhľadanejších ľudí na svete.

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa vydal po stopách „prominentného“ našinca. Záhadného neznámeho objavil v metropole východu - Košiciach.

Prvý impulz

Pátranie odštartovalo zverejnenie profilu Slováka Martina Guľu na dvoch stránkach - Interpolu a úradu amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti - U. S. Immigration and Customs Enforcement (ICE). Fotografiu muža v okuliaroch dopĺňal jeho opis a dôvody vyhlásenia pátrania.

Na území Spojených štátov je obvinený z nelegálneho pašovania vojenského materiálu z USA, prania špinavých peňazí a používania falošných dokladov. Americkí vyšetrovatelia o našincovi z východného Slovenska napísali, že bol v rokoch 2006 až 2013 členom špeciálnych jednotiek slovenskej armády.

V decembri 2013 ho zadržali v hotelovej izbe v Londýne pri nákupe optiky na nočné videnie. Vo februári 2014, pred vydaním do USA, vraj utiekol z Anglicka.

Podľa expertov americkej agentúry používal okrem vlastného mena Martin Guľa dve falošné identity - vystupoval aj pod menami Mark Welder a Victor Clancy. ICE zaradil Martina Guľu medzi desať najhľadanejších ľudí na svete spolu s kolumbijským obchodníkom s drogami Luisom Albeirom Pena-Pena, ktorý riadil únos tajného agenta ICE v Kolumbii a žiadal zaňho výkupné dva milióny dolárov.

V zozname figuruje aj ruský haker Roman Olegovič Zolotarev, ktorý spôsobil bankovej spoločnosti škodu vo výške päťdesiat miliónov dolárov, necelých štyridsaťpäť miliónov eur.

Pri všetkých menách v top ten svieti varovanie pre prípadných odvážlivcov, aby sa nepokúšali ľudí zo zoznamu zadržať, ale telefonicky informovali ICE.

Pátranie

Muža, ktorého americký úrad vnútornej bezpečnosti viní z nelegálneho pašovania vojenského materiálu z USA, sme najprv hľadali v rodnom Bardejove. Odtiaľ viedli stopy do Košíc, kde mal dotyčný žiť.

Po hodinách zisťovania a následného pátrania na jednom z košických sídlisk sa zdalo, že sa nenápadného tridsiatnika nedočkáme. Napokon sa však pred panelákom, kde údajne býval, objavila čierna Škoda Superb a vystúpil z nej muž s okuliarmi na očiach a taškami v rukách.

Pri pohľade na fotografiu z profilu zverejneného na stránke ICE nebolo pochýb - z automobilu vyšiel Martin Guľa. Keďže podľa amerického úradu pre vnútornú bezpečnosť malo ísť o bývalého príslušníka špeciálnych jednotiek slovenskej armády, postupovali sme obozretne. O pohybe muža, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač, sme okamžite informovali policajné zložky.

Bezzubé úrady

Slovenská polícia rozbehla úkony potrebné na zadržanie hľadaného, no akcia sa nakoniec nekonala. Stopol ju prokurátor. Dôvod? Aj keby policajti zadržali Martina Guľu, neskôr by ho museli pustiť. Andrea Predajňová z Generálnej prokuratúry nás upozornila, že v prípade nejde o výkon zatýkacieho rozkazu na území Slovenska, ale o posúdenie prípustnosti a možnosti vydania osoby do cudziny.

„Vydaniu občana Slovenskej republiky do iného štátu bráni prekážka. Slovensko a dožadujúci štát, teda USA, nie sú viazané takou medzinárodnou zmluvou, ktorá by upravovala povinnosť vydať slovenského občana,“ dôvodila.

V praxi to znamená, že Slovensko nevydáva vlastných občanov do USA. Robí tak len v rámci Európskej únie. Ak by teda Martin Guľa prekročil slovenské hranice, úrady príslušného štátu ho môžu okamžite zadržať a eskortovať do USA.

