Na súde kajúcnik, v súkromí posmeškár. Peter Tóth si počas svojej včerajšej výpovede na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sypal popol na hlavu. Ešte pred začiatkom prišiel k rodičom zavraždenej dvojice Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a potichu sa im ospravedlnil. Podľa jeho komunikácie s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema po vražde mladého novinára toľko empatie a ľútosti nepociťoval. „A už z neho urobili svätca. Všetko som prečítal a som zdesený,“ písal Kočnerovi. Na jeho poznámku, že odteraz sa budú predávať sošky Kuciaka, Tóth reagoval: „😂😂😂 Svätý Kuciak, óóóóóórodúúúúúúj zááá nááááás 😇🙏.“
Odznaky podľa Tótha
V tom čase už námestia po celom Slovensku zapĺňali desiatky tisíc ľudí pobúrených ohavnou vraždou a znechutených vládou, ktorá dala priestor a dlhotrvajúcu beztrestnosť ľuďom ako Marian Kočner. Symbolom protestov sa stal odznak #AllForJan, na počesť novinára a jeho partnerky. Tóth to pred Kočnerom, ktorý už vtedy figuroval medzi podozrivými, okomentoval slovami: „Asi si dám vyrobiť odznak #nothing for Jan. Teda nie nothing, ale no one for Jan.“
Delobuchy na námestia
S pochodmi Za slušné Slovensko by si svojou logikou na mieste riaditeľa SIS Antona Šafárika poradil lepšie. „K**va, keby nebol Šafárik k**ot, j**ne na pochode pár delobuchov a prinesie dôkazy, že opozícia chystala teroristický útok,“ prejavil skúsenosti bývalého riaditeľa kontrarozviedky.
V deň, kedy informácia o poprave mladého páru v rodinnom dome vo Veľkej Mači prenikla na verejnosť, svojmu nadriadenému Peter Tóth podal verziu, ako sa má hájiť. „Takáto veta by mohla odznieť: Pred časom ma upozornili, aby som dal pokoj tým zmenkám, lebo ma zničia. Neviem, čo sa stalo pánovi Kuciakovi, ale keby ma chcel niekto naozaj zničiť, urobil by niečo veľmi podobné,“ radil Kočnerovi Tóth.
A nechýbali ani jeho teórie o možných motívoch zločinu. „Len aby sme sa nedočkali vraždy zo žiarlivosti,“ podotkol a na druhý deň pripojil: „A čo ak ten Kuciak niekoho vydieral? Čo ak mu mal vo štvrtok alebo v piatok doniesť lóve, ale priniesol mu namiesto toho guľku?“ Dlhé mesiace pred krvavým činom bolo známe, že Kočnera znervózňovali Kuciakove odhaľujúce články, a že sa mu za ne vyhrážal. Fotografie a informácie o novinárovi z jeho sledovania posunul podľa obžaloby Tóth Kočnerovi a tie sa dostali cez Zsuzsovú až k vrahom.
Služby pre Smer
Väčšmi ako pohoršenie nad smrťou Jána Kuciaka zamestnávala Tótha myšlienka o svoju osobnú budúcnosť. Mal obavy zo zatýkania. „Bratm, myslíš si, že naozaj bude o naše služby u Fica záujem?“ dotazoval sa Kočnera, ktorý bol v úzkom kontakte so smeráckym alipašom Norbertom Bödörom.
Bývalý siskár Peter Tóth roky plnil rozkazy Mariana Kočnera. So svojim komandom na jeho objednávku sledoval novinárov a podielal sa na ich diskreditácii. Po vzatí Kočnera do väzby mu aj naďalej slúžil. S políciou sa rozhodol spolupracovať až osem mesiacov po vražde Kuciaka a jeho snúbenice. Jeho včerajšia výpoveď bola pre objasnenie zločinu dôležitá. Opísal, ako mu obžalovaný Kočner v roku 2017 na dovolenke v Chorvátsku hovoril, že po vražde nejakého novinára by sa ostatní zľakli a po vražde druhého by bol definitívny pokoj.
Opísal spôsob “práce“ taktiež z vraždy obžalovanej Aleny Zsuzsovej ako Kočnerovej volavky na politikov a iné vplyvné osoby. Tvrdil, že až po čase pochopil, že sledovanie a diskreditácia novinárov sú podvod a Kočner ním chcel kryť Kuciakovu vraždu. Zároveň ozrejmil texty motákov, ktoré mu Kočner z basy posielal. Žiadal v nich o pomoc sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku, predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, no najmä oligarchu Norberta Bödöra. Ten mal mimoriadne blízky vzťah s predsedom Smeru Robertom Ficom. Tóth dodal, že je presvedčený, že vraždu si objednali Kočner so Zsuzsovou.
Právni zástupcovia rodičov zavraždenej dvojice Daniel Lipšic a Roman Kvasnica označili Tóthovo svedectvo za dôveryhodné.
Peter Tóth nebol doteraz v súvislosti so sledovaním novinárov obvinený. Národná kriminálna agentúra aj naďalej vedie vyšetrovanie pre prečin nebezpečného prenasledovania a prečin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy.