Tragédia, ktorá sa odohrala 7. septembra 2008 na chorvátskej diaľnici A1, medzi Zadarom a Splitom, bola len o trochu iná v priebehu, no desivo podobná v dôsledkoch, dnešnej havárii autobusu neďaleko Nitry. Bolo krátko pred šiestou ráno, keď kúsok od mesta Gospič zišiel autobus značky Karosa LC956 z cesty a v plnej rýchlosti narazil do betónovej podpery. 

Pred šiestou ráno: Slovenská tragédia šokovala nielen nás, ale aj Chorvátov.
Zdroj: archív

Chorvátske mestečko následne prebudil hukot desiatok sanitiek a helikoptér záchrannej služby. Vedenie miestnej nemocnice vyhlásilo okamžitú mobilizáciu a na pomoc privolali všetkých lekárov a zdravotníkov z okolia.

Spolu 16 mŕtvych

„Na mieste tragédie sme našli 12 obetí a 30 zranených osôb,“ informovala o nešťastí Kristina Maoduš, hovorkyňa policajného odboru pre oblasť ličsko-senjskej župy.

Desiatky ranených: Chorvátski zdravotníci ratovali zdesených dovolenkárov.
Zdroj: archív

„Nič podobné sme ešte v živote nezažili. Mnohé obete boli zakliesnené do trosiek autobusu a nedokázali sme im nijako pomôcť,“ povedali krátko po nehode hasiči pre záhrebský denník Jutarnij list.

Príšerné: Aj skúsení záchranári boli z havárie pri Gospiči zdrvení.
Zdroj: archív

„Bola to hrôza. Ľudia vykrvácali, pretože sa im nedalo pomôcť,“ uviedli šokovaní hasiči. Obetí bolo nakoniec oveľa viac. Spolu s dvoma vodičmi zahynulo 16 Slovákov. Išlo prevažne o Košičanov, ktorí chceli v Chorvátsku stráviť príjemnú dovolenku.

Spovede z autobusu smrti