Konkrétne sa súd zaoberá čítaním výpovedí z prípravného konania svedka Petra Tótha. Toho ešte v septembri na súd predviedla polícia, vypovedať však odmietol. Jedna z výpovedí Tótha sa týkala skutku prípravy vrážd prokurátorov. Podľa svedka sa obžalovaný Marian Kočner vyjadroval „s veľkou nenávisťou" o vtedajšom prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Marošovi Žilinkovi.

Rovnako negatívne sa podľa neho vyjadroval aj o Danielovi Lipšicovi v dobe, keď bol ešte advokátom. "Vyjadroval sa o ňom ako o Lipsteinovi," povedal svedok. Tóth tiež potvrdil, že bol poverený sledovaním Lipšica za účelom získania kompromitujúcich informácií. V ďalšej svojej výpovedi bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Tóth uviedol, že Marian Kočner sa v istom čase stotožnil s názorom, že "vražda môže byť spôsob riešenia problémov".

Zároveň zopakoval tvrdenie, že mu obžalovaný počas dovolenky v roku 2017 povedal, že keby bol zavraždený napríklad jeden novinár, "bol by pokoj". Pokiaľ ide o Jána Kuciaka, Marian Kočner bol podľa Tótha presvedčený, že píše na niekoho objednávku. Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerov a Alene Zsuzsovej. Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla tohto roka.

FOTO zo súdu v GALÉRII.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.