Uchmatli si bilbord

Zatiaľ čo celé roky reklamný pútač pred bratislavským Liberálnym domom žil farbami práve liberálnej zelenej, tentokrát na ňom svieti logo iného politického subjektu. SaS-ke ho totiž vyfúkla mimoparlamentná Demokratická strana. Situácia je o to kurióznejšia, že práve do tohto subjektu vstúpilo po straníckom zemetrasení množstvo známych exsaskárov, ako sú Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Jozef Rajtár či Natália Blahová. Práve ich široké úsmevy aktuálne žiaria na reklamnom bilborde pred Liberálnym domom, ktorý je základňou strany Sloboda a solidarita.

Provokáciu odmietajú

Napriek tomu odídenci od liberálov odmietajú, že by išlo o účelové gesto. „V žiadnom prípade nejde o provokáciu, SaS je pre nás už uzavretá kapitola,“povedala pre Plus 7 Dní líderka Demokratickej strany Jana Kiššová. Taktiež upozorňuje, že bilbord ešte vo farbách SaS využívala pred voľbami výlučne vždy ona, a to aj preto, lebo v blízkom okolí bývalej straníckej centrály aj býva. Podľa jej slov pokračovaním v tejto tradícii sa chcela pripomenúť miestnym.  Kiššová patrí k skupinke vzbúrencov okolo Ľubomíra Galka, Natálie Blahovej a Jozefa Rajtára, ktorí prednedávnom po ostrej kritike vedenia vystúpili zo strany. Práve u Kiššovej je jej „zbohom“ liberálom šokujúcejšie o to viac, že patrila medzi dlhoročných priateľov Richarda Sulíka. Ten jej bol dokonca svedkom na svadbe.

Priblížiť sa voličom

Účelovú provokáciu kontroverzným bilbordom vylučuje aj hovorca Demokratickej strany Robert Buček, ktorý taktiež po otrasoch v strane nasledoval skupinu okolo Kiššovej a Galka, pričom „zbehol“ do konkurenčnej strany. „Cieľom v súčasnosti je priblížiť voličom, že štyri významné tváre SaS sú dnes už súčasťou Demokratickej strany a práve na kandidátke DS ich nájdu aj voliči,“podčiarkol hovorca. Napriek tomu, že čerstvá posila v Demokratickej strane bilbordom bývalého šéfa Richarda Sulíka dráždiť oficiálne nechcela, logicky sa otvára aj tento scenár. „Provokáciu nemožno vylúčiť,“myslí si politológ Radoslav  Štefančík. Plus 7 Dní oslovila aj samotnú SaS s otázkou, ako jej predstavitelia vnímajú krok exstraníkov. Saskári túto tému konkrétnejšie komentovať odmietli.

Vnútrostranícky spor

Spor v SaS podľa informácií Plus 7 Dní  trval už rok pol a gradovať začal najmä v období posledných mesiacov. Kameňom úrazu a jadrom kritiky tábora okolo Ľubomíra Galka boli praktiky samotného Sulíka. Nepáčilo sa im napríklad, že ich vtedajší stranícky šéf zvolal mimoriadny septembrový kongres vo Zvolene len šesť mesiacov pred parlamentnými voľbami, kde sa nechal prevoliť na čele strany. Vedľajším produktom kontroverzného kongresu bol vznik vnútrostraníckej platformy Demokratické jadro. Konflikt nakoniec vygradoval až do tej miery, že Richard Sulík odmietol dať vzbúrencov na svoju volebnú kandidátku. Na ďalšom mimoriadnom kongrese, tentokrát v Jasnej, delegáti dali Natálii Blahovej stranícku červenú a dlhoročná členka SaS tak dostala padáka. Tento krok vyvolal odlev asi 50 straníkov, ktorí našli útočisko v Demokratickej strane.

Bez emócií

„Politika by nemala byť o emóciách, ale o chladnom prístupe k moci. Pretože moc je potrebná na to, aby politici mohli presadiť svoje sľuby aj v reálnom živote,“ opisuje situáciu politológ Radoslav Štefančík. Otvára sa tak aj otázka, či by mohli odídenci v budúcnosti  zakopať vojnovú sekeru s Richardom Sulíkom a začať spolupracovať. Podľa Štefančíka by to možné bolo, ale museli by sa odosobniť od sporov z minulosti. Dodáva tiež, že práve u Demokratickej strany je málo pravdepodobné, že by sa dostala cez parlamentný prah v budúcoročných voľbách. Už roky sa totiž pasuje s nezáujmom voličov. „Ale neúspech nemožno vylúčiť ani u SaS, ktorá sa momentálne pohybuje na úrovni zvoliteľnosti,“podčiarkol. Liberáli práve po období rozbrojov bojujú s preferenciami. Agentúra Focus v nedávnom  prieskume namerali len rizikových 5,2 percenta.

FOTO bilbordu v GALÉRII >>