Tip na článok

Tradície po slovensky: Pivo áno, ale postarať sa o hrobku zakladateľa pivovaru nie!

V Hliníku nad Váhom sa týči zničená mohyla baróna, po ktorom v hrobe nezostala ani stopa.

Galéria k článku (8 fotografií )
Dominanta skazy: Neoklasicistická hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.
Pohľad do hrobu: Leopold Popper zomrel v roku 1886. Vyprázdnil jeho hrobku čas alebo vandali?

Zničená, rozpadnutá, poškvrnená pamiatkou na sprejerov, tak vyzerá hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.

Viktor Malý

Nápis na priečelí: Aj keby sme rozumeli, zrejme by sme to prečítať nedokázali... Foto:Viktor Malý

Nebyť plechovej strechy na ľahkej drevenej konštrukcii, mohli by sme pokojne povedať, že za tri roky, odkedy sme ju videli naposledy, sa nezmenilo nič. Všetko po starom. Aj popraskaná náhrobná doska, do ktorej stačí strčiť fotoaparát, zapnúť blesk, stlačiť spúšť a zistíte, že vovnútri nie je – nič!

Kam zmizol barón Leopold Popper?

A kto to vlastne bol? Muž, ktorý založil bytčiansky pivovar a vraj bol aj veľký filantrop. Narodil sa v roku 1821 a dožil sa 65 rokov. Nebyť rodiny Popperovcov, zrejme by aj celá Bytča vyzerala inak, ako vyzerá. Patrili k najmajetnejším rodinám v celej monarchii.

Dominanta skazy: Neoklasicistická hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.
Dominanta skazy: Neoklasicistická hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.
Viktor Malý

Židovský cintorín: Náhrobné kamene opreté o múr alebo zvyšky toho, čo sa zvaliť nedalo. Foto: Viktor Malý

V roku 1861 Esterházyovci prenajali celé bytčianske panstvo i so zámkom a pivovarom a o päť rokov neskôr aj predali veľkopodnikateľovi Leopoldovi Popperovi. Jediné, čo nám po ňom zostalo, je značka piva Popper a neoklasicistická hrobka v Hliníku nad Váhom.

Eldorádo niekoľkých generácií vandalov

Cintorín leží na mieste, o ktorom by sme mohli povedať, že je malebné, so starými stromami, hneď vedľa kanála Váhu, keby nevyzeral ako po bombardovaní. Vlastne, už od polovice minulého storočia chátral a svioje stopy na ňom zanechali aj vandali. K nim sa pridali nové generácie vandalov. „Pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi na hrobku nastriekali hákové kríže,“ povedal nám pred troma rokmi Pavel Frankl zo žilinskej židovskej komunity. Nuž a to, čo tam nájdete dnes, je obraz skazy. A dominantou tej skazy je práve architektonicky veľmi zaujímavá hrobka pána baróna.

Takže, toto sú tradície po slovensky. Pivo Popper áno, ale postarať sa o hrobku baróna Leopolda Poppera von Podhragyho – nie. Pravdou je, že z opravy hrobky ešte nikto nezbohatol. Nech teda spadne?

VIDEO Plus 7 Dní