Tip na článok
Vyšetrovali: V priebehu pondelka bolo na stavenisku pri tuneli prihorúco. Každý horúčkovito zisťoval príčiny tragédie. Či to bolo zlyhanie rozbušky, materiálu, alebo človeka, zatiaľ nie je jasné.

Tragédia na Spiši: Pod Šibeníkom sa popravovalo, je miesto zakliate?

V rozostavanom tuneli, kde zahynul strelmajster Rastislav Mihálik, ostali nevybuchnuté nálože ešte niekoľko hodín po tragédii.

Galéria k článku (5 fotografií )
Prišli: Robert Kaliňák, vľavo, a Ján Počiatek prišli na miesto krátko po tragickej udalosti.
Vinník neznámy: Ani po siedmich mesiacoch od zrútenia mosta pri Kurimanoch vyšetrovatelia nenašli zodpovednú osobu.
Podľahol: Strelmajster Rasťo zomrel priamo na stavenisku. Jeho poranenia z výbuchu boli nezlúčiteľné so životom.

Východná diaľnica D1 na Spiši ako keby bola zakliata. Po novembrovom páde mosta pri Kurimanoch, kde zahynuli štyria robotníci, prišiel na jej stavbe v pondelok skoro ráno o život strelmajster a ďalší stavbár je zranený ťažko.

Zvyšní štyria kolegovia mali pri nekontrolovanom výbuchu obrovské šťastie. Sú zranení iba ľahko a mimo ohrozenia života.

Nevybuchlo, ale zabilo

Strelmajstrovi Rastislavovi Mihálikovi (39) sa stala osudnou nevybuchnutá nálož pri razení tunela pod vrchom Šibeník pri Levoči. Ani jeho kolega Tibor Šprlák (38) ešte nemá vyhraté - bojuje o život v košickej nemocnici. Riadené odstrely v tuneli pod kopcom Šibeník sa začali v pondelok o jednej v noci.

„Po uložení jednotlivých výbušnín nedošlo k iniciácii všetkých. Preto sa robili opätovné práce. Druhým odstrelom sa mali zlikvidovať zlyhané výbušniny. Ani ten však nezlikvidoval všetky zlyhávky, ako sa ukázalo,“ vysvetľoval minister vnútra Robert Kaliňák na mieste tragédie.

Po druhom odstrele sa do tunela vrátili šiesti robotníci na čele so strelmajstrom, aby odstránili zosunutú horninu. Po chvíli sa však ozvala ďalšia rana. Tentoraz nekontrolovaná. Bolo niečo pred pol piatou ráno.

Podľahol: Strelmajster Rasťo zomrel priamo na stavenisku. Jeho poranenia z výbuchu boli nezlúčiteľné so životom. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Ešte žil

Na stavenisku sa na pár sekúnd rozľahlo mrazivé ticho. Ostatní robotníci si uvedomili, že v tuneli buchla nálož, keď tam mali kolegov. Hneď volali záchranárov a sami sa im snažili pomôcť. Do tunela vchádzali robotníci i záchranári s vedomím, že sú tam ešte ďalšie neodpálené výbušniny. No snaha zachrániť zasypaných ľudí bola silnejšia ako strach o vlastný život.

„Bola ešte tma, neviem presne, možno po takých dvadsiatich metroch sme našli v tuneli zasypaného človeka,“ hovorí lekár Oleg Kosťukevič z levočskej nemocnice. Na miesto výbuchu prišiel ako prvý zdravotník. Ťažko zranený a zasypaný Rasťo Mihálik, ktorý bol najbližšie k výbuchu, ešte žil.

„Mal vážne poranenia hlavy, hrudníka a panvy. Navyše mal amputované prsty na pravej ruke. Veľmi sme sa snažili odhrabať ho a zachrániť. Žil ešte asi dvadsať minút. Potom, žiaľ, zraneniam podľahol,“ opisuje smutne lekár, pôvodom z Ukrajiny.

