V nedeľu (2. 10.) večer otriasla Slovenskom hororová udalosť, pri ktorej zahynuli piati ľudia a ďalší piati utrpeli vážne zranenia. Vinník nehody vrazil autom priamo do zastávky MHD Zochova v samom centre hlavného mesta.

Obete sú študenti

Krátko po 22. hodine tmavozelená Škoda Superb narazila do zastávky mestskej hromadnej dopravy Zochova. Tá bola plná ľudí aj v neskorých večerných hodinách v nedeľu, keďže miesto slúži ako prestup na viacero mestských spojov. Často ju využívajú aj študenti, na Zochovej čakajú na autobusy do Mlynskej doliny, kde sa nachádzajú internáty.

V čase uzávierky si podľa oficiálnych zdrojov vyžiadala nehoda piatich mŕtvych. Štyria podľahli ťažkým zraneniam na mieste, zdravotníkom sa napriek pohotovej reakcii nepodarilo ich životy zachrániť. V pondelok (3.10) popoludní k mrazivému počtu pribudla už aj piata obeť. Ešte piati utrpeli vážne zranenia. Dvaja z nich boli v kritickom stave a ohrození života. Podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca sú medzi obeťami masakra mladí ľudia. „Je to hrozné, niektorí z nich mali v pondelok absolvovať prvý deň na vysokej škole, je to obrovská tragédia,“ povedal šéf rezortu.

Opitý za volantom

Podľa predbežných zistení policie vinník nehody vyletel zo zákruty a vrazil autom priamo do zastávky. Obrovskú rýchlosť deklaruje aj video z miesta tragédie. Z diskov automobilu pri kolízii s obrubníkom zastávky šľahali tisícky iskier. Vodičovi auta sa nič nestalo a muži zákona mu namerali približne 1,6 promile alkoholu v krvi, jeho spolujazdcovi jedno promile.

Okrem opitosti mala byť dôvodom zrážky niekoľkonásobne prekročená rýchlosť, pri ktorej šofér stratil kontrolu nad vozidlom. „Z toho, čo som videl, som nezaregistroval nejaké brzdné stopy,“ informoval policajný prezident Štefan Hamran. Vodiča na mieste zadržali. „Ešte aj vtedy sa správal agresívne,“ upozornil šéf polície.

Za volantom auta podľa zdroja týždenníka PLUS 7 DNÍ bol generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček. Spolu s ním v havarovanej Škode sa údajne nachádzal jeho syn Lukáš, ktorý je v tom istom výbore kontrolórom. Náš týždenník sa pokúšal získať stanovisko výboru. Mobilné číslo bolo však vypnuté a na e-mail do uzávierky nikto neodpovedal.

Muž, ktorý má na svedomí smrť niekoľkých ľudí.
Zdroj: Karol Farkaš

Ďalšie zábery z miesta hrozivej nehody nájdete v galérii >>>>

Na tragédiu reagovali aj najvyšší ústavní činitelia a vyjadrili úprimnú sústrasť rodinám pozostalých. Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň všetkým zraneným zaželala skoré uzdravenie. Šéf parlamentu Boris Kollár vyjadril presvedčenie, že vodič nevyviazne len s podmienkou. „Zničil jednou nezodpovednosťou veľa osudov rodín,“ skonštatoval. Premiér Eduard Heger motoristov požiadal o zodpovedné správanie pri šoférovaní. „Nezodpovednosť nepatrí za volant a alkohol už vôbec nie,“ odkázal predseda vlády.