Dvaja muži, jedna žena, dve novorodeniatka, veľa nežných pohľadov a pohladení smerom k maličkým. Asi tak vyzerala podľa fotografií v lokálnych amerických novinách oslava Dňa otcov v netradičnej rodine Dana a Grégoryho. Títo dvaja zamestnanci európskych inštitúcií sa spoločne pýšia priezviskom Merly-Sobovitz. Grégory Merly je Francúz, Dan Sobovitz sa narodil v Izraeli. Gaypáru, ktorý svoju lásku začiatkom roka oslávil manželstvom, nedávno pribudli do rodiny dvaja noví členovia. Synov im porodila náhradná matka.

Čarovanie s medicínou

Američanku Kristinu Bradyovú si vybrali spomedzi mnohých, ktoré telavivská agentúra ponúkala. Písali si s ňou, spoznávali sa, zisťovali, či je vhodná na túto skúsenosť aj z hľadiska emocionálnej stability. Pred vyše rokom, keď zistili, že Kristina je „tá pravá“, sa dohodli. V týchto dňoch si Merlyovci-Sobovitzovci odvážajú chlapcov Yuliho a Thea do svojho dočasného domova v Georgii. „Kristina sa medzičasom stala kmotrou našich synov,“ teší sa Grégory z toho, že jeho deti budú mať ženu, ktorá ich nosila pod srdcom, naďalej vo svojich životoch. On a Dan sú však rodičmi, hranice blízkosti s krstnou mamou sú jasné. Za procedúru zaplatili vyše 100-tisíc eur.

Ako to bolo možné? Do maternice náhradnej matky, ktorá homosexuálom vynosila dvojičky, vložili dve vajíčka od anonymnej darkyne. Jedno bolo oplodnené spermiami Dana a druhé Grégoryho. Takýto proces je v Amerike pomerne bežný. Medzi slávnymi ľuďmi ho využila napríklad Kim Kardashianová pre svoje dve najmladšie deti alebo Sarah Jessica Parkerová. Vo väčšine európskych krajín je vynosenie detí prostredníctvom náhradných matiek zakázané. „Je to spôsob, ako ochrániť ženy pred tým, aby bolo ich telo monetizované, teda zneužívané kvôli financiám,“ vysvetľuje Dan, ktorý je jedným z najbližších ľudí Maroša Šefčoviča v Európskej komisii. Povolené to je nanajvýš v prípade, ak sa preukáže altruistický, nezištný motív náhradnej matky, ktorá si sama želá pomôcť bezdetnému páru splodiť ich biologické dieťa. Ale je to skôr rarita. U nás možno sci-fi.

Jeden príbeh, tri dilemy

Prečo by nás mal zaujímať prípad šťastnej rodiny, ktorý môže Slovákom pripadať ako z inej planéty? Napríklad preto, že príbeh príchodu na svet malých chlapčekov ukazuje tri dôležité spoločenské otázky. Prvá sa týka bioetiky a možností, aké dáva medicína homosexuálnym či heterosexuálnym párom, ktoré nemôžu mať deti prirodzenou cestou, ale aj čoraz väčšieho počtu žien, ktoré cítia túžbu po dieťati a nemajú partnera. Filozoficko-etické debaty o tom, kto má mať právo na umelé oplodnenie, aktuálne hýbu Francúzskom.

Pripravuje sa zákon, ktorý by mal tému upravovať a možnosť umelého oplodnenia by rozšíril aj na slobodné ženy. Rodinná situácia mladých euroúradníkov tiež núti Európsku komisiu a parlament, aby sa zamysleli nad pravidlami o získaní platenej „materskej“ dovolenky. Deklarovanie podpory homosexuálnej komunity a dúhové priechody pre chodcov sú síce fajn, ale keď príde na lámanie chleba, riešenie neštandardných rodinných situácií v euroinštitúciách zaváňa diskrimináciou. No a nakoniec, akési pokrytectvo tiež cítiť z pozície Danovho šéfa, nášho eurokomisára. Ten na Slovensku odmietol gaymanželstvá a na druhej strane pomohol kolegovi, aby získal dávku, na ktorú majú zvyčajne právo len matky po pôrode.

Rodičia: Dan, vľavo, a Grégory Merly- -Sobovitz sa po dlhom hľadaní možnosti, ako sa stať rodičmi, rozhodli pre náhradnú matku. Dvojičky im porodila v Amerike.
Zdroj: GAINESVILLE TIMES

Tvorca Šefčovičových prejavov

Dan Merly-Sobovitz pracuje v tíme slovenského eurokomisára pre energetiku štyri roky. Tridsiatnik ovláda štyri cudzie jazyky a v malíčku má všetky vychytávky sociálnych sietí. Možno preto je digitálnym komunikačným stratégom komisára, ktorý chce byť moderný. Sobovitz je tiež Šefčovičovým pisateľom prejavov, teda ak chceme po slovensky pomenovať zamestnanie, ktoré sa v angličtine označuje ako speechwriter. Je jednoducho tým, čím je pre súperku Šefčoviča z prezidentského súboja Zuzanu Čaputovú jej poradca Martin Burgr. Jedným z najbližších ľudí.

Zaujímalo nás teda, či je konzervatívec a veľký kresťan Šefčovič v Bruseli otvorený človek, ktorý žičí svojmu komunikačnému mágovi aj v jeho rodinnom živote. „Nikdy som s ním nepreberal tému práva gaypárov, na druhej strane som nikdy nič o svojom vzťahu neskrýval. Viceprezident Európskej komisie mnohokrát stretol aj môjho manžela,“ povedal Dan Merly-Sobovitz. Blízkosť so slovenským eurokomisárom uľahčila jeho novej rodine prvé mesiace rodičovstva. Ako?

NA ĎALŠEJ STRANE sa dočítate, akú dlhú materskú dostal Dan vďaka podpisu Maroša Šefčoviča >>