Ten šťastnejší

Iba asi meter od nebohého strelmajstra bol ďalší robotník, Štefan Hliník z Handlovej. Mal šťastie. Výbuch ho síce zasiahol aj sutina ho zasypala, ale zasiahlo mu to prevažne nohy. „Zle sa na to spomína. Je mi neskutočne ťažko, keď viem, že kolega to neprežil. Poznal som ho, robili sme spolu aj na tuneli Branisko,“ potichu rozpráva o Rasťovi Štefan Hliník.

Pripúšťa, že je to nebezpečná robota, ale vraj každá práca má svoje úskalia. Nikdy to však tak tragicky nedopadlo. On sám je baníkom od 16 rokov, robil už aj v Arabských emirátoch. Teraz sa o pár mesiacov chystá na dôchodok. Momentálne je zamestnaný v spoločnosti Skanska. O samotnej tragédii však hovoriť nechce. „Buchlo to. Na to, čo sa stalo, sa pýtajte banského úradu a polície,“ dodáva na záver.

Kde sa stala chyba?

Hlavný banský úrad sa spolu s políciou okamžite po tragédii pustili do vyšetrovania. Podľa ministra dopravy Jána Počiatka s nájdením vinníka, respektíve chyby, by na rozdiel od tragédie v Kurimanoch, kde doteraz nie je vinník známy, nemal byť problém a čoskoro budú pokračovať v stavbe. Príčiny vraj môžu byť len dve - buď zlyhal človek, alebo to spôsobil chybný materiál.

Stavebný inžinier a odborník na tunely Juraj Roško tvrdí, že podobná tragédia sa na Slovensku ešte nestala. „Nepoznám prípad, že by u nás výbušnina po zlyhaní následne nekontrolovane vybuchla,“ konštatuje Roško. Za pravdu mu dáva aj hlavný banský inšpektor Vladimír Tejbus. „Takýto prípad sme ešte nevyšetrovali,“ uviedol.

Podľa oslovených pyrotechnikov mohlo dôjsť k zlyhaniu napríklad rozbušky. Samotná trhavina je totiž stabilná. Problém však je, keď už je do nej zavedená rozbuška - iniciátor. Vtedy stačí už len malý impulz a môže dôjsť k tragédii. Na mieste nešťastia okrem vyšetrovateľov v pondelok intenzívne pracovali i pyrotechnici. Likvidovali nálože, ktoré ostali v tuneli nevybuchnuté.

Pracuje sa ďalej

V okolí tunela sa ďalej intenzívne pracovalo na výstavbe diaľnice D1. Aj tento úsek realizuje niekoľko spoločností s množstvom subdodávateľov, ktorí majú ďalších subdodávateľov. V tomto prípade diaľnicu stavia združenie spoločností EUROVIA SK, EUROVIA CS a Stavby mostov Slovakia.

Subdodávateľskou firmou je špecialista na tunely Tubau. Firma je v podstate nástupcom spoločnosti Váhostav - Tunely. Súčasťou diaľnice Jánovce - Jablonov medzi Levočou a Spišským Podhradím je plánovaný aj dvojrúrový tunel Šibeník dlhý 591 metrov. Pracovali tu však i zamestnanci spoločnosti Skanska, ako aj Austin Powder Slovakia, v ktorej bol zamestnaný nebohý strelmajster Mihálik.

Zlá karma?

Mnohí Levočania poukazujú na legendy z histórie, ktoré označujú horu Šibeník ako miesto, kde sa v minulosti popravovalo. Vraj aj pre všetky zblúdilé duše má hora takú negatívnu energiu. Podľa Mariana Dzuríka, člena Spišského dejepisného spolku, v stredoveku tu napríklad popravili istú medovnikárku z Levoče, ktorá zabila svojho manžela.

„Procesia s kňazom, miništrantmi, so zástavami, sviečkami i zvoncami, s mestskými úradníkmi i s prizerajúcim sa davom sprevádzala odsúdenca na jeho poslednej ceste od Košickej brány po Hrhovskej ceste a potom strmo hore na Šibeník, kde ich už čakal mestský kat s paholkami. Po poprave všetci odišli, hore ostal iba umrlec, krkavce, ticho a tma,“ uzatvára Dzurík.

VIDEO Plus 7 Dní