Tip na článok
Matka s dcérou: Obe dámy Tomanové boli podľa nášho zdroja prítomné na rokovaní krízového štábu.

Tomanová na rokovaní s dcérou Petronelou: A kto sa staral o zverené deti?

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová dala nedávno vykonať kontrolu v detskom domove u dcéry ombudsmanky Viery Tomanovej.

Trápilo ju, že so súhlasom štátnych orgánov vraj v súkromnom detskom domove PETO drží deti, ktoré by mali byť v profesionálnych rodinách. Kontrola však ukázala aj to, že deti počas kontroly boli len v prítomnosti Tomanovej, upratovačky a šoféra.

Zmenilo sa odvtedy niečo? A kto sa reálne stará o deti v súkromnom detskom domove PETO, ktorý vedie jej dcéra?

Vozí mamu

Do redakcie prišiel tip od čitateľa, ktorému sa podarilo odfotiť obe dámy Tomanové. Medializovaná kauza resocializačného centra v Galante prinútila komisárku pre deti Vieru Tomanovú, aby v týchto dňoch zasadol krízový štáb. Na jeho rokovaní bola - podľa nášho zdroja - prítomná aj jej dcéra Petronela. Ako sme sa dozvedeli, Vieru Tomanovú „priviezla na rokovanie dcéra, auto mala zaparkované asi dve hodiny.“

A tak sa priam núka otázka, - kto sa v tom čase staral o deti?

Podľa Jany Lukáčovej, hovorkyne z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny je v Tomanovej domove umiestnených až pätnásť(!) maloletých detí. Prekvapila nás aj informácia, že Petronela Tomanová je už evidovaná ako profirodič, čo znamená, že ona sama sa stará o deti a nielen o prevádzku a chod domova. Navyše, v domove vraj pracuje až desať zamestnancov, z toho traja profesionálni rodičia. Kde sa však všetci podeli, keď bola na kontrole Dubovcová?

Viera Tomanová: S dcérou Petronelou prichádzajú na krízový štáb.Foto: PLUS 7 dní

Nekompetentní?

Dubovcová už nedávno vyjadrila pochybnosti o kompetentnosti personálu, ktorý sa má o deti starať. Petronela Tomanová právnikom kancelárie tvrdila, že detský domov zamestnáva niekoľko vychovávateliek na dvanásťhodinový pracovný pomer. „Počas osobného prieskumu, ktorý sa konal v dopoludňajších hodinách sa v detskom domove nachádzala iba Tomanová a jej pomocná sila. Tá sa však venuje výlučne upratovaniu, teda nejedná sa o jednu z vychovávateliek zabezpečujúcich starostlivosť o deti v detskom domove," informoval PLUS 7 DNÍ už dávnejšie verejný ochranca práv.

Médiá aj Dubovcová už viackrát upozornili aj na prítomnosť muž oslovovaného ako Roman. Ten mal s detským domovom spolupracovať na dobrovoľníckej báze. Ako je však možné, že sa cudzí človek, ktorý tam nemá čo robiť, pohyboval v prítomnosti detí? Podľa slov Tomanovej deti občas vozí do školy, prípadne im vozí obedy. Ak si teda zrátame prítomnosť týchto ľudí počas kontroly, znamená to, že v čase neprítomnosti Petronely sa o deti stará len upratovačka a šofér?

A koho okrem médií vlastne trápi, ako sa starajú o domovácke deti a ako sa narába s ich právami? Prokuratúra ani súdy vo veci nekonajú, keďže tam podľa nich k pochybeniu nedošlo. A Petronela Tomanová na domov naďalej poberá štedré príspevky od štátu.

VIDEO Plus 7 Dní