Ministerstvo vnútra SR už tradične na jeseň pripravuje kalendár, ktorý vzdáva poctu bezpečnostným zložkám. Šéf rezortu Roman Mikulec už pred pár týždňami na svojom Facebooku prezradil, že tentokrát bude venovaný štvornohým pomocníkom – služobným koňom a psom. „A to nielen vo výkone služby v Policajnom zbore, ale aj u Horskej záchrannej služby a v spolupráci s hasičmi. Chceli sme poukázať na to, akú rôznorodú a nezastupiteľnú úlohu majú tieto výnimočné zvieratá,“ reagovali na naše otázky z Tlačového oddelenia MV SR. Väčšinu ľudí tento počin nadchol, ale majú jednu podmienku.

Vystavení agresivite

„Viete, že okrem nemeckých ovčiakov má policajná kynológia aj dobermana, holandského ovčiaka, weimarského stavača či dokonca jacka russela? Pre náš rezort pracuje 736 služobných psov a 19 koní. Naši štvornohí pomocníci sú neoddeliteľnou súčasťou Policajného zboru a bez ich pomoci si v mnohých prípadoch nevieme predstaviť plnohodnotný výkon práce. Kynológia má obrovský záber od vyhľadávania drog, výbušnín, bankoviek až po záchranársku činnosť,“ vysvetlil Mikulec.

Šéf rezortu vnútra vyzdvihol aj zásluhy služobných koní, ktoré muži zákona využívajú na výkon hliadkovej služby. „Spolupôsobia pri zabezpečovaní verejného poriadku a odhaľovaní kriminality pri rôznych podujatiach a pátracích akciách. A to najmä v teréne, ktorý je ťažko dostupný pre iné sily a prostriedky. Našich pomocníkov pravidelne cvičíme, aby boli pripravení na rôzne situácie aj na nečakané zásahy, hluk, streľbu, či dym,“ opísal minister náplň práce štvornohých tvorov, ktoré sú neraz vystavené ľudskej agresivite. „Služobné kone musia zvládnuť pokrikujúcich ľudí hádžucich fľaše, vytláčanie alebo rozháňanie davu s pomocou vodného dela. A to všetko bez nároku na honorár. Tí, ktorí sa im denne venujú, sa im však odplatia láskou a skvelou starostlivosťou,“ dodal.

Náročný výcvik a výkon služby za každého počasia v rôznych situáciách zanechávajú následky na zdraví policajných koní. Už pár dní trápia desaťročného Hanyra z oddelenia jazdnej polície odboru hipológie a kynológie Prezídia Policajného zboru v Bratislave zapálené šľachy a kopytový kĺb prednej nohy. „Sonografické vyšetrenie a aplikáciu vnútrokĺbovej liečby mu poskytla zmluvná veterinárka s asistentkou,“ informoval Roman Mikulec v nedeľu na sociálnej sieti.

Už pár dní trápia desaťročného Hanyra zapálené šľachy a kopytový kĺb prednej nohy.
Zdroj: Polícia SR

O kalendár je už záujem

Ministrove slová aj fotografie, na ktorých pózoval so zvieratami nielen on, ale aj zopár policajtov, fanúšikov na Facebooku dojali a mnohí prejavili o kalendár záujem. „No, áno, páči sa nám, ale dúfam, že tam budú len naozajstné zvery. Štvornohé,“ napísal jeden z komentujúcich. „Kalendár je praktická, pekná a vďačná vec, určite aj od polície SR, no mal by byť bez politických nominantov, slúžiaci príslušníci by boli v pohode. Takto to pôsobí, ako podprahovo mierený politický marketing, škoda...,“ reagoval ďalší.

Na tlačovom oddelení rezortu vnútra nás ubezpečili, že v kalendári budú prioritne fotografie zvierat. „Na niektorých sú však zachytení aj ľudia – psovodi, hasiči, veterinár... Fotografia pána ministra je len pri príhovore na druhej strane.“ Momentálne sa viaže a k dispozícii bude v počte 13 000 kusov. „Určený je predovšetkým pre rezortných zamestnancov, niekoľko kusov však podarujeme aj do súťaží na našich FB stránkach,“ dodávajú.

Týmito fotografiami so zvieratami minister dojal fanúšikov na sociálnej sieti