Tip na článok
Situácia na trhu práce absolventom praje. Na inzeráty firiem reaguje menej ľudí a všeobecne je nezamestnaných s niekoľkoročnou praxou žalostne málo. Tu prichádzajú na rad absolventi, ktorým sa otvárajú nové možnosti.

TOTO je recept na úspech: Tieto VYSOKÉ ŠKOLY musíte vyštudovať, aby ste zabodovali na trhu práce

Zamestnávatelia netrpezlivo očakávajú príchod nových absolventov na trh práce. Nie všetkých ale vítajú s otvorenou náručou.

Galéria k článku (22 fotografií )
Najlepšie šance zamestnať sa majú absolventi informatiky, strojárstva a ekonomiky.
Najlepšie šance zamestnať sa majú absolventi informatiky, strojárstva a ekonomiky.
Nie každý absolvent si nájde po škole prácu bez problémov a ešte aj v odbore.

Záujem o čerstvo doštudovaných uchádzačov o prácu síce oproti minulému roku stúpa, ale niektorí sú predsa len žiadanejší ako iní. Ako asi už tušíte, podľa prieskumu spoločnosti Profesia je absolútne najväčší dopyt po absolventoch informatiky, strojárstva a ekonomiky.

Slovenskí študenti oznámkovali svoje univerzity: Správajú sa k nám ako k chovnej zveri!

Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli Profesia.sk. „Rebríček preto nehodnotí úroveň vyučovania a kvalitu škôl, ale zameriava sa na záujem zamestnávateľov o ich absolventov,“ uviedla PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Chcete zarábať viac? Tu sú rady, ako si vyjednať vyšší plat

Nie každý absolvent si nájde po škole prácu bez problémov a ešte aj v odbore.
Nie každý absolvent si nájde po škole prácu bez problémov a ešte aj v odbore.
TASR

Vyučení robotníci zmizli. Môže za to aj snaha vychovať z detí vysokoškolákov s ľahkým životom

Môžu si vyberať

Situácia na trhu práce absolventom praje. Na inzeráty firiem reaguje menej ľudí a všeobecne je nezamestnaných s niekoľkoročnou praxou žalostne málo. Tu prichádzajú na rad absolventi, ktorým sa otvárajú nové možnosti.

„Minulý rok bolo na portáli Profesia.sk uverejnených 237 950 ponúk. Takmer tretina z nich bola vhodná pre absolventov. Slováci, ktorí vlani dokončili vysokú školu, si tak mohli vyberať z viacerých ponúk ako predošlé roky,“ hovorí Richterová. Počet vhodných inzerátov stúpol medziročne o 30 percent. Treba tiež podotknúť, že absolventi nemusia vždy naplniť voľné pracovné miesta podľa predstáv zamestnávateľa.

V týchto firmách sa „maká“ najlepšie: Slováci si zvolili naj zamestnávateľov

Profesia.sk

Sedemsto eur v čistom? Slovákom to už nestačí

Menej a menej absolventov

Priamo úmerne klesajúcej demografickej krivke, klesá aj počet absolventov. Podľa údajov Centra vedecko-technických informácií bolo v roku 2015 presne 39 953 absolventov denného vysokoškolského štúdia. Vlani ich pritom bolo o 1682 menej.

Ďalším dôvodom klesajúceho počtu slovenských študentov je tiež posudzovaná (ne)kvalita našich vysokých škôl. Slováci idú čoraz častejšie študovať do susedných krajín, najmä na české univerzity.

Pravda o platoch Slovákov a Čechov. Elektrikár za riekou Moravou zarobí až o 500 eur viac

„Problémom však je, že väčšina sa rozhodne zostať pracovať práve tam, kde študovala. Dokazujú to aj štatistiky, podľa ktorých za posledné roky odišlo zo Slovenska viac ako 300-tisíc ľudí. Z toho až polovica do 30 rokov,“ povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

Študenti: Mnohí idú radšej za vzdelaním do zahraničia a zostávajú tam aj po škole.
Študenti: Mnohí idú radšej za vzdelaním do zahraničia a zostávajú tam aj po škole.
ilustračné, TASR

Ktorý odbor sa oplatí študovať?

