Médiám poslal v mene strany SMER vyhlásenie so žiadosťou o vysvetlenie, za čo Juraj Šeliga (Za ľudí) nakúpil dva byty na lukratívnej adrese. O čom je reč? O trapase mladého Erika Kaliňáka. Problém bol, že poslanec Za ľudí si kúpil len jeden byt a to na veľkú hypotéku.

Z nevydarenej investigatívy, ktorú mal na svedomí Erik Kaliňák, si Šeliga hneď vystrelil. "Pán Fico, čakal by som od vás a vašich panošov trochu lepší rešerš. Za takto odfláknutú prácu by ste mali mladého Kaliňáka pokarhať, pretože evidentne nevie pracovať s kataster portálom," vyzval šéfa Smeru a trojnásobného premiéra.

Pofidérne bývanie, byt od strýka a hypotéka

"Na byt som si zobral hypotéku z banky, ktorú budem splácať 25 rokov. Pre vašu informáciu pán Fico - hypotéka je forma úveru, ktorou si bežný človek na Slovensku zabezpečí bývanie. Viem, že vy tomu vôbec nerozumiete. Vysvetľujem to preto, pretože vy ste si bývanie vedeli vždy zabezpečiť „kreatívne“ a vlastnou hlavou. Rovnako nemám bohatého strýka ako mladý Kaliňák, ktorý dostal od neho byt “len tak”," napísal ďalej Šeliga. Narážal na otázniky, ktoré sa vyskytovali celé roky okolo nájmu Fica v rezidencii Bonaparte, aj ohľadom jeho súčasného bytu v kolegu Dušana Muňka. Navyše Erik Kaliňák je takmer v rovnakom veku ako Juraj Šeliga a byt mu daroval exminister a jeho strýko Robert Kaliňák k narodeninám.

Už útok na Šeligu sa Smeru rozhodne nevyplatil. Chybu im tento 30-ročný politik vyhodil na oči. "Pozrite si ešte raz list vlastníctva, pán Fico a nešírte lži. A keď už ste v tomto zápale hnevu spravodlivých, možno by ste aj vy mohli povedať, ako je to s “vašim” bývaním, s “vašim” zámočkom vo Vinosadoch, s “vašimi” luxusnými hodinkami, mobilom, vytrhaným mramorom v Bonaparte a inými luxusnými radosťami, na ktoré váš plat akosi nestačí. Ja som svoje majetkové pomery do bodky napísal do majetkového priznania. Každé euro, čo som v živote zarobil, viem zdokladovať," ohradil sa.

Kaliňák vysvetľuje

Erika Kaliňáka sme sa opýtali, ako vôbec k takej chybe došlo. Zvyčajne sú Smeráci puntičkári a pri čítaní novinových článkov veľmi pozorní. On povedal, že berie na svoju hlavu celú zodpovednosť za trapas, hoci pri rozhovore o tom, že "Šeligovu kauzu dajú von" bol prítomný aj Robert Fico. "Naša chyba to nebola. Vychádzali sme z mediálnych informácií," vraví. Nuž, v poslednej dobe sa zdá, že Smeráci vyberajú z informácií z médií to, čo sa im hodí a kritiku, ktorá sa týka ich samotných, nevidia. Avšak na weboch sa písalo o dvoch bytoch Juraja Drobu v tom bytovom dome, v ktorom investoval do svojho bývania aj Juraj Šeliga. Texty, rovnako ako kataster, treba čítať s porozumením.

"Samozrejme, informácie z médií sme si aj overili skrz listy vlastníctva. Naozaj tam  mal uvedené dva byty," presviedčal nás Kaliňák. Keď sme sa ho opýtali, či si nepomýlil byt a garáž, povedal, že nie. "De facto sme mali pravdu, že má dve nehnuteľnosti," reagoval rátajúc garáž za nehnuteľnosť. "Na liste vlastníctva však boli uvedené dva byty, 13B a 12B, lenže to bolo nejako chybne napísané, ten druhý mu nepatrí, ale garáž s tým nesúvisela. Následne sme boli informovaní, že to tak nie je a príspevok sme stiahli zovšadiaľ," vysvetľoval. Kde, cez aký nástroj si Erik Kaliňák svoje informácie overoval? "Cez listy vlastníctva, tie sú myslím na kataster portáli, ale videl som to na vlastné oči," dodal.

Viac FOTO Fica a Kaliňáka  v GALÉRII

"Keď sme tieto informácie riešili, boli sme v kancelárii aj s pánom Ficom. Stanovisko som dal fyzicky ja von, tak preberám 100 percent zodpovednosť za to, že sme vyšli s chybnou informáciou von, ale ako hovorím, vychádzali sme z médií a overovali sme si to. Viac ako naša chyba je to chyba na katastri, lebo to majú zle napísané. Ale mali sme to ešte alternatívne preveriť, trojnásobne, mali sme si to ísť osobne verifikovať a zistili by sme, že to tak nie je, že pán Šeliga má pravdu," hádže si popol na hlavu ťažkopádnym ospravedlňovaním sa. No a na otázku, či okrem samoospravedlňovania má v úmysle aj ospravedlnenie sa kolegovi Šeligovi, Kaliňák odpovedá: "Určite áno."