Kvôli korupcii, tomuto veľkému neduhu súčasnej spoločnosti si premiér na stretnutia volá predstaviteľov všelijakých združení, ktorých mená doteraz ledva pomedzi zuby precedil, za tisícky eur necháva tlačiť informačné letáčiky a zvoláva aj špeciálne semináre.

Po skončení jedného takého dnes na tlačovej konferencii uviedol, že povinnosťou úradu vlády je vytvárať prostredie, ktoré bude znižovať priestor pre netransparentné konanie. „Budem sa angažovať v boji proti korupcii,“ zdôraznil pán premiér.

Ľudia sa musia báť!

V tejto súvislosti tiež vyslovil presvedčenie, že ľudia musia mať istotu, že ak budú pýtať úplatok, druhá strana môže spolupracovať s políciou. „Musia sa báť. Musia vedieť, že budem tlačiť všetky orgány, napríklad spravodajské služby, aby v súlade so zákonom intenzívnejšie zberali informácie o korupcii. Musia vedieť, že pravdepodobnosť odhalenia korupcie v štátnej správe je vysoká,“ vyhlásil počas semináru s názvom Zvyšovanie právneho povedomia v oblasti prevencie korupcie a boja proti korupcii.

Robert Fico zároveň oznámil, že urobil organizačnú zmenu, podľa ktorej zo sekcie kontroly na úrade vlády preložil priamo do kancelárie predsedu niekoľko ľudí. Tí budú organizovať sériu podujatí pre predstaviteľov štátnej správy, verejnej správy a samosprávy. Povinnosťou úradu vlády je totiž podľa neho vytvárať prostredie, ktoré bude znižovať priestor pre netransparentné konanie.

Premiér nezabudol zdôrazniť, že čo sa korupcie týka, on osobne nemá žiadne zľutovanie pre nikoho. „Je mi jedno, či to bude malý, alebo vysoký predstaviteľ štátnej správy." Po otázke o podozreniach voči Robertovi Kaliňákovi, na ktorú Fico odmietol odpovedať, spred novinárov odišiel.

Čo na to Harabin?

Najnovšie protikorupčné aktivity predsedu vlády nenechali chladného ani bývalého ministra spravodlivosti a šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý má na to jasný názor. Vôbec nerozumie tomu, ako môže o boj proti korupcii hovoriť práve Róbert Fico.

„Ten istý Fico, ktorý hovorí, že treba bojovať proti korupcii, ktorý hovorí nahlasujte mne korupciu a on býva v korupčnom Bašternákovom byte. No tak už horší výsmech… To už je na hulváta!" zlostí sa Harabin.