Dnes rodina pochová bývalého policajného prezidentka Milana Lučanského v jeho rodnej dedine Štrba. Lučanský spáchal 30. decembra vo väzbe samovraždu. Bol obvinený z korupcie. Napriek tomu, že rodina odsúdila tých, ktorí sa pokúsia pohreb „zneužiť na politické ciele“, vzhľadom na citlivosť prípadu sa tomu, zdá sa, nevyhne, či už sa vládni predstavitelia cirkevného pohrebu Lučanského, ktorí má byť len v kruhu blízkych, zúčastnia, alebo nie. Svoju neúčasť na pohrebe bývalého policajného šéfa vládni predstavitelia síce avizovali, no vášne vyvolávajú aj smútočné vence od nich.

(Ne)pošlem

Premiér Igor Matovič sa dnes predpoludním pustil do svojich vlastných úradníkov kvôli smútočnému vencu pre Lučanského. Hovorca Úradu vlády Richard Pekár totiž vo štvrtok povedal pre denník SME, že veniec premiér nepošle: „Nebude od nás takáto iniciatíva.“ Premiér iniciatívneho úradníka, ktorý hovoril v jeho mene dnes zvozil na svojom Facebooku. Matovič od nástupu do funkcie nemá hovorcu a všetky podľa neho dôležité informácie verejnosti prezentuje hlavne cez svoj profil na sociálnej sieti.

„Práve som sa dočítal, že “premiér Lučanskému veniec nepošle” ... nuž, tak to dopadne, ak niekto z Úradu vlády dáva iniciatívne stanoviská, bez toho, aby sa ma aspoň opýtal,“ začal svoj status premiér s tým, že to nie je pravda. Veniec v mojom mene posielam, lebo to tak cítim a vôbec teraz neriešim pohnútky, prečo Milan Lučanský dospel k tomuto smutnému rozhodnutiu. Rovnako som rád, že sa aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) rozhodol dnes vyvesiť čiernu zástavu ako znak pietnej spomienky na bývalého policajného prezidenta.“

Lučanského manželka Martina pritom vo svojom facebookovom statuse z 2. januára kritizovala ministra vnútra Mikulca, za to, že nenariadil vyvesenie čiernych vlajok na počesť pamiatke jej manžela. Mikulec na Lučanskú reagoval, že „vzhľadom na skutočnosť, že nie sú naplnené podmienky vyhlásenia štátneho smútku a s ohľadom na okolnosti prípadu, ministerstvo vnútra nepristúpilo k vyveseniu čiernych zástav na štátnych budovách. Príslušníci Policajného zboru si, samozrejme, môžu uctiť pamiatku generála Lučanského na Prezídiu Policajného zboru, kde je umiestnená kondolenčná kniha, rovnako ako zapálením sviečky na všetkých pracoviskách Policajného zboru.“ Hovorkyňa Mikulca Barbora Túrosová potvrdila pre SME, že minister sa pohrebu nezúčastní a nepošle ani smútočný veniec, pretože by to „zbytočne vzbudzovalo negatívne emócie.“

Za odvahu

Čo sa týka premiéra, ten teda smútočný veniec posiela, ako musel uviesť na pravú mieru na svojom Facebooku. „Môj veniec je vyjadrením uznania za odvahu čiastočne čistiť PZ od Bödörovej mafie, ktorej Fico aj s jeho pellerínou PZ do rúk absolútne vydali. Zároveň nie je ospravedlňovaním protizákonnej činnosti, z ktorej bol Milan Lučanský obvinený,“ vysvetlil Matovič a vyslovil dôveru ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej aj príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, „z ktorých by najradšej mnohé zvláštne indivíduá zo zištných dôvodov urobili vrahov“. „Verím, že len poctivým a trpezlivým poskytovaním argumentov, faktov a dôkazov zo strany ministerstva spravodlivosti a pod dozorom Generálnej prokuratúry, vieme Slovensko ochrániť pred zhubným pôsobením konšpirácií na dôveru ľudí v orgány spravodlivosti,“ uzavrel Matovič.

FOTO z cintorína, kde pochovajú generála Lučanského v GALÉRII

V súvislosti s pohrebom Lučanského avizoval dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík špeciálne opatrenia.

Zjazd z diaľnice na Štrbu, kde sa koná pohreb Národná diaľničná spoločnosť do 16.00 hod. uzavrie. PLUS 7 DNÍ to potvrdil operátor dispečingu.

Mohlo by vás zaujímať: