Minulý pondelok vyšli tisíce učiteľov do ulíc, no niektorí vládni činitelia mali dve noci predtým úplne iné starosti. Napríklad, ako sa dostať z limuzíny do Palugyayovho paláca na honosný ples diplomatov po snehovej kaši v topánkach.

Ministerstvo zahraničných vecí o tohtoročnom, už 17. ročníku reprezentačného plesu vôbec neinformovalo, ba pred voľbami ho chcelo urobiť bez pozornosti verejnosti. Prominentná zábava dala do pozoru celú čatu policajtov vrátane Úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Tí kontrolovali vstupenky hostí, organizovali dopravu na ulici pri ministerstve a nekompromisne zabezpečovali priestor v areáli ministerstva, na plese i mimo neho.

A aby sa čelní predstavitelia nášho štátu, ale aj podnikatelia, diplomati a honorárni konzuli mohli bezpečne dostať z plesu domov, technické služby tentoraz neožili až po kalamite.

Ako mávnutím zázračného prútika sa na Hlbokej ulici v hlavnom meste zjavili vo chvíli, keď poslední hostia zaujali miesta v priestoroch paláca. Cestári posýpali a odhŕňali sneh, čo im sily stačili.

Čítajte viac:

Cigánski diabli zažili šok na Plese v opere: Hrali sme tam naposledy!

Kto to zacvakal

Ministerstvo napriek opakovanej žiadosti na naše otázky o plese neodpovedalo. Rezort Miroslava Lajčáka tají, kto všetko sa na podujatí zúčastnil a kto na ňom vystupoval. Nedozvedeli sme sa ani to, koľko celá paráda stála a kto ju financoval. Minulé roky rezort tvrdil, že ples pokryli zo sponzorských peňazí.

Či to bolo rovnako aj tento rok, teda ostáva tajomstvom. Jediný oficiálny dokument je zmluva medzi Správou služieb diplomatickému zboru (SSDZ) a firmou MAFER o vykonaní reklamy.

Štátna akciovka zaplatila súkromnej spoločnosti za dva reklamné bannery, logo na kartičkách na stoloch a prezentovanie loga SSDZ v rámci projekcie na obrazovkách počas podujatia päťtisíc eur.

MAFER ako agentúra poverená prípravou a organizačno- technickým zabezpečením celého plesu má uzatvorenú aj zmluvu o spolupráci. Tá však už zverejnená nie je.

Príležitosť zabaviť sa si nenechal ujsť minister financií Peter Kažimír, minister životného prostredia Peter Žiga ani podpredseda vlády Ľubomír Vážny. Z podnikateľov nechýbal napríklad šéf Slovnaftu Oszkár Világi. Obyvatelia susediaceho bytového domu až také veľké potešenie z plesu nemali.

„Zariadenia a catering odstraňovali celú noc až do rána. Volali sme aj políciu. Popudzujúca je najmä arogancia, veď nech to balia počas pracovných dní a nie, aby sa ľudia nevyspali,“ posťažovala sa jedna z obyvateliek.