Tip na článok

Tony liekov končia v koši: Ministerstvo chce lekárov v predpisovaní skrotiť. Doplatí na to pacient?

Nadspotreba liekov nás vychádza draho. Pritom stovka ton liečiv končí v koši. Ministerstvo zdravotníctva preto prichádza s novým opatrením.

Galéria k článku (6 fotografií )
Budú dostupné? Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje na možný problém s dostupnosťou liekov, podľa rezortu zdravotníctva nehrozí.
Budú dostupné? Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje na možný problém s dostupnosťou liekov, podľa rezortu zdravotníctva nehrozí.
Tony liekov končia v koši: Minulý rok vyzbierali lekárne 107 ton nespotrebovaných liečiv.

Lekári by podľa novej vízie vydávali len obmedzený počet predpisov. Limity by mali byť zavedené na predpisovanie liekov v ambulanciách. Výdavky na spotrebu liekov by to vraj malo v budúcom roku znížiť o 20 miliónov eur.

Ktoré lieky sú „zbytočné“?

Cieľom zavedenia limitov na predpisovanie liekov u ambulantných lekárov je podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Stanislavy Luptákovej „efektívna redistribúcia zdrojov v zdravotníctve, to znamená nachádzať úspory tam, kde sú a ušetrené prostriedky naopak používať tam, kde ich je nedostatok“. Povedané po lopate - to, čo sa ušetrí na liekoch, môže sa investovať inam.

Znížiť by sa malo predpisovanie liekov, ktoré lekári ordinujú duplicitne alebo zbytočne, čo je podľa Luptákovej snahou ministerstva, ale aj zdravotných poisťovní. Otázkou však je, kto posúdi, či sú lieky predpísané zbytočne. Pacient totiž očakáva, že by to mal vedieť práve lekár, ktorému sa s dôverou zveril do rúk.

Limity: Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce obmedziť nadspotrebu liekov zavedením limitov na ich predpisovanie v ambulanciách.​ Foto: TASR

Navyše o tom, ako by takéto limitované predpisovanie vyzeralo v praxi, ministerstvo hovorí len hmlisto. Vlastne, presnejšie povedané, ešte vôbec nevie, ako ho bude realizovať. Podľa Luptákovej to bude „predmetom odborných diskusií“.

Zníži sa dostupnosť?

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) doktorka Katarína Kafková vraví, že so zastavením plytvania v zdravotníctve súhlasia, no „opatrenia je nutné robiť veľmi citlivo a opatrne, aby zostala zabezpečená adekvátna dostupnosť, kvalita a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ktorí ju ozaj potrebujú“.

Plošné zavádzanie limitov u všetkých predpisujúcich lekárov by mohlo podľa Kafkovej spôsobiť pacientom, najmä tým chronickým, či vyžadujúcim drahšiu liečbu, problém s dostupnosťou liekov.

To si zrejme hovoria aj samotní pacienti. Čo ak prídem k lekárovi na konci mesiaca a bude mať už vyčerpané limity na môj liek? - pýtajú sa. Ministerstvo zdravotníctva takéto obavy vytrvalo odmieta. „Pohľad na reálnu spotrebu liekov ukazuje, že existujú podstatné rezervy, stanovenie limitov dostupnosť liekov pre pacientov v žiadnom prípade neohrozí,“ hovorí Luptáková s tým, že podobné modely existujú aj v iných krajinách.

Budú dostupné? Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje na možný problém s dostupnosťou liekov, podľa rezortu zdravotníctva nehrozí. Foto: Ľubo Vojtek

Lepšie nastavenie

Prezidentka asociácie na ochranu pacientov je presvedčená, že by bolo lepšie, aby si poisťovne a lekári sami vydiskutovali dôvody vyšších nákladov na predpisovanie liekov. Môžu totiž závisieť od rozličných faktorov. Najvhodnejším riešením by však bolo vytvorenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pre jednotlivé ochorenia, aby bolo jasné, na čo má pacient nárok.

„Nedostatočne tiež využívame potenciál klinických farmakológov a klinických farmaceutov pri nastavovaní liečby a pri posúdení správneho dávkovania liekov najmä u pacientov s viacerými ochoreniami, či u pacientov s poškodenými orgánmi.“

Plytvanie je fakt

Vlani sa na Slovensku vyzbieralo 107 ton nespotrebovaných liekov. Tento rok len počas jarného zberu už skoro 52 ton. Slováci v porovnaní s Čechmi potrebujú viac liekov na tráviaci trakt, kardiovaskulárny, nervový a respiračný systém a antiinfektív.

Tony liekov končia v koši: Minulý rok vyzbierali lekárne 107 ton nespotrebovaných liečiv. Foto: Matej Kalina

Ako nám povedal PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský, na odhaľovanie duplicít v predpisovaní liekov je najlepším nástrojom elektronizácia. Poisťovňa má online službu vďaka, ktorej majú lekári prehľad o liekoch, ktoré boli pacientovi už predpísané.

Podľa Štepianského práve vďaka tomu napríklad zistili, že istému pacientovi za polrok predpísal lekár 72 rôznych liekov, celkom 183 balení. Ďalším rekordom je predpis pre jedného pacienta v rámci mesiaca – 22 rôznych liekov od 11 lekárov. A do tretice, jednému pacientovi deviati lekári predpísali v priebehu jedného mesiaca 36 balení toho istého lieku na spanie.

Revízny lekári Všeobecnej zdravotnej poisťovne robia kontroly zamerané aj na predpisovanie liekov. V minulom roku vykonali 8 355 priamych kontrol s finančným efektom viac ako 19 miliónov eur. „V tejto sume je zahrnutá nesprávne i duplicitne vykázaná zdravotná starostlivosť, vrátane liekov,“ povedala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Ako doplnila, lekár za to môže dostať finančnú sankciu. Či ju poisťovňa aj udelila a v akej výške, Balážová nespresnila.

VIDEO Plus 7 Dní