Začiatkom februára povedal šéf parlamentu, že každá koaličná kríza je ako manželstvo pred rozvodom: viete, že sa skončí. Je pravda, že rozvod sa zatiaľ nekoná, ale kritických tém začína byť akosi veľa. Navyše trom vládnym stranám klesajú preferencie. Podľa Focusu Smeru by dalo v júli hlas 26,4 percenta opýtaných, SNS by získala 10,3 percenta hlasov a Most 6,2. Spolu by získali 71 kresiel. Chýbalo by im päť poslaneckých mandátov. Podobný výsledok vyšiel aj z ankety Polisu.

Jún 2016 Koncesionárske poplatky (odložené)

Hľadanie zhody nie je jednoduché. Ukázal to už prvý vážnejší spor medzi koaličným Smerom, Mostom-Híd a SNS. V júni 2016 vyvolala ambícia ministra kultúry Marka Maďariča veľký protest národniarov. Minister zo Smeru plánoval zvýšiť poplatok za verejnoprávny rozhlas a televíziu z aktuálnych 4,64 eura na 7 eur.

Maďarič najskôr ustúpiť nechcel a dokonca zvažoval demisiu, ak by sa téma nevyriešila. Smer nakoniec SNS a Andrejovi Dankovi ustúpil a Maďaričove prianie odložili bokom. Téma nateraz zostáva v šuplíku a je málo pravdepodobné, že trojkoalícia sa k téme do konca svojho mandátu vráti.

„Nerozumiem prístupu koaličných partnerov, ktorí de facto súhlasili s porušením koaličnej zmluvy. Akokoľvek sa budeme tváriť, že programové vyhlásenie vlády je sväté, po tomto precedense už nie je sväté nič. To je cesta do pekla,“ vyjadril sa vtedy ostro Maďarič.

Február 2017 Ceny energií a pád šéfa ÚRSO (vyriešené)

Po tom, ako sa prevalil škandál s veľkým zvyšovaním cien energií, šéf SNS Andrej Danko sa tvrdo postavil za odstúpenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, blízkeho Smeru, Jozefa Holjenčíka. Vyčítal mu, že neprišiel do pléna vysvetliť poslancom nové ceny. „Je to arogancia a cynizmus. Urobím všetko pre to, aby za to niesol zodpovednosť. Holjenčík sa rozhodol ignorovať Národnú radu,“ povedal Danko.

Holjenčík nakoniec odstúpil len hodinu po Dankovej tlačovej konferencii. Jeho koniec oznámil premiér Robert Fico. Danko vtedy oznámil, že „štyri dni s premiérom nekomunikuje“. „Som ochotný hrať politický vabank, ktorý spustí tlak a o pár mesiacov mi to zrátajú,“ emotívne vyhlásil o tom, čo je koaličná kríza, Andrej Danko. Na Dankovu stranu sa postavil aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár.

Problémy medzi Dankom a Ficovým mediálnym guru (nevyriešiteľné)

Andrej Danko a poslanec Erik Tomáš, ktorý súčasne riadi komunikáciu Roberta Fica, sa poznajú ešte z vysokoškolských čias. Danko je presvedčený, že Tomáš proti nemu robí štvavú kampaň medzi novinármi a Tomáš sa zasa domnieva, že Danko o ňom šíri lži. Ich pošramotené vzťahy už viackrát prerástli do takých konfliktov, ktoré sa nedali pred médiami utajiť. Vzťah medzi nimi musel dokonca moderovať sám premiér Robert Fico.

Danko v médiách označil Tomáša za „púšťača zákulisných informácií“. To, že sa títo dvaja nemôžu vystáť, zjavne spôsobuje aj problémy vo fungovaní koalície. Týždenník PLUS 7 DNÍ vlani v októbri informoval, že problém sa dostal aj na stôl lídrov koalície. Danko vyhlásil, že „Erik Tomáš nepatrí medzi typ ľudí, s akými by som chcel spolupracovať“. Tomáš sa zas vidí ako obeť Andreja Danka. „Je mi ľúto, že po Markovi Maďaričovi som ja ďalším terčom predsedu SNS. Rešpektujúc stabilitu vládnej koalície nebudem jeho vyjadrenia komentovať,“ povedal po urovnaní jednej z ich vzájomných nezhôd.

Jún 2017 Voľba šéfa RTVS (vyriešené)

Hoci začiatok leta bol slnečný, vládnu koalíciu zatiahli mraky ťažkých tém. Most spočiatku nechcel do vedenia RTVS kandidáta, na ktorom sa zhodli jeho koaliční partneri. Pri hľadaní nového riaditeľa RTVS a po rečiach predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára o tom, že „kvôli Mikovi nerozbijú koalíciu“, napokon dokázali poslanci vládnej väčšiny aj s podporou kotlebovcov zvoliť na post šéfa telerozhlasu Jaroslava Rezníka. Politickí komentátori sa zhodli, že Bugárov postoj ukázal dve veci - voľba je politická a Most-Híd opäť upustil od svojich princípov.