Najlepšie uplatnenie na trhu práce majú informatici. Atraktivita týchto absolventov je priamoúmerná množstvu pracovných ponúk v tomto odbore. Nájsť vhodného adepta na IT pozície je v súčasnosti v porovnaní s ostatnými odvetviami najnáročnejšie.

Naše platy rástli najviac za šesť rokov. Ktoré profesie si prilepšili najviac? Budete prekvapení

V minulom roku platilo, že životopis doštudovaného informatika si pozrelo v priemere takmer deväť zamestnávateľov. Okrem absolventov informačných štúdií je však enormný záujem aj o strojárov a ekonómov. Pre porovnanie, kým životopis absolventa ekonomiky si pozreli zamestnávatelia v priemere takmer 6-krát, údaje umelcov zaujímali iba dvoch zamestnávateľov.

Profesia.sk

Bitka o absolventov Ekonomickej univerzity

Napriek tomu, že medzi najnedostatkovejšími odvetviami, v ktorých zamestnávatelia len veľmi ťažko hľadajú nové pracovné sily, sa umiestňuje najmä IT a ďalšie technické vedy, prieskum ukázal, že na trhu práce bodujú najmä absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Človek ohrozený druh? Roboti nám šliapu na päty všade, kam sa obzrieme

Priemerný záujem o absolventov fakúlt Ekonomickej univerzity je vyšší ako záujem o všetky technické univerzity na Slovensku. Tie obsadili postupne druhé, tretie a štvrté miesto. Dôvod? Ekonómov, účtovníkov či mzdových pracovníkov potrebuje každá spoločnosť, aj tá priemyselná.

Profesia.sk

Informatika a medzinárodné vzťahy

Čo sa týka najžiadanejších fakúlt, prvé miesto obhájila Fakulta informatiky a informačných štúdií na Slovenskej technickej univerzite. V roku 2015 si životopis absolventa tejto fakulty pozrelo v priemere takmer 10 firiem. Záujem za rok ešte narástol a momentálne je to vyše 11 spoločností.

„Osobitnou hodnotou našich absolventov je, že každý jeden z nich už počas štúdia riešil konkrétne projekty, neraz zadávané partnermi z praxe,“ reagoval rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer.

TOTO sú najluxusnejšie väznice, kde si odsúdenci odpykávajú trest. Veď žijú lepšie ako študenti na slovenských internátoch!

Profesia.sk

Výrazne poskočili absolventi Fakulty medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite. Oproti minuloročnému rebríčku stúpli o šesť miest a o týchto absolventov bol celkovo v roku 2016 vôbec druhý najväčší záujem. Silnou stránkou čerstvo vyštudovaných ekonómov je najmä znalosť cudzích jazykov, čo oceňujú najmä zahraničné firmy pôsobiace na našom území.

Majiteľka pekárne Vamex: Nízka nezamestnanosť? Nikto robiť nechce

Na absolventoch Ekonomickej univerzity v Bratislave zamestnávatelia oceňujú, že ovládajú svetové jazyky.
Na absolventoch Ekonomickej univerzity v Bratislave zamestnávatelia oceňujú, že ovládajú svetové jazyky.
Matej Jankovič

„Za komparatívnu výhodu je možné považovať možnosť štúdia študijných programov v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku a možnosť získania v šiestich programoch dvojité diplomy s významnými univerzitami vo svete, čo tiež vytvára veľmi dobré podmienky pre uplatnenie študentov po skončení štúdia,“ myslí si prorektorka pre vzdelávanie Ekonomickej univerzity v Bratislave Zuzana Juhászová.

Lovci mozgov: Na profesionálnej pracovnej sieti to skúšajú aj na Slovákov

Štatistika

Podľa ostatnej zverejnenej štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny o nezamestnanosti na Slovensku, pribudlo do evidencie úradov práce v máji 2897 absolventov, z toho 2234 s vysokou školou.

Dokopy bolo v máji 10 294 nezamestnaných absolventov, z toho 3988 s vysokoškolským diplomom. Najviac nezamestnaných absolventov bolo v máji v Prešovskom kraji (2553), najmenej v Bratislavskom (548). Prácu sa podarilo nájsť 2091 absolventom.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní