Bol to hororový začiatok nového roka. Vražda 46-ročnej zdravotnej sestry Eriky v Michalovciach vystrašila miestnych obyvateľov a otriasla celým Slovenskom. Žena mala oslavovať Silvestra v byte na sídlisku Stráňany spolu so svojím priateľom. V skorých ranných hodinách sa rozhodla, že si pôjde vybrať peniaze do centra mesta na pešiu zónu, čo sa jej stalo osudným.

Striehol pri bankomate

Pri výbere z bankomatu na Námestí osloboditeľov si ju vyhliadol lupič. Striehol dlhší čas a zdravotná sestra bola až jeho druhým vytypovaným terčom, prvej žene sa podarilo bezpečne dostať domov. Po tom, ako si Erika vybrala peniaze, útočník ju prenasledoval. Odbočila z námestia na priľahlú Ulicu Sama Chalupku, kde sa začala skutočná dráma. Brutálny trestný čin s nešťastným koncom. Erika pred prenasledovateľom utekala, dostala sa len na neďalekú Ulicu kapitána Nálepku. Tam bezpečnostné kamery zachytili jej zúfalé výkriky plné bolesti i neúspešné volanie o pomoc. Nikto z obyvateľov okolitých domov nereagoval, kriminálnik ženu dobehol a na chodníku dobodal nožom. Potom jej ukradol mobilný telefón aj peňaženku a z miesta činu ušiel.

Mŕtve telo zdravotnej sestry našla zhruba až o hodinu náhodná okoloidúca a zavolala záchranku. Bolo šesť hodín ráno. Pomôcť je však už nedokázali. O surovosti vraždy svedčí aj stav, v akom ju našli - takmer celé biele tričko zaliala krv.

Pasivita okolia, ignorovanie zúfalého volania ženy o pomoc šokovali a pobúrili verejnosť. V Michalovciach sa navyše začal šíriť strach. Netrvalo však dlho a polícia vraha vypátrala a upokojila vášne. Muži zákona do 48 hodín zadržali podozrivého, 18-ročného Valentína pochádzajúceho z blízkej osady Angi Mlyn, kde býval s mamou a otčimom. V osade v kontajneri policajti našli nôž a jeho zakrvavené šaty. Mladíka zadržali vo vlaku v Žiline, ktorý smeroval do Česka. Upozornili na neho železniční policajti, Valentín im totiž pripadal podozrivo. „Podľa mojich informácií prebehol zákrok veľmi hladko,“ komentoval akciu policajný šéf Štefan Hamran. Muža následne obvinili z vraždy a súd ho poslal do väzby. Ten sa proti rozhodnutiu odvolal.

Trauma

Po vražde sa v Michalovciach objavili viaceré verzie o tom, čo sa stalo a prečo. K špekuláciám prispel najmä fakt, že Erika si pri odchode z bytovky nešla vybrať peniaze do najbližšieho bankomatu, navyše sa pri návrate z pešej zóny vybrala opačným smerom, ako prišla. „Počula som už všeličo. V meste sa šíri fáma, že sa s vrahom poznala a že k bankomatu v centre mesta išla cielene. Ale viete, ľudia toho narozprávajú,“ hovorí nám Michalovčanka Mária, ktorá si podobný záujem Slovenska o srdce Zemplína nepamätá. „Sme tu teraz pod drobnohľadom. Len škoda, že pre takúto smutnú udalosť.“

Erika pracovala v minulosti v miestnej nemocnici na urgentnom príjme, no pred pol rokom odišla do Talianska. Po sviatkoch mala v pláne vrátiť sa na Apeninský polostrov. „Zamilovala sa do Talianska, naučila sa ich jazyk. Často s ňou cestoval jej otec Štefan,“ priblížila denníku Plus JEDEN DEŇ kamarátka nebohej. Ani ona si nevie vysvetliť, prečo si išla v noci po peniaze tak ďaleko. „Od sídliska Stráňany, kde bývala jej rodina, je k miestu vraždy zhruba dva kilometre, možno aj viac. To, že tak skoro ráno išla vybrať peniaze z bankomatu, je pre mňa nepochopiteľné,“ dodala s tým, že je presvedčená, že motívom vraždy boli peniaze. „Keď som si pozrela videá, ktoré kolovali na sociálnej sieti, prišlo mi zle z toho, čo si musela pred smrťou vytrpieť. Nech si spytujú svedomie tí, ktorí bývajú okolo miesta vraždy, že nezakročili. Iste, bola silvestrovská noc, ale neverím, že nikto nepočul jej zúfalé volanie,“ rozplakala sa kamarátka nebohej.

Nie je jediná, koho nešťastné udalosti osudnej silvestrovskej noci stále traumatizujú. Muž, ktorý nechce byť menovaný, no redakcia pozná jeho meno, si totiž myslí, že tragédii mohol zabrániť. „Od tej noci som tri dni nemohol spať. Stále som sa budil v noci spotený a s výčitkami. Teraz, keď sa na to pýtate, sa mi znova vracajú nepríjemné pocity,“ hovorí nám. Z Ulice kapitána Nálepku, miesta zločinu, totiž odišiel len pár minút pred útokom. „Keby som zostal len o chvíľu dlhšie, nemuselo sa to skončiť takto tragicky,“ vyčíta si. Ako dodáva, Eriku by autom odviezol do neďalekej nemocnice alebo by sa ju pokúsil ochrániť pred prenasledovateľom. „Na Silvestra som vôbec nepil, lebo som mal pracovné povinnosti. Navyše so sebou stále nosím zbraň. Keby som ju vytiahol, útočník by sa zrejme zľakol a ušiel.“

Politické zneužitie vraždy

Olej do ohňa prilial aj fakt, že Valentín je rómskeho pôvodu. Okamžite sa toho totiž chytil predseda ĽSNS Marian Kotleba a začal útočiť na Rómov a kolektívne ich obviňovať. Zúčastnil sa na pohrebe zdravotnej sestry a na sociálnych sieťach burcoval ľudí, aby prišli 8. januára na protestnú demonštráciu v Michalovciach, pričom obviňoval vládu, že nedokáže ochrániť „slušné slovenské ženy“ pred „agresívnymi asociálmi“. Protirómske nálady šírili aj autá polepené logom ĽSNS, ktoré sa po vražde premávali po Michalovciach.

Medzi miestnymi Rómami tragické udalosti a následné reakcie spôsobili nervozitu. „My za to nemôžeme, všetko hádžu na nás, ako keby sme boli kolektívne zodpovední. A to nie sme,“ povedal nám člen občianskej poriadkovej služby MOPS v osade Angi mlyn. Zhoduje sa s ním aj mladá miestna Rómka, ktorá však z kotlebovcov strach nemá. „Nebojím sa. Oni prídu do centra mesta, nie sem,“ tvrdí.

Napätie bolo cítiť aj pred začiatkom protestu. Na námestí sa v predstihu zhromaždila početná skupina Rómov, prívrženci Kotlebu sa neponáhľali. „Z protestu mám veľké obavy. Dúfam, že neprepuknú žiadne konflikty. Kotleba s tými urážkami voči nám nezíska nič,“ vraví nám Renáta. Podobne ako ďalší Rómovia prišla zapáliť sviečku za zavraždenú Eriku. Takto chcela miestna komunita vyjadriť solidaritu s rodinou obete a zároveň sa dištancovať od konania jednotlivca. „Zišli sme sa vo veľkom počte, aby sme Kotlebovi ukázali, čo si o jeho rasistických rečiach myslíme. My sme tu všetci Michalovčania a on je cudzinec, ktorý sa nás snaží rozoštvať proti sebe,“ hovorí nám Dávid.

S postupom času dorazilo aj nerómske obyvateľstvo a námestie sa rozdelilo na dve časti - na ľavej strane stoja Rómovia, na pravej väčšinové obyvateľstvo. Napriek tomu bol asi dvojtisícový dav pomerne pokojný - až do momentu, kým sa nedostavila skupinka kotlebovcov so slovenskými vlajkami. Ich vodca medzi nimi prekvapivo chýbal.

Chaos

Protest oficiálne zorganizovalo občianske združenie Zemplínska partia a pred začiatkom jeho člen Ľuboš Sabadoš avizoval, že demonštrácia je apolitická a na pódium Kotlebu nepustí. „Chceme, aby ľudia normálne žili, žiadna nenávisť, žiadne útoky, žiadne osočovanie. Chceme si uctiť pamiatku nebohej, aby sa tu nenadávalo. Aby sme nenadávali, že títo sú kotlebovci, že prišli zabíjať Rómov. Žiadne urážky, žiadne útoky, doteraz sme žili v pokoji,“ uviedol Sabadoš. Realita však bola trochu iná a po štátnej hymne a minúte ticha dorazil aj Marian Kotleba. Polovica námestia jasala, druhá skupinovo skandovala: „Rasista,“ či „Hitler.“ Šéf ĽSNS sa napokon na pódium pretlačil, čo vyvolalo v publiku vášne. Situáciu sa snažil upokojiť antikonfliktný tím polície, no prekrikovačky pokračovali. Nakoniec zasiahol organizátor Sabadoš a akciu oficiálne ukončil.

FOTO V GALÉRII

Nikto však neodišiel a k megafónu sa po pár minútach zmeteného postávania na pódiu dostal Kotleba. Odpoveďou na jeho príhovor bolo skandovanie Rómov: „Rasista!“ A tak mu nezostávalo nič iné, ako z pódia zísť. Zhromaždenie sa napokon rozi­šlo a Kotleba so svojimi prívržencami na záver navštívil miesto vraždy, kde zapálil sviečku, a dav zablokoval komunikáciu.

Podujatie sa skončilo bez väčšieho konfliktu i zásahu polície. Našťastie.