Oficiálne je v Bratislave 2064 ľudí, ktorí sa ponevierajú po uliciach a v noci nemajú kde skloniť hlavu. Keďže je sčítanie týchto jedincov náročné, organizátori odhadujú, že číslo môže byť aj dvojnásobne vyššie.

Bezdomovec spí v kartónovej krabici pri východe z podchodu.
Bezdomovec spí v kartónovej krabici pri východe z podchodu.
Zdroj: ilustračné, TASR

Budú kompetentní riešiť bezdomovectvo konštruktívne? Foto: TASR

"Toto sčítanie je prelomový krok, ktorý sa uskutočnil po prvý raz na Slovensku. Potvrdilo sa, že v Bratislave je najviac ľudí bez domova, ktorí sa tu schádzajú z iných miest. Skúmali sa aj príčiny bezdomovectva, čo nám po vyhodnotení pomôže pri adresnej pomoci riešenia problémov v tejto oblasti. Jeho výsledky použijeme aj pri komunikácii so štátnymi orgánmi, pretože doteraz Bratislava financovala túto problematiku z vlastných zdrojov na úkor iných činností hlavného mesta, čo nie je správne," konštatoval pre TASR primátor Ivo Nesrovnal.

Deti na ulici

Podľa zákona musí mesto zabezpečiť ľuďom v sociálnej núdzi ubytovanie, čo je vzhľadom na individuálnu situáciu každého bezdomovca veľmi náročné. Nesrovnal potvrdil, že na túto problematiku vyčlenili na rok 2017 rozpočet vo výške pol milióna eur.

Tragické čísla z hlavného mesta: Na ulici žije až 284 detí!
Zdroj: archív

Primátor Bratislavy Ivo Nesroval oznámil, že do tejto problematiky nalejú pol milióna eur. Foto: Archív

Najtragickejšie číslo, ktoré zo sčítania vyšlo, je práve počet detí, čiže osôb do 18 rokov. Oficiálne je do tejto kategórie zaradených až 284 neplnoletých. "Zisťovali sme, aj kedy sa prvýkrát ocitli bez domova, až 41 percent uviedlo, že pred desiatimi a viac rokmi, čiže veľmi dávno. V poslednom roku to bolo šesť percent. Prezradili nám, že najviac by potrebovali vlastné bývanie, stálu prácu, finančnú podporu a zdravotnú starostlivosť," prezradil Daniel Gerbery z IVPR.

Podľa Niny Beňovej z občianskeho združenia Proti prúdu výsledky výskumu by mali napomôcť ku zníženiu počtu bezdomovcov. To sa dá dosiahnuť v cenovo dostupnom bývaní a systémovom riešení, na ktorom sa s mestom má podieľať štát. "Preto iniciujeme vznik Národnej stratégie a programu na prevenciu a riešenie bezdomovectva," dodala Beňová.