Airsoftový nadšenec

Keďže slovenská polícia má v prípade zviazané ruky, rozhodli sme sa s tridsaťšesťročným rodákom z Bardejova stretnúť osobne. Bolo niečo po deviatej hodine ráno, keď Martin Guľa vyšiel pred panelák na košickom sídlisku. Chvíľu upratoval auto a potom vyštartoval na cestu.

Takmer po hodine jazdy zaparkoval pred firmou neďaleko ukrajinskej hranice a prekročil brány podniku. Usúdili sme, že je vhodný čas na rozhovor.

Po úvodných formalitách a predstavení sme prešli priamo k veci. Zisťovali sme, či vie, že je na neho vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz pre obchodovanie s vojenským materiálom.

Dovtedy dobre naladený Martin Guľa razom zvážnel a neveriacky sa opýtal: „Prosím?“ Pri pohľade na profil s vlastnou podobizňou dodal: „Nerozumiem tomu zatykaču, ale vysvetlím vám to.“

Martin Guľa začal tým, že bol airsoftový nadšenec. „Boli sme partia asi jedenástich chalanov, naozaj ma to bavilo.“ Aj preto vraj zriadil na internete diskusné fórum o prístrojoch na nočné videnie.

„Myslím si, že mám veľmi slušné vedomosti, a tak som tam publikoval v anglickom jazyku odborné komentáre o produktoch z celého sveta. Tie potom dopĺňali ďalší ľudia. Od jedného z nich, Američana, som dostal ponuku na kúpu jedenástich prístrojov na nočné videnie po tritisíc eur za kus,“ pokračoval.

Martin Guľa priznal, že keď v decembri 2013 prišiel do Londýna, aby si prevzal objednanú nočnú optiku, zadržali ho v jednom z miestnych hotelov. Dôvodom bol fakt, že obchodovanie s nočnou optikou a jej vývoz z USA sú podľa amerických zákonov považované za obchodovanie s vojenským materiálom.

Prečo po prístroje cestoval až na Britské ostrovy, keď si ich mohol dať z USA poslať priamo na Slovensko, vysvetlil nasledovne: „Malo mi to prísť priamo na Slovensko, ale muž, ktorý ponuku urobil, sa prestal ozývať. Po niekoľkých dňoch ma kontaktoval iný muž, že má pre nás tie zariadenia, ale že si po ne musím prísť do Londýna. Tam ma zadržali,“ tvrdil.

V anglickej väzbe strávil takmer dva mesiace. Prepustili ho na kauciu vo výške sedemdesiattisíc eur s prísľubom, že sa bude zúčastňovať na súdnych pojednávaniach. Na mastnú záruku sa mu vraj poskladala rodina.

Slovenské úrady o Guľovi vedeli

O zadržaní Martina Guľu v Londýne vedelo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. „Informoval nás priamo menovaný, a to telefonicky na núdzovej linke v neskorých večerných hodinách. Zastupiteľský úrad mu poskytol kontakt na právnikov vo Veľkej Británii, obratom bola informovaná policajná pridelenkyňa aj rodina zadržaného,“ uviedol šéf tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

Potvrdil, že Slovák bol zadržaný pre nelegálny nákup prístroja na nočné videnie. Spojené štáty však podľa Suska o vydanie Martina Guľu nežiadali. Z košickej prokuratúry sme sa však dozvedeli, že USA o Guľovi rokovali.

„Komunikácia vo veci vydaného zatykača na pána Guľu prebiehala medzi Interpolom Washington, Interpolom Bratislava a Krajskou prokuratúrou v Košiciach.“ K vydaniu nedošlo pre chýbajúcu vzájomnú dohodu. Informáciu o nevydávaní našich občanov do Spojených štátov nám potvrdilo aj ministerstvo spravodlivosti.

V klietke

Martin Guľa je na Slovensku ako v klietke. Len čo prekročí hranice, môžu ho zadržať a vydať do USA. Nad vážnymi obvineniami zverejnenými americkým úradom pre vnútornú bezpečnosť iba nechápavo krúti hlavou a dokola opakuje, že musí ísť o nedorozumenie. V americkom zatykači sa píše, že okrem vlastného používal mená Mark Welder a Victor Clancy.