Jún 2017 Žitňanskej reči o demisii (odložené)

Horšie sa im rieši otázka, ktorá trápi ministerku spravodlivosti. Smer chce totiž do Súdnej rady pretlačiť svoju štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Voľba nových členov mala prebehnúť v parlamente na júnovej schôdzi, ale pre protest ministerky Lucie Žitňanskej (Most) vláda nakoniec tento bod stiahla. Kreslo teda zostáva na čas neobsadené a téma odložená. Ktovie, ako trojica Smer - SNS - Most nájde zhodu. So Žitňanskou to môže byť ťažký oriešok. Pred kolegami vraj hovorila o možnej demisii a zdá sa, že otázka nezávislosti nominanta vlády je zásadná. „Pre mňa je to otázka udržania koalície,“ vyjadril sa o hľadaní kompromisu Béla Bugár.

Súťaž Fica a Danka o to, „kto je väčší národovec“

Premiér Robert Fico oslavoval 5. júla Sviatok svätých Cyrila a Metoda. Andrej Danko tam chýbal, lebo sa urazil, že nemohol mať prejav tak, ako mal Fico. Na sociálnu sieť napísal, že „na cyrilometodskej slávnosti na Devíne mal záujem zúčastniť sa, zároveň chcel s prejavom na slávnosti vystúpiť. Z protokolu Úradu vlády SR však dostal odpoveď, že jeho prejav nie je na oslavách žiaduci, preto sa na oslavách nezúčastnil“.

A boj o to, kto má hrdý slovenský národ radšej, medzi premiérom a predsedom parlamentu, pokračuje. Fico poňal tento rok oslavy deklarácie zvrchovanosti veľkolepo. Parádu zorganizoval v bašte smeráckeho starostu a zároveň poslanca Jána Podmanického v Starej Bystrici. Andrej Danko chce oslavu 25 rokov od podpísania tohto dokumentu spojiť s Dňom otvorených dverí v parlamente. Akcia sľubuje pompéznosť. Okrem toho dáva do poriadku NR SR - opravuje, rekonštruuje a pridáva aj kultúrnu vložku. Na webe sa pochválil, že do budovy sa mu podarilo získať podobizeň aj sochu Ľudovíta Štúra.

Júl 2017 Plavčanov škandál s eurofondmi na vedu (nedoriešené)

Rozdeľovanie eurofondov na ministerstve školstva prirovnávajú niektorí ku kauze nástenkového tendra. Iní hovoria o najväčšej korupčnej kauze tohto leta. Objavili sa totiž podozrenia z korupcie pri rozdeľovaní dotácií a peniaze na vedu sa ušli firmám, ktoré vedu nikdy predtým nerobili. Minister Peter Plavčan sa len slabo bráni, a tak sa jeho problém stáva problémom „udržateľnosti“ koalície.

Predseda SNS Andrej Danko napokon po rokovaní koaličnej rady 3. augusta vyhlásil, že odporučí Plavčanovi, aby zastavil výzvu na eurofondy za 300 miliónov „na dlhodobý a strategický výskum“, kde neuspeli vysoké školy ani SAV. Zrušia, čo zbabrali, urobí sa to nanovo, čas na výskum sa skráti, zodpovednosť za pochybenia nevyvodia. S druhou výzvou, na ďalších 300 miliónov, kde získali dotácie aj pochybné firmy, nebudú robiť nič. Je uzavretá. Všetkým, ktorí na kauzy upozornili, navyše trojlístok Fico - Danko - Bugár v tejto veci vyčíta, že poškodili imidž Slovenska. Medzitým rozdeľovanie eurofondov kontrolujú rôzne orgány. Sama Európska komisia našej rešpektovanej krajine poslala varovný list. Peniaze nateraz nebude platiť. Celú kauzu bude vyšetrovať okrem slovenských orgánov Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Júl 2017 Konflikt o diaľnicu R2 do Košíc (vyriešené)

Ďalším kameňom úrazu je stavba diaľnice do Košíc. Pre SNS a Most priorita, pre finančných analytikov od ministra financií Petra Kažimíra zo Smeru predražené riešenie dopravy. Navrhujú lacnejšie možnosti, ale koaliční partneri nepočúvajú. Ostrý nesúhlas s odporúčaniami Kažimírových ľudí vyjadril Bugár, SNS či dokonca jeho kolega zo Smeru, minister hospodárstva Peter Žiga. Napokon rozhodol koncom minulého týždňa veľký šéf: „Mňa vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka,“ povedal Fico ako bodku za nezhodami medzi tým, čo chcú politici, a tým, čo je podľa vládnych analytikov rozumné.

Výber zo stránky Aktuálne.sk