Pod menom Welder vraj obchodoval s vojenským materiálom na území USA a pod menom Clancy zrejme vo Veľkej Británii. Martin Guľa však oponuje, že ide o dvoch diskutérov z jeho stránky o nočnom videní. „Neviem si vysvetliť, ako to vzniklo. V Amerike som nikdy nebol a nepoužil som ani žiaden falošný pas.“

Nerozumie ani samotnému zatykaču. „V novembri 2014 som bol ešte vo Veľkej Británii na pojednávaní a všetko vyzeralo v poriadku,“ vysvetľuje Guľa.

Informáciu o úteku z Londýna zverejnenú v zatykači považuje za nepravdivú: „Zaplatil som sedemdesiattisíc eur kauciu, na ktorú sa mi poskladala rodina. Dúfam, že o ňu neprídem. Verím, že sa to nejako vysvetlí.“

Zaskočila ho aj ďalšia informácia Američanov - že bol príslušníkom špeciálnych jednotiek ozbrojených síl na Slovensku. „Som zamestnaný v jednej firme od roku 2003 a mám modrú knižku. Nechápem, kde to zobrali,“ argumentoval Guľa.

Hovorkyňa slovenského ministerstva obrany Martina Balleková potvrdila, že v evidencii personálneho úradu slovenských ozbrojených síl nemajú žiadne údaje o tejto osobe.

Prísne zákony?

Slovenské úrady tvrdia, že do priebehu vyšetrovania nemôžu zasahovať, keďže prebieha na území USA. Zároveň potvrdili, že v Guľovom prípade ide výlučne o nákup techniky na nočné videnie a nie o zbrane. Americké zákony sú však v tomto smere striktné a za vojenský materiál považujú aj nočné videnie.

Nelegálne obchodovanie s vojenským materiálom je v USA trestný čin. Americký prezident Barack Obama podľa niektorých informácií zvažuje úpravu zákona o obchodovaní s podobnými produktmi.

Zatiaľ sa trestná sadzba pre porušenie exportných regulácií a pranie špinavých peňazí, ktoré je na obchod priamo viazané, pohybuje v rozmedzí niekoľkých rokov.

Príbeh Martina Guľu vyvoláva viacero otáznikov. Čas ukáže, či je za zaradením Slováka do prvej desiatky najhľadanejších nekalý biznis, alebo nadšenie pre airsoft a neznalosť cudzích zákonov. Prípad budeme sledovať.

Čo je airsoft

Je to bojová hra alebo adrenalínový šport, pri ktorom sa simulujú bojové situácie. Účastníci pri hre používajú funkčné repliky skutočných zbraní. Okrem hry sa dajú týmto spôsobom trénovať skutočné formy bojovej taktiky, tímové akcie i prežitie v boji. Airsoftové zbrane sú vernými kópiami skutočných zbraní.

Strieľajú ľahké plastové guľôčky s priemerom šesť alebo osem milimetrov s hmotnosťou 0,12 - 0,43 gramu. Na internete opisujú, že existuje mnoho herných scenárov zodpovedajúcich reálnym bojovým situáciám.

Môže ísť o činnosť špeciálnej jednotky proti žoldnierom, dobývanie bunkra, hľadanie zostreleného pilota, ochrana dôležitej osoby alebo obrana pozície. Airsoft sa hrá v budovách aj v lesoch.

Čo je ICE

Americký U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) je najväčší vyšetrovací orgán vnútornej bezpečnosti USA, ktorý spadá pod americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti. Vznikol v marci 2003 a v súčasnosti má viac ako dvadsaťtisíc zamestnancov vo vyše štyristo kanceláriách v USA a na celom svete.

Úlohou ICE je chrániť Spojené štáty proti teroristickým a iným zločineckým organizáciám, ktoré sa venujú napríklad obchodovaniu s ľuďmi, nelegálnemu vývozu zbraní, finančným podvodom či falšovaniu dokladov a ohrozujú tak národnú bezpečnosť krajiny.

VIDEO Plus 7 